236841

افزایش ۳۴ درصدی تولید فولاد ایران در ماه ژوئیه ۲۰۲۲

دنیای معدن: انجمن جهانی فولاد اعلام کرد میزان تولید فولادخام ایران در ماه ژوئیه سال‌جاری میلادی (۱۰ تیر تا ۹مرداد ۱۴۰۱) ۲میلیون تن بود که افزایش ۱/ ۳۴درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد. به گزارش انجمن فولاد ایران، گزارش انجمن جهانی فولاد در مورد آمار تولید فولاد خام جهان در ماه ژوئیه و دوره هفت‌ماه نخست سال ۲۰۲۲ منتشر شد.

 انجمن جهانی فولاد اعلام کرد، میزان تولید فولاد خام ایران در ماه ژوئیه سال‌جاری میلادی ۲میلیون تن بوده که افزایش ۱/ ۳۴درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد. سال گذشته به دلیل تحمیل قطعی گسترده برق به صنعت فولاد ایران، میزان تولید فولاد خام کشور کاهش شدیدی را در تابستان تجربه کرد و امسال با مدیریت بهتر مصرف برق، شاهد افزایش نسبی تولید فولاد کشور بوده‌‌‌ایم. انجمن جهانی فولاد گزارش داد که تولید فولاد خام ایران در دوره هفت‌ماه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی با افزایش ۷/ ۳درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۴/ ۱۷میلیون تن رسیده است.

کاهش ۴/ ۵ درصدی تولید فولاد خام در جهان

به گزارش دنیای معدن، تولید فولاد خام جهان در هفت‌ماه نخست سال ۲۰۲۲، ۳/ ۱۱۰۲میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش ۴/ ۵درصدی را نشان می‌دهد. از نکات مهم گزارش انجمن جهانی فولاد این است که تولید فولاد خام چین (بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد دنیا) در هفت‌ماه نخست سال ۲۰۲۲، ۳/ ۶۰۹میلیون تن بوده است. تولید فولاد چین در هفت‌ماه نخست امسال ۴/ ۶‌درصد کاهش داشته است. تولید فولاد چین در سال گذشته میلادی از نیمه‌دوم سال رو به کاهش گذاشت، اما در سال‌جاری، تولید فولاد این کشور در هفت‌ماه نخست سال نیز کاهش قابل‌توجهی را تجربه کرده است که این امر بروز چالش‌‌‌ها در برابر رشد اقتصاد چین را نشان می‌دهد. تولید فولاد خام چین در ماه ژوئیه ۴/ ۸۱میلیون تن بود که کاهش ۴/ ۶درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان می‌دهد. چین در قالب سیاست‌‌‌های محیط‌‌‌زیستی سخت‌‌‌گیرانه، کاهش تولید فولاد را در سال ۲۰۲۲ دنبال می‌کند. نرخ رشد اقتصادی چین نیز به دلیل سیاست‌‌‌های «کووید صفر» و رکود در بخش مسکن این کشور کاهش قابل‌توجهی را تجربه کرده است. بنا به گزارش انجمن جهانی فولاد، میزان تولید فولاد خام دنیا در ماه ژوئیه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۵/ ۶‌درصد کاهش داشته و به ۳/ ۱۴۹میلیون تن رسیده است. از میان ۱۰ تولیدکننده بزرگ فولاد جهان، تنها تولید فولاد خام هند و ایران در هفت‌ماه نخست سال ۲۰۲۲ افزایش داشته است و هشت کشور دیگر در این دوره، کاهش تولید را تجربه کرده‌‌‌اند.

تولید فولاد خام هند در این دوره با رشد ۸درصدی نسبت به هفت‌ماه نخست سال قبل به ۳/ ۷۳میلیون تن رسیده است. در هفت‌ماه نخست سال‌جاری میلادی، بیشترین نرخ کاهش تولید فولاد در بین تولیدکنندگان بزرگ دنیا، متعلق به روسیه بوده است که تاثیرگذاری تحریم‌‌‌های وضع‌‌‌شده به دلیل جنگ اوکراین بر تولید فولاد این کشور را نشان می‌دهد. در این دوره تولید فولاد روسیه، ۷‌درصد کاهش یافته است. در هفت‌ماه نخست سال ۲۰۲۲، نسبت به دوره مشابه سال گذشته، رشد تولید فولاد چین منفی ۴/ ۶درصد، رشد تولید ژاپن منفی ۹/ ۴درصد، رشد تولید فولاد آمریکا منفی ۳درصد، کره‌جنوبی منفی ۴/ ۳درصد، آلمان منفی ۱/ ۵درصد، ترکیه منفی ۹/ ۶‌درصد و برزیل منفی ۵/ ۳‌درصد بوده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید