251274

گرانی شمش مانع تقاضای مشتریان نشد

دنیای معدن: افزایش قیمت شمش فولادی زیر سایه افزایش انتظارات تورمی ادامه دارد، به‌طوری که در معاملات روز ۳۰ بهمن ماه میانگین قیمت پایه هر کیلوگرم شمش ۳.۸‌درصد رشد داشته‌است.

به گزارش دنیای معدن، از طرفی کمبود نقدینگی در واحدهای نورد و ارزان‌بودن قیمت میلگرد در بازار آزاد موجب‌شده تا نوردکاران تمایلی به خرید نداشته باشند اما ادامه روند افزایشی قیمت شمش نیز از طرفی ترس به‌جان به این صنعت انداخته و موجب‌شده تا خریداران غیرواقعی با خریدهای اعتباری میزان تقاضا و معاملات را در بازار فیزیکی بورس‌کالا افزایش دهند.

 

 شمش فولاد طی هفته‌های اخیر در بورس‌کالا در کانال قیمتی ۱۹‌هزار‌تومان معامله شده‌است و با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌شده این شمش به ۲۱‌هزار و ۶۰۰‌تومان می‌رسد. همچنین با درنظرگرفتن هزینه حمل تبدیل ۵۰۰‌تومانی، کف قیمت تمام‌شده میلگرد با این شمش به حدود ۲۴‌هزار‌تومان می‌رسد و به‌عبارت بهتر قیمت تمام‌شده میلگرد در بازار کمتر از بورس‌کالا است و انبار تجار انباشته از میلگردهای ارزان‌تر بوده و بنابراین خریداری برای مقاطع فولادی در این نرخ وجود ندارد.

چالشی که این صنعت را در تنگنا قرارداده این است که هزینه‌های تولید به‌شدت افزایش‌یافته اما با این وجود اجازه افزایش قیمت برای شمش‌‌‌‌‌های عرضه‌شده داده نمی‌شود. در حال‌حاضر ۹۰‌درصد کارخانه‌‌‌‌‌های تولیدی شمش با قطعی گاز و برق همراه هستند و به‌عبارت بهتر در بخش فولاد کسری تولید وجود دارد. واحدهای نورد نیز چیزی حدود ۱۵ تا ۴۵ روز دیرکرد دارند و نتوانسته‌اند سفارش‌های مشتریان خود را تحویل دهند که دلیل عمده این موضوع محدودیت‌های انرژی برای این واحدها و همچنین عدم‌تطبیق هزینه‌های تولید مواد اولیه است، چراکه با این هزینه‌ها و قیمت شمش در رینگ فیزیکی تولید میلگرد برای نوردکاران صرفه اقتصادی ندارد.

کمبود نقدینگی دامن فولادکاران را گرفت

باتوجه به نزدیکی به پایان سال‌جاری و کمبود نقدینگی در واحدهای تولیدی و کارخانه‌‌‌‌‌های نورد پیش‌بینی می‌شود که افزایش قیمت شمش تحت‌تاثیر نوسانات نرخ ارز صورت گیرد اما به دلیل کمبود نقدینگی در کارخانه‌‌‌‌‌های تولیدی و کاهش تولید در بخش فولاد موجب می‌شود که از طرفی کالا در بازار به میزان کافی موجود نباشد و از طرف دیگر قیمت شمش‌‌‌‌‌های عرضه‌شده به‌قدری افزایش‌یافته که برای نوردکار مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود که با ماده‌اولیه عرضه‌شده در بورس‌کالا بخواهد میلگرد تولید کند، چراکه قیمت‌های اعلام‌شده روی تابلوی بورس‌کالا از 500‌تومان تا یک‌هزار‌تومان بیشتر از قیمت بازار است و از این‌رو برای نوردکار خرید شمش از رینگ فیزیکی صرفه اقتصادی نخواهد داشت. به‌طور کلی یک ناهم‌‌‌‌‌خوانی در بخش فولاد به‌وجود آمده‌است.  همچنین خریدهای اعتباری سه یا 6 ماهه نیز به معضلات این بخش اضافه کرده‌است.

