240410

کار جمعی معادن یزد برای احداث خط انتقال آب از خلیج فارس به یزد

دنیای معدن- استاندار یزد از کار جمعی معادن بزرگ استان یزد برای تامین منابع مالی احداث خط انتقال آب از خلیج فارس به یزد به عنوان یک ابرپروژه خبر داد.

به گزارش دنیای معدن، مهران فاطمی روز شنبه در نشست مشترک با جمعی از کارمندان استان یزد با اشاره به سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان در روز ۲۲ دی ماه جاری اظهار داشت: حضور مقامات بلند پایه اجرایی کشور در استان ها، بستری ظرفیت ساز برای استان ها بوده و سبب تسریع قابل توجه در روند پیگیری و حل مطالبات استان می شود.

وی افزود: در جریان سفر دو روزه رئیس جمهور و کابینه به استان ضمن آغاز عملیات اجرایی و افتتاح برخی پروژه ها، نظام مسائل استان بررسی و برای آنها تصمیم گیری می شود.

فاطمی، حضور عالی ترین مرجع اجرایی کشور در استان ها را لیله القدر اجرایی و اداری استان ها دانست و تصریح کرد: دلیل این نامگذاری این است که در جریان این سفرها، می تواند تصمیماتی اخذ شود که مقدرات استان ها تا ۱۰۰ سال آینده را تحت الشعاع قرار دهد.

استاندار یزد، آب را فصل مشترک مطالبات عموم مردم استان دانست و افزود: یکی از تصمیمات بزرگ دولت برای استان یزد، اختصاص ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از محل حقوق دولتی معادن برای خط انتقال آب از دریا به استان است.

فاطمی با بیان اینکه پروژه انتقال آب از دریا به استان به طول ۸۴۰ کیلومتر، ظرفیت انتقال ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب به استان را داراست، تصریح کرد: در طول ۴۴ سال گذشته، پروژه ای استانی با حجم سرمایه گذاری ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در کشور وجود نداشته است.

وی با اشاره به اجرای خط پدافندی آب یزد در طول یک سال اخیر، اظهار داشت: با تاکید شخص رئیس جمهور و معاون اول ایشان مقرر شد خط انتقال آب اجرا شده توسط چادرملو، گل گهر سیرجان و مس سرچشمه از محل خلیج فارس، با اتصالی به اصلی ترین مخزن آب یزد متصل شود.

استاندار یزد با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب شرب در استان داریم، عنوان کرد: نیاز به جیره بندی آب در صورت قطعی خط اول انتقالی به مدت هشت ساعت، مؤید اهمیت و ضرورت اتخاذ تصمیمات اساسی در حوزه تامین آب از منبع پایداری همچون دریا است.

وی با اشاره به اجرای خط پدافندی آب یزد در طول یک سال اخیر، اظهار داشت: با تاکید شخص رئیس جمهور و معاون اول ایشان مقرر شد خط انتقال آب اجرا شده توسط چادرملو، گل گهر سیرجان و مس سرچشمه از محل خلیج فارس، با اتصالی به اصلی ترین مخزن آب یزد متصل شود.

فاطمی با بیان اینکه اجرای خط پدافندی مذکور به ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت، بیان کرد: با پیگیری صورت گرفته این خط از محل مسئولیت های اجتماعی مجموعه چادرملو اجرا شد.

استاندار یزد با بیان اینکه در مسئله تامین آب پایدار از محل دریا برای استان، «عمل» دولت از «فعل» دولت جلوتر خواهد بود، گفت: در جریان سفر ریاست جهموری به استان، ابتدا عملیات اجرایی پروژه انتقال آب از دریا آغاز و سپس خبر آغاز عملیات پروژه اعلام می شود.

وی، دلیل تعویق در زمان انجام دور دوم سفر رئیس جمهور به استان را، تاکید آیت الله رئیسی بر تعیین محل تامین مالی پروژه انتقال آب از دریا به استان و سپس شروع عملیات اجرایی پروژه عنوان کرد.

فاطمی اضافه کرد: در پرتو پیگیری های صورت گرفته، در کمسیون اقتصاد هیئت دولت و صحن علنی دولت با پیشنهاد استان مبنی بر پرداخت ۱,۵۰۰ میلیارد تومان توسط شرکت های بزرگ معدنی استان به استانداری برای تامین مالی پروژه های آبی و احتساب آن به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی آنها موافقت شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید