240692

برتری تقاضا در رینگ شمش فولاد، محرک رشد قیمت نشد

کف‌‌‌سازی میلگرد ۲۰‌هزار تومانی

دنیای معدن- راضیه احقاقی : تمایل به خرید شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران بالا بود؛ اما متقاضیان حاضر به رقابت قیمتی برای کسب سهم از عرضه‌‌‌ها نشدند. به‌رغم رشد نرخ ارز در بازار آزاد، افزایش انتظارات تورمی میان فعالان بازارهای کالایی در کشور، برتری محسوس تقاضا نسبت به عرضه در رینگ صنعتی شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران و افزایش بهای صادراتی شمش و محصولات فولادی، فروش شمش فولاد در محدوده قیمت پایه انجام شد.

  سیگنال‌‌‌های افزایشی حاکم بر بازار، نوردکاران را به خرید مواد اولیه بیشتر سوق می‌دهد؛ اما کاهش عرضه اعتباری و قرارگرفتن در فصل سرد سال که زمان سنتی رکود مصرفی در بازار داخل است، مانع از آن می‌شود که نوردکاران برای کسب سهم از عرضه‌‌‌های شمش به رقابت قیمتی در این بازار دست بزنند، بنابراین اغلب معاملات این بازار در محدوده قیمت پایه منعقد می‌شود. با این حال، رقابت فولادسازان برای کسب سهم از عرضه آهن‌‌‌اسفنجی در هفته پایانی دی‌ماه محرک رشد بهای مقاطع طویل فولادی ظرف روزهای اخیر بود و از تثبیت بهای میلگرد در کانال ۲۰‌هزار تومانی طی روزهای پایانی دی و زمان سنتی رکود مصرفی حمایت کرد.

 

استقبال از عرضه به رقابت نرخ نینجامید

نوردکاران از عرضه‌‌‌های شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران در هفته پایانی دی‌ماه استقبال زیادی کردند؛ اما برای کسب سهم از این عرضه‌‌‌ها حاضر به رقابت قابل‌ملاحظه قیمتی نشدند. به این ترتیب اغلب معاملات شمش فولاد در این بازار در محدوده قیمت پایه انجام شد. قیمت پایه شمش فولاد برای عرضه در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران ظرف هفته پایانی دی‌ماه برابر با 15‌هزار و 280تومان تا 16‌هزار و 270تومان تعیین شد. کف و سقف قیمت پایه نسبت به کف و سقف قیمت پایه در هفته قبل افت 300تومانی داشت. کاهش نرخ معامله شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران ظرف دوهفته قبل عامل اصلی عقب‌‌‌نشینی قیمت پایه بود.

فولادسازان روز سه‌‌‌شنبه 27دی‌ماه بالغ بر 94‌هزار تن شمش فولاد SP5 و SP3 را در رینگ صنعتی بورس کالای ایران عرضه کردند. میزان تقاضای ثبت‌شده برای این میزان شمش برابر 137‌هزار تن بود. با وجود برتری محسوس تقاضا نسبت به عرضه، متقاضیان حاضر به رقابت قیمتی چندانی برای کسب سهم از عرضه شمش فولاد نشدند و به این ترتیب در نهایت 75‌هزار تن شمش فولاد با میانگین نرخ 15‌هزار و 870تومان در این بازار مورد معامله قرار گرفت. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، قیمت تمام‌شده این شمش برای خریدار به 17‌هزار و 345تومان می‌‌‌رسد. با احتساب هزینه حمل 500تومانی برای انتقال این شمش به واحد نورد و هزینه تبدیلی حدود 1/ 1‌درصد نرخ شمش، بهای تمام‌شده تولید هر کیلوگرم میلگرد با این شمش برابر 19‌هزار و 750تومان خواهد بود.

شمش صادراتی گران شد

ظرف دومین هفته از ماه ژانویه اقبال به معاملات کامودیتی‌‌‌ها در بازارهای جهانی بازگشت که فولاد نیز از این اقبال بی‌‌‌نصیب نماند و بر ارزش شمش و محصولات فولادی در بازارهای جهانی افزوده شد. به این ترتیب، شمش فولاد صادراتی ایران فوب خلیج‌فارس ظرف یک‌هفته اخیر با ثبت رشد 8/ 5درصدی با میانگین نرخ 505دلار به ازای هر تن معامله شد. متال‌‌‌بولتن بازه فروش صادراتی این محصول را برابر 500 تا 510دلار به‌ازای هر تن ارزیابی کرد.

با احتساب دلار نیمایی 28‌هزار و 500تومانی نرخ ریالی فروش هر تن شمش فولاد صادراتی ایران فوب خلیج‌فارس برابر 14‌هزار و 390تومان خواهد بود. البته این نرخ دلار نیمایی میانگین بهای فروش دلار در این سامانه است و فولادسازان امکان فروش دلار خود در این بازار را تا محدوده 30 تا 33‌هزار تومان نیز دارند. با در نظر گرفتن نرخ 32‌هزار تومانی برای فروش دلار فولادسازان در سامانه نیما، بهای ریالی فروش صادراتی شمش فولاد کشور در هفته گذشته برابر 16‌هزار و 100تومان می‌شود. به این ترتیب می‌‌‌توان گفت سقف بازه قیمت پایه برای عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالا مطابق با قیمت صادراتی این محصول با احتساب حداکثر نرخ فروش دلار صادرکنندگان در سامانه نیما تطبیق دارد.

 

میانگین نرخ فروش شمش از رینگ صنعتی بورس‌کالا در هفته پایانی دی‌ماه به 15‌هزار و 870تومان رسید. با احتساب دلار نیمایی 28‌هزار و 500تومانی، بهای دلاری فروش هر تن شمش در بازار برابر 5/ 556دلار خواهد بود که این رقم 10‌درصد بالاتر از نرخ فروش صادراتی آن فوب خلیج‌فارس است. درصورتی که نرخ دلار نیمایی فولادسازان برابر 32‌هزار تومان در نظر گرفته شود، بهای دلاری فروش شمش فولاد در رینگ روز سه‌‌‌شنبه 27دی‌ماه برابر 496دلار به ازای هر تن است که این رقم 9دلار کمتر از بهای فروش صادراتی آن است.

صعود آهن‌‌‌اسفنجی، میلگرد را گران کرد

در حالی که سرمای هوا ظرف دو روز ابتدایی هفته به تعطیلی نسبی بازار آهن و فولاد کشور منجر شد، رقابت فولادسازان برای کسب سهم از عرضه آهن‌‌‌اسفنجی در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران طی روز دوشنبه 26دی‌ماه باعث شد تا میلگرد در بازار آزاد تهران مجددا به کانال قیمتی 20‌هزار تومانی صعود کند. البته ظرف روزهای ابتدایی دی‌ماه امسال میلگرد سایز16 در بازار آزاد تهران به کانال قیمتی 20‌هزار تومان صعود کرده و در این کانال قیمتی معامله شده بود، اما در این کانال قیمتی تثبیت نشد.

ظرف هفته پایانی دی‌ماه واحدهای احیا بالغ بر 32‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی و 10‌هزار تن بریکت آهن‌‌‌اسفنجی را در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه کردند. از 32‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی عرضه‌شده در این بازار 30‌هزار تن به شکل نقدی و 2‌هزار تن به شکل سلف عرضه شد و برای این میزان محصول تقاضایی برابر 67‌هزار و 800تن در بازار به ثبت رسید. برتری تقاضا نسبت به عرضه و امیدوار نبودن به افزایش عرضه در هفته‌‌‌های بعد باعث شد تا فولادسازان برای کسب سهم از این بازار به رقابت قابل ملاحظه قیمتی دست بزنند. به این ترتیب در حالی که قیمت پایه آهن‌‌‌اسفنجی برای عرضه در هفته پایانی دی‌ماه برابر 8‌هزار و 900تومان تعیین شده بود، میانگین نرخ فروش این محصول به 12‌هزار و 560تومان رسید. این رقم بیشترین نرخ فروش تاییدشده این محصول در این بازار است و با افزایش هزینه تولید از رشد بهای محصولات نهایی حمایت می‌کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید