251102

فلز سرخ در کف قیمتی ۶۰ روزه جاخوش کرد

دنیای معدن-نزدیکی به تعطیلات سال نو چینی و تقویت شاخص دلار آمریکا باعث شد تا فلز سرخ فرصت سنتی رشد قیمت در نیمه ابتدایی فوریه را از دست بدهد. اگرچه تمامی سیگنال‌‌‌ها در روزهای اخیر به زیان مس است، همچنان برخی تحلیلگران به رشد بهای آن در میان‌مدت امیدوارند.

 به گزارش «دنیای معدن»، فلز سرخ در معاملات آتی کامکس آمریکا در اواسط ساعات معاملاتی روز پنج‌شنبه هشتم فوریه تا ۳.۷۳دلار به ازای هر پوند عقب نشست که این رقم کمترین بهای فروش آن در بازه ۶۰روز اخیر یعنی پس از ششم دسامبر ۲۰۲۳ بود. این عقبگرد قیمتی در حالی در این بازار رقم خورد که بسیاری از تحلیلگران به صعود مس در این زمان با حمایت سیگنال‌‌‌های چینی امیدوار بودند.

تقویت دلار به زیان معامله‌‌‌گران مس

بازده مس در معاملات آتی کامکس آمریکا در بازه هفتگی (هفته منتهی به ‌روز هشتم فوریه) منفی ۳‌درصد و در بازه ماهانه منفی ۰.۴‌درصد اعلام شد. این در حالی بود که این فلز در شرایط کنونی ۸.۵‌درصد ارزان‌‌‌تر از زمان مشابه سال گذشته معامله می‌شود. شاخص دلار آمریکا ظرف روزهای اخیر و در پی انتشار داده‌‌‌های قوی از بازار کار ایالات‌متحده آمریکا و اظهارات تند رئیس فدرال‌رزرو تقویت شد و این موضوع سیگنال منفی موثری برای بازارهای کالایی به همراه داشت. تقویت دلار آمریکا در وهله اول از تمایل به خرید متقاضیان سرمایه‌‌‌ای در بازارهای کالایی می‌‌‌کاهد، در عین حال رشد شاخص دلار آمریکا باعث گرانی کامودیتی‌‌‌ها برای متقاضیان دارنده سایر ارزها شده و همین موضوع نیز با اثرگذاری منفی بر تقاضا، سیگنالی منفی برای بازار به همراه دارد. انتشار داده‌‌‌های مثبت از وضعیت بازار کار آمریکا دست فدرال‌‌‌رزرو را برای تعویق زمان آغاز کاهش نرخ بهره باز می‌‌‌گذارد و از این منظر در شرایطی که به رشد شاخص دلار می‌‌‌انجامد، سیگنالی منفی برای بازارهای مالی و کالایی دنیا به همراه دارد.

چین معامله‌‌‌گران مس را ناامید کرد

سیاستگذاران چینی برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد ظرف ماه‌‌‌های اخیر به سراغ تسهیل شرایط مالی رفته‌‌‌اند. آخرین تصمیم آنها به کاهش نرخ سپرده الزامی بانک‌ها برای اعطای تسهیلات مربوط می‌شود. با این حال، داده‌‌‌های اقتصادی از عدم‌بازگشت مناسب اقتصاد چین به مسیر رشد حکایت دارد و این موضوع سیگنال منفی موثری برای بازارها به همراه داشته است. داده‌‌‌های رسمی از شاخص مدیران خرید بخش تولید چین از آن حکایت دارد که این شاخص در ماه ژانویه برای چهارمین ماه متوالی در فاز انقباضی قرار داشت. این داده نشان داد که صنعتگران چینی به بهبود تقاضا در بازار داخلی امیدی ندارند و این موضوع سیگنالی منفی برای بازارها به همراه داشت.

نشانه‌‌‌های تثبیت یوآن

اگرچه فلز سرخ در مسیر کاهشی نوسان دارد، برخی تحلیلگران بر این باورند که ارزش یوآن در حال تثبیت است و این موضوع می‌‌‌تواند به رشد تقاضا برای کامودیتی‌‌‌ها از سوی چین به عنوان بزرگ‌ترین بازار مصرف منجر شود و از رشد قیمت‌ها در میان‌مدت حمایت کند. مقامات چینی عزم جدی برای تقویت اقتصاد و عبور از رکود دارند و این رویه نیز می‌‌‌تواند به‌یکباره ورق را در رینگ‌‌‌های کالایی تغییر دهد. اوله هانسن، رئیس استراتژی کالا در بانک ساکسو، معتقد است، یوآن نشانه‌‌‌هایی از تثبیت را به دنبال رشدهای بزرگ بازار سهام در چین نشان داده است. پکن به شکل جدی برای بازگرداندن اقتصاد به مسیر رشد در تلاش است و این موضوع باعث تقویت ارزش یوآن شده است. در این شرایط نزدیک شدن به تعطیلات سال نو چینی می‌‌‌تواند به تقاضای کوتاه‌مدت برای مس آسیب زده و به افت نرخ آن منجر شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید