135724

بهبود بـازار فولاد در سال های آینده

دنیای معدن -بر اساس شواهد موجود، قیمت های جهانی روند کاهشی چشمگیری نخواهد داشت. از این رو بهبود بازار فولاد را تا ۳ سال آینده شاهد خواهیم بود.

به گزارش دنیای معدن، امیرحسین نادری با بیان این مطلب تاکید کرد که پیش بینی می شود میزان مصرف فولاد در ایران نیز روند تدریجی افزایشی داشته باشد و بیشترین میزان مصرف در سال ۱۴۰۴ که برنامه تولید ۵۵ میلیون تن است، به حدود ۳۳ میلیون تن برسد.
از این رو برای دستیابی به این امر ایجاد بستر مناسب برای توسعه هر چه بیشتر زیرساخت های لازم از جمله انرژی، آب و حمل ونقل دریایی، ریلی و جاده ای ضروری است. در ادامه، گفت وگو با وی را می خوانید.

وضعیت صنعت فولاد در ایران و جهان را چگونه ارزیابی می کنید؟
روند تولید فولاد در جهان با حضور پررنگ چین در دهه گذشته، تحول اساسی یافت و سال به سال رشد فزاینده ای داشت به طوری که از تولید حدود ۸۰۰ میلیون تن در سال ۲۰۰۰ میلادی به تولید ۶/۱ میلیارد تن در سال ۲۰۱۵، این رشد به وضوح مشاهده می شود. به دلایلی از جمله کاهش میزان رشد مصرف فولاد در چین، محدودیت های محیط زیست و متوقف کردن واحدهای فولادی آلاینده، رکود اقتصادی و گاه کمبود برخی منابع و مواد اولیه مورد نیاز این صنعت در سال های اخیـر، از رشـد تولید و مصـرف آن کاسته شـده است.
ظرفیت تولید فولاد در جهان بیش از ۲/۲ میلیارد تن شده است اما تولید واقعی آن، حدود ۶/۱ میلیارد تن است که نشان از ضریب در حال کاری ۷۰ درصدی واحدهای فولادسازی در جهان است. در ایران حدود ۳۳ میلیـون تن ظرفیت تولیـد فولاد ایجـاد شده است.
از این میزان حدود ۲۲ میلیون تن فولاد خام در سال ۱۳۹۶ تولید شد که سهم تولید فولادهای طویل از فولادهای تخت بیشتر است. از طرف دیگر در سال ۹۶ رکورد صادرات شکسته خواهد شد و به بالای ۸ میلیون تن خواهد رسید. تنها حدود ۴ میلیون تن واردات فولاد خواهیم داشت که مصرف ظاهری کشور را به حدود مقادیر سال های گذشته نزدیک کرده است.
لطفا درباره وضعیت عرضه و تقاضای فولاد در بازار داخلی و خارجی توضیح دهید.
آنچه مسلم است یکی از محرک ها و پیشران های اقتصادی کشور، بخش مسکن است و هنوز در این حوزه حرکت موثری نشده است اما پیش بینی می شود میزان مصرف فولاد یک روند تدریجی افزایشی داشته باشد و بیشترین میزان مصرف در سال ۱۴۰۴ که برنامه تولید ۵۵ میلیون تن است، به حدود ۳۳ میلیون تن برسد و حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن نیز به صادرات اختصاص یابد.
البته نکته حائز اهمیت شامل توسعه بخش انرژی، آب و حمل ونقل دریایی، ریلی و جاده ای است تا بتوان به اهداف مورد نظر دست یافت.

ظرفیت تولید و مصرف فولاد در ایران چه میزان است؟
در سطح جهانی، افزایش تولید فولاد ادامه خواهد داشت و مقدار مصرف جهانی بیشتر می شود به طوری که در امسال به حدود ۱۶۵۰ میلیون تن خواهد رسید و چون محدودیت هایی برای چینی ها در تولید به وجود آمده و مصرف آن کشور افزایش یافته و در سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت، پیش بینی رشد دست کم ۲درصدی برای هر سال در آینده وجود دارد.
در این میان پس از چین، کشور هند سیاست تولید فولاد خود را به شدت دنبال می کند و تولید حدود ۱۰۰ میلیون تن خود را تا سال ۲۰۲۵ میلادی به دست کم ۲ برابر افزایش خواهد داد که می تواند تهدید جدیدی برای سایر کشورها به ویژه در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا باشد.
بر اساس شواهد موجود می توان نتیجه گرفت که قیمت های جهانی، روند کاهشی قابل توجهی نخواهند داشت و بهبود بازار فولاد را دست کم تا ۳ سال آینده مشاهده خواهیم کرد.
چالش های پیش روی صنعت فولاد را به اختصار تشریح کنید.
چالش های جهانی فولاد در ۶ موضوع خلاصه می شود که از جمله می توان به چالش زیست محیطی اشاره کرد به گونه ای که فولادسازان جهان درگیر کنترل و کاهش آلاینده های زیست محیطی شده اند.
در طرح های گذشته، حجم زیادی از آنها متوقف شد و طرح های جدید نیز با سختگیری زیاد سازمان های جهانی درگیر هستند. ظرفیت مازاد تولید فولاد از دیگر دغدغه های صنعت فولاد در جهان است که در نهایت گاه باعث غیرواقعی شدن بهای جهانی فولاد می شود.
کیفیت پایین مواد اولیه از دیگر چالش های صنعت فولاد در جهان است که مشکلات زیست محیطی را به وجود آورده و همچنین باعث افزایش نرخ تمام شده محصولات شده و حاشیه سود این صنعت را کاهش داده است.

کمبود انرژی و الکترود در جهان از جمله دغدغه های دیگر صنعت فولاد است. افزایش حجم ذخایر قراضه جهان به ویژه در چین و همچنین محدودیت های زیست محیطی موجب مصرف بیشتر انرژی و الکترود در جهان می شود و محدودیت تولید انرژی باعث ایجاد مشکلات در این صنعت خواهد شد.
کمبود سنگ آهن، کنسانتره و گندله با کیفیت، مشکلات در تامین پایدار آب، برق و گاز، فقدان توسعه صنعت حمل ونقل جاده ای، ریلی، دریایی و اسکله ها، نبود تناسب در تعرفه های صادراتی و وارداتی بر اساس شرایط روز اقتصادی، تقاضا و... و نیز تسهیلات بانکی با بهره بالا باعث ایجاد هزینه های مالی سنگین در این صنعت شده است.
همچنین خروج تدریجی شرکت های معدنی از مسیر اصلی رسالت خود برای تولید فولاد و از بین رفتن توازن در زنجیره تولید فولاد را می توان از چالش های این صنعت در ایران برشمرد.

دیدگاه تان را بنویسید