کمبود نقدینگی در این صنعت موجب‌شده که میزان خریدهای اعتباری برای شمش‌‌‌‌‌هایی که با قیمت‌های 21 تا 23‌هزار‌تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه می‌شوند بیشتر از خریدهای نقدی باشدکه این نوع معلات نشان از آن دارد که تورم وجود دارد، درحالی‌که کارخانه‌‌‌‌‌ها با کمبود نقدینگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.  کاهش محدودیت‌های گازی تاحدودی در واحدهای احیای مستقیم باعث شد تالار صنعتی و معدنی بورس‌کالای ایران در آخرین شنبه بهمن ماه میزبان عرضه‌های بیشتر آهن اسفنجی باشد، به‌طوری که در روز 28بهمن ماه بیش از 100‌هزار‌تن آهن اسفنجی عرضه شد که با تقاضای 135‌هزار و 750 تنی مواجه شد و از این میزان چیزی حدود 94‌هزار و 900‌تن از این محصول مورد معامله قرارگرفت. به‌عبارت بهتر 95‌درصد عرضه آهن‌‌‌‌‌اسفنجی در رینگ فیزیکی بورس‌کالا در آخرین هفته از بهمن ماه با میانگین قیمتی 13‌هزار و 219‌تومان به ازای هر کیلوگرم به‌صورت نقدی و سلف معامله شد.

بررسی بازار فیزیکی نشان می‌دهد که میزان عرضه‌ها نسبت به هفته‌های گذشته افزایش یافته‌است و افزایش انتظارات تورمی و صعود مجدد نرخ ارز به کانال قیمتی 56‌هزار‌تومان باعث شد تا مجددا رینگ آهن‌‌‌‌‌اسفنجی وارد فاز‌رونق شود و متقاضیان برای کسب سهم از عرضه‌ها به رقابت قیمتی با یکدیگر روی‌آورند. از طرفی با نزدیک‌شدن به پایان سال ‌و احتمال پایان محدودیت‌های انرژی تا اواسط اسفند ماه برای واحدهای احیای مستقیم و کارخانه‌‌‌‌‌های تولیدکننده آهن اسفنجی نیز به افزایش عرضه‌ها در رینگ فیزیکی کمک کرده‌است.

معامله 84‌درصدی شمش‌‌‌‌‌های عرضه‌شده

بازار فیزیکی روز دو‌‌‌‌‌شنبه 30بهمن ماه میزبان 203‌هزار و 863‌تن شمش فولادی بوده‌است که با تقاضایی حدود 305‌هزار و 903 تنی مواجه شد که از این میزان چیزی حدود 170‌هزار و 373‌تن مورد معامله قرارگرفت که به‌عبارت بهتر معادل 84‌درصد از میزان عرضه به‌فروش رسید. معاملات رینگ صنعتی بورس‌کالا در روز دو‌‌‌‌‌شنبه 30 بهمن ماه نشان می‌دهد که دادوستد شمش‌‌‌‌‌های فولادی با میانگین قیمت پایه 19‌هزار و 874‌تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شده‌ که نسبت به میانگین قیمت پایه در هفته‌های گذشته 3.8‌درصد افزایش داشته‌است.  معاملات انواع شمش فولاد در بازار فیزیکی روز 30بهمن ماه با میانگین قیمت 20‌هزار و 369‌تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شد که نسبت به معاملات هفته گذشته 1.4‌درصد معادل 297‌تومان افزایش قیمت داشته‌است. پیش‌بینی می‌شود معاملات در تالار صنعتی بورس‌کالا هفته آینده نیز در بازه قیمتی 19‌هزار و 902‌تومان تا 20‌هزار و 723‌تومان به ازای هر کیلوگرم انجام شود و با این وجود پیش‌بینی می‌شود باتوجه به پایان سال‌جاری و همچنین کمبود نقدینگی عملا افزایش قیمت و افزایش میزان تقاضا و همچنین خریدهای اعتباری برای شمش فولاد ادامه داشته‌باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید