235571

زنگ خطر کاهش تقاضای میلگرد به‌‌‌صدا در‌‌‌آمد

خزان تابستانه بازار مقاطع طویل فولادی

دنیای معدن- شکیبا خیرخواهان : بیم از رکود جهانی پس از سلطه بر بازارهای خارجی به معاملات داخلی نیز رسید. باوجود افزایش بهای فولاد و به تبع آن میلگرد در ماه‌‌‌های گذشته، حال بهای مقاطع طویل فولادی در کانال کاهشی قرار گرفته ‌‌‌است.

به گزارش دنیای معدن، کاهش نگرانی‌ها از قطع برق کارخانه‌ها و ثبات نسبی بهای ارز سبب شد تا ترس از رکود و کاهش آمار ساختمان‌سازی در داخل، بالاخره تاثیر خود را بر قیمت میلگرد بگذارد. حال به‌نظر می‌رسد چشم‌‌‌انداز بازار داخلی مقاطع طویل فولادی در ماه‌‌‌های ‌‌‌آینده بسیار تیره است. در بازارهای خارجی نیز واهمه از رکود همچنان جولان می‌دهد. افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی در اروپا و همچنین احتمال افزایش دوباره آن از سمت فدرال‌رزرو برای مهار تورم عامل اصلی سیگنال کاهشی به بازار فلزات صنعتی در دنیاست. بهای میلگرد نیز به پیروی از فولاد و کاهش رونق ساختمان‌سازی در مسیر کاهشی قرار گرفته است.

سایه رکود جهانی بر بازار داخلی مقاطع

بازار داخلی میلگرد پس از عبور از تب‌‌‌وتاب نوسان نرخ آزاد ارز و نگرانی‌ها از خاموشی‌‌‌های تابستانه وارد مقطع رکود شده است. محمد اعتباری، از فعالان بازار مقاطع فولادی در این باره می‌‌‌گوید: در هفته گذشته، بورس‌کالا اعلام کرد که از ابتدای مردادماه، قیمت میلگرد و تیرآهن از بهای فولاد تبعیت می‌کند و بهای این دو مقطع فولادی به‌‌‌ترتیب 11 و 14‌درصد بالاتر از قیمت تمام‌شده فولاد خواهد بود؛ این خود پیامی به بازار بود که جلوی افزایش قیمت بی‌‌‌رویه را بگیرد. همچنین بازارهای جهانی فولاد و به تبع ‌‌‌آن میلگرد نیز کاهشی شده‌‌‌اند و ما در چهارشنبه گذشته کاهش 100دلاری در بهای فولاد نسبت به روزهای قبل‌‌‌ از آن را داشته‌ایم. از طرفی بازار سنگ‌‌‌آهن و گندله که از مواد اولیه تولید شمش فولاد هستند نیز کاهشی بوده است که خود از افت قیمت‌ها در بازار خبر می‌دهد. پس احتمال سقوط بهای پایه هر کیلوگرم شمش فولاد با وجود حمایت کارخانه‌ها در هفته جاری، به کانال 12 هزارتومان نیز وجود دارد و ممکن است در محدوده 12‌هزار و 500تومان معامله شود. بنابراین منطقی است که قیمت پایه میلگرد در بورس‌کالا در محدوده 14 هزار تومان باشد و خریداران بازار از قیمت‌های بالاتر استقبال نکنند. همچنین تعجیل فروشندگان برای فروش کالای خود به‌‌‌دلیل ترس افت قیمت‌ها نیز بر کاهش قیمت‌ها در هفته آتی تاثیرگذار خواهد بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید