252870

رکورد تولید کنسانتره مولیبدن در مس سرچشمه رفسنجان

دنیای معدن: معاون عملیات امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه رفسنجان از ثبت رکورد تولید کنسانتره مولیبدن در این مجتمع خبر داد.

 به گزارش دنیای معدن، مجید بهجت جباری در این باره گفت: در پی اجرای موفق  طرح پژوهشی در مقیاس صنعتی،  رکورد تولید کنسانتره مولیبدن به  ۹۹۰۰ تن در سال ۱۴۰۲، به میزان ۷۱درصد بیشتر از برنامه تولید، رسید.

معاون عملیات امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه رفسنجان افزود: مولیبدن یکی از محصولات با ارزش مجتمع مس سرچشمه است که به‌عنوان یک محصول جانبی از کنسانتره مس- مولیبدن کارخانه‌های پرعیارکنی استحصال می‌شود وبرای این منظور کنسانتره مس- مولیبدن وارد کارخانه مولیبدن شده و پس از طی کردن مراحل مختلف فلوتاسیون کنسانتره مولیبدن با عیار ۵۱درصد تولید می‌شود.

وی با بیان این‌که بازیابی مولیبدن در سال‌های گذشته دچار افت شدیدی شد، ادامه داد: از مهم‌ترین دلایل افت بازیابی می‌توان به تغییرات مینرالورژیکی سنگ معدن و افزایش میزان رس در جبهه کار‌های دارای مولیبدن اشاره کرد که این مورد یکی از اصلی‌ترین عوامل اختلال در کارخانه و درنتیجه کاهش بازیابی و تولید کارخانه مولیبدن محسوب می‌شد.

معاون عملیات امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه رفسنجان  بیان کرد: از همین‌رو به‌منظور افزایش بازیابی و جلوگیری از هدرروی ماده با ارزش مولیبدن، آخرین تحقیقات و اقدامات انجام‌شده در کارخانه‌های به‌روز دنیا بررسی شد.

وی توضیح داد: در تحقیقات و بررسی‌های اولیه مشخص شد استفاده از سیلکات سدیم به‌عنوان متفرق‌کننده رس‌ها می‌تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد. بررسی‌های اولیه در مقیاس آزمایشگاهی نشان داد میزان بازیابی تا بیش از ۱۰درصد افزایش پیدا می‌کند و پس از انجام تحقیقات آزمایشگاهی، انجام طرح در مقیاس صنعتی با موفقیت به انجام رسید و باعث شد بازیابی مولیبدن نزدیک به ۱۱درصد افزایش یابد.

معاون عملیات امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه رفسنجان خاطرنشان کرد: ازجمله نتایج این طرح می‌توان به رکوردتولید کنسانتره مولیبدن در سال ۱۴۰۲ به میزان ۹۹۰۰ تن (۷۱درصد بیش از برنامه تولید) اشاره کرد که این افزایش تولید در سال سال گذشته به میزان ۲۱۵۰ میلیارد تومان سودآوری برای مجتمع مس سرچشمه رفسنجان  در پی داشته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید