236938

اولین نوسازی استاکرها در فولاد خوزستان برای نخستین بار

دنیای معدن - محمد علاف‌پور : فولادمردان بخش مواد اولیه شرکت فولاد خوزستان با تکیه بر توان داخلی و به‌‌‌ منظور غلبه بر شرایط تحریمی، اقدام به جایگزینی تجهیزات داخلی به‌‌‌جای تجهیزات خارجی فرسوده، نوسازی دستگاه‌ها و به‌‌‌روزرسانی استاکرهای این شرکت با صرفه اقتصادی ۲‌میلیون یورویی کردند.

به گزارش دنیای معدن، استاکر در شرکت‌های صنعتی وظیفه انباشت مواد در انباری به طول حدود یک کیلومتر را برعهده دارد. این تجهیز، موادی همچون سنگ‌‌‌آهن، زبره آسیابی، سنگ آهن نرمه، فیلترکیک و گندله را تخلیه می‌کند که بیشینه ارتفاع پایل تخلیه آن حدود ۱۸ متر است. البته این ارتفاع به طور مستقیم وابسته به زاویه نشست مواد بوده که بین ۳۸ تا ۴۳ درجه متفاوت است.

فرهاد لالوند، مدیر نگهداری و تعمیرات بخش مواد اولیه در این باره گفت: به منظور پیگیری مدیریت بخش مواد اولیه، مبنی بر اهمیت به‌‌‌کارگیری تجهیزات واحد انباشت و برداشت و با توجه به تحریم‌ها، در ابتدا تصمیم بر جایگزینی دستگاه جدید و تامین از خارج بودیم که این، هزینه زیادی داشت و  به زمانی بالغ بر ۳ سال نیاز داشت. اما با درایت نیروهای خلاق و متخصص، بومی‌‌‌سازی قطعات مهم در کوتاه‌‌‌ترین زمان و با صرف کمترین هزینه تحقق یافت. این تعمیرات در مدت زمان ۲۰ روز و با تکیه بر توان داخلی انجام شد.  وی افزود: انجام چنین طرحی، ۲‌میلیون یورو صرفه اقتصادی برای این شرکت در بر داشته است.

لالوند در ادامه اظهار کرد: با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا، طرح یاد شده تنها با دو روز تاخیر، نسبت به زمان‌بندی پیش‌بینی شده و با صرف ۵‌هزار نفرساعت به انجام رسید.

 

دیدگاه تان را بنویسید