240747

فولاد آتیه خاورمیانه به بورس‌کالا می‌آید

دنیای معدن: آتیه خاورمیانه امروز (اول بهمن ۱۴۰۱) به‌منظور تامین سرمایه در گردش، اقدام به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد میلگرد به ارزش ۲۰۰میلیارد تومان در بورس کالای ایران با سررسید دوساله می‌کند.

به گزارش «دنیای معدن»، براساس اعلام مدیریت بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی، عرضه اولیه اوراق سلف موازی استاندارد میلگرد شرکت فولاد آتیه خاورمیانه در نماد «عمیلگرد۲» به تعداد یک‌میلیون و ۶۳‌هزار و ۲۴۷قرارداد و با قیمت یک‌میلیون و ۸۸۱‌هزار و ۳۰ریال در هر قرارداد ۱۰کیلوگرمی، از طریق شرکت کارگزاری بانک‌تجارت امروز اول بهمن از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۱ دوره پیش‌گشایش و از ۱۱ تا ۱۲:۳۰ دوره عادی معاملات انجام می‌شود و معاملات ثانویه آن از تاریخ ۲ بهمن ۱۴۰۱ تا اول بهمن ۱۴۰۳ ادامه خواهد داشت.

براساس این اطلاعیه عرضه این اوراق به روش گشایش است و درصورتی که در پایان مدت عرضه اولیه بخشی از اوراق پذیره‌نویسی نشوند، متعهد پذیره‌نویسی مکلف به خرید اوراق باقی‌مانده به قیمت تعیین‌شده در بازار است. علاوه بر این، درصورتی که در پایان مدت عرضه اولیه، هیچ بخشی از پذیره‌نویسی اوراق صورت نگیرد متعهد پذیره‌نویسی مکلف به خرید اوراق به قیمت پایه خواهد بود. همچنین حجم عرضه اولیه حدود ۱۲‌هزار و ۳۴۶تن (به شرط آنکه ارزش اوراق از ۲۰۰میلیارد تومان بیشتر نباشد) تعیین شده است.

براساس اطلاعیه عرضه، قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویه با بازارگردانی به روش قیمت بازار با دامنه مظنه ۲‌درصد است. بازدهی این اوراق در سررسید در دو حالت قابل تبیین است. درصورتی که دارندگان اوراق نسبت به اعمال اختیار فروش خود به قیمت ۱۳۶‌درصد ضرب در قیمت پایه در عرضه اولیه اقدام کنند، این اوراق در سررسید برای سرمایه‌گذاران دوساله بازدهی حداقل ۳۶درصدی خواهد داشت؛ اما درصورتی که شرکت فولاد آتیه خاورمیانه نسبت به اعمال اختیار خرید خود به قیمت ۰۸۱/ ۱۴۰‌درصد ضرب در قیمت پایه در عرضه اولیه اقدام کند، بازدهی در سررسید حداکثر ۰۸۱/ ۴۰‌درصد خواهد بود. بر اساس اطلاعیه عرضه، زمان سررسید اوراق دوسال پس از عرضه اولیه است.

قیمت دارایی پایه در عرضه اولیه بر مبنای میانگین آخرین قیمت‌های میلگرد معامله‌شده در بورس کالای ایران یا آخرین قیمت استعلامی از مراجع مورد تایید بورس‌کالای ایران تعیین می‌شود. از آنجا که عرضه اولیه به روش گشایش است و قیمت بازگشایی براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، ممکن است قیمت خرید هر قرارداد سلف با قیمت پایه در عرضه اولیه متفاوت باشد اما قیمت پایه به‌عنوان مبنای محاسبات قیمت اعمال‌شده در اختیار فروش تبعی، مبنای قیمت اعمال اختیار خرید تبعی قرار خواهد گرفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید