247271

اتاق فکری برای رفع چالش‌های صنعت فولاد ایجاد شود

دنیای معدن: یک فعال حوزه فولاد گفت: چالش‌های صنعت فولاد فقط مختص ایران نیست اما نحوه مواجهه و حل مشکلات آنها متفاوت است.

به گزارش دنیای معدن، محمدیاسر طیب‌نیا در همایش تاب‌آوری صنعت فولاد ایران (پنل چالش‌های سیاست‌گذاری صنعت فولاد)، گفت:‌ مشکلات و چالش‌های صنعت فولاد فقط مختص کشور ما نیست و مشکلات مختلف در این صنعت در کشورهای دیگر نیز وجود داشته اما نکته مهم چگونگی برخورد و مواجهه و تاب‌آوری است.

وی با ارائه تعریف تاب‌آوری گفت: توانایی یک ماده برای بازگشت به حالت عادی را تاب‌آوری می‌گویند در جدیدترین تعریف تاب‌آوری مهمترین نکته شناسایی ابعاد شاخص‌های تاب‌آوری و سناریو‌نویسی برای حالات مختلف است تا بازخورد مناسب داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: من امروز به عنوان نماینده صنعت فولاد می‌گویم که صنعت فولاد کشور امروز به منطقه خستگی نزدیک شده است به عنوان فرزند این مملکت می‌گویم اگر بازگذاری‌هایی که در این صنعت انجام می‌شود تداوم یابد از جمله مشکلات برق، گاز، سیاست‌های ارزی، سیاست‌های قیمت‌گذاری به این سمت یعنی نقطه خستگی پیش می‌رویم.

این فعال حوزه تولید فولاد اظهار داشت: اگر مشکلات در زمینه تولید فولاد وجود نداشت بدون شک در سال 2023 میلادی به رتبه هشتم تولید جهان می‌رسیدیم و لذا هدفی که قرار بود در سال 1404 محقق می‌شد اما اکنون بیم آن وجود دارد که ایتالیا در سال آینده جایگاه دهم ما را در تولید فولاد در جهان بگیرد.

وی افزود: لذا لازم است نحوه برخورد و سیاست‌‌گذاری را در این حوزه بررسی کنیم. در ایران سالانه 65 ـ 60 میلیون تن فولاد ظرفیت فولاد برجا و در حال ایجاد داریم و این در حالی است که بیش از 50 درصد این ظرفیت با هدف صادرات است.

طیب‌نیا بیان داشت: دنیا در مقابل این شرایط در مقابل صنعت فولاد چه می‌کند و ما چه می‌کنیم؟

این فعال در حوزه تولید فولاد اظهار داشت: کشور هند به عنوان دومین فولادساز دنیا برای صنعت فولاد خود وزارتخانه ایجاد کرده است و تلاش کرده رشد تولید را فراهم و تسهیل کند، همچنین در انگلستان مصوبه‌ای وجود دارد که بر اساس آن اگر برای فولادسازان انرژی (برق، گاز) تأمین نشود باید غرامت به فولادسازان پرداخت شود، در دولت چین نیز تولیدکنندگان صنعت فولاد از کمک‌های بلاعوض دولت بهره‌مند است.

وی اظهار داشت:‌چین در سال 2000 با تولید 20 میلیون تن دومین تولیدکننده بزرگ فولاد نیا بود اما امروز تولید چین به اندازه 20 کشور تولیدکننده اول دنیا است.

طیب‌نیا بیان داشت: این کشور در سال 2000 به مبلغ 7 میلیارد دلار به صنعت فولاد کمک می‌کند و بهره تسهیلات زیر 5درصد است.

وی بیان داشت: در این کشور به کارخانه‌ها یارانه انرژی می‌دهند و در بخش صادرات فولاد با دست‌کاری ارز کاری می‌کنند که برای صادرکننده صادرات توجیه داشته باشند.

وی افزود: ترکیه به عنوان رقیب ما در تولید فولاد دارای انجمن صادرکندگان فولاد است و بزرگ‌ترین صادرکننده میلگرد جهان است و از سال 2014 زمین و معافیت مالیاتی فقط برای فولادسازان در نظر گرفته و برای حمایت از استخراج گاز طبیعی توسط فولادسازان مشوق سرمایه‌گذاری قرار داده است.

وی افزود: همه مشکلاتی که ما داریم آنها هم دارند ولی نگاه ما به صنعت و تاب‌آوری متفاوت است لذا باید بدانیم دهه چالشی پیش‌رو داریم ولی باید اتاق فکر برای این صنعت تشکیل دهیم و تاب‌آوری خود را بالا ببریم و سیاست‌گذاری درست داشته باشیم و از دولت می‌خواهیم که سیاست‌هایی که با توسعه تقابل دارد اتخاذ نشود و ایران را با فولاد ایران بسازیم.

در ادامه این برنامه امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان اظهار داشت: فناوری جدید یک شاخص تاب‌آوری در صنعت فولاد مصوب می‌شود ضمن اینکه قیمت مواد اولیه و چالش‌های بازار جهانی جنگ روسیه و اوکراین و کمبود گاز ارزان قیمت اصلی‌ترین چالش‌های صنعت فولاد به شمار می‌رود.

وی بیان داشت: با توجه به افزایش هزینه‌ها و کاهش قیمت‌ها، حاشیه سود شرکت‌های فولادی کاهش چشمگیر داشته است.

مهدی کوهی دیگر فعال صنعت فولاد در این برنامه اظهار داشت: عوارض دولتی موضوعی است که هزینه‌های تولید را افزایش داده است.

این فعال حوزه فولاد بیان داشت: سود بسیاری از شرکت‌های فولادی در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.فارس

 

دیدگاهتان را بنویسید