248287

رویکرد فولادسازان به تولید مسکن ضربه می‌زند/ شرط کاهش ۴۰ درصدی قیمت مسکن ملی

دنیای معدن: عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به کم‌کاری شورای عالی مسکن در بحث قیمت مصالح ساختمانی، گفت: ۷۰ درصد فولاد و سیمان تولید داخل خارج از شبکه به‌فروش می‌رسد.

به گزارش دنیای معدن، صدیف بدری یادآور شد: بیشترین مصالح ساختمانی که در ساخت مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد سیمان و فولاد است.

 وی با بیان این که در قانون جهش تولید مسکن پیش‌بینی شده تا این دو نهاده با قیمت شورای رقابت تعیین شود، ادامه داد:‌ این شورا نیز طبیعتاً قیمت تمام شده را در نظر می‌گیرد.

وی با اشاره به این‌‌که متاسفانه چند سال است که سیمان در بورس عرضه می‌شود، افزود: تولیدکنندگان فولاد و سیمان محدود و اکثراً خصولتی هستند، کشف قیمت محدود انجام می‌دهند و پس از آن 30 درصد تولیدات خود را از طریق بورس و 70 درصد در بازار آزاد و خارج از شبکه می‌فروشند.

عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: قیمت تمام شده با انرژی حمایتی پایین و قیمت فروش با نرخ جهانی است که این رویکرد به تولید مسکن ضربه می‌زند. هر چه قدر از این موضوع پرهیز کنیم و قیمت تمام شده حداقل برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن را در نظر بگیریم تا 40 درصد قیمت تمام شده کاهش می‌یابد.

بدری تاکید کرد:‌ به‌نظرم شورای عالی مسکن در این خصوص کوتاهی می‌کند و باید به این موضوع توجه شود که با روند گذشته قیمت‌ها پایین نمی‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید