235567

هند تنها بازیگر بازار فولاد جهان است که در نیمه نخست ۲۰۲۲ عملکردی مثبت داشت

باخت دسته‌جمعی فولادسازان

دنیای معدن- محمدحسین شاوردی : آمار تولید فولاد در نیمه اول ۲۰۲۲ منتشر شد. رکود صنعتی مچ فولاد را خوابانده و تولید این فلز اساسی را به سطحی کمتر از سال گذشته عقب رانده است؛ موضوعی که جنگ‌‌‌های تجاری و نظامی، ابهامات حاکم بر فضای اقتصاد و روند پرفراز و نشیب پاندمی، آن را تشدید کرده است.

به گزارش دنیای معدن، از بین ۱۰بازیگر اصلی صنعت فولاد جهان، هند تنها بازیگری است که دو فصل نخست سال را با رشد تولید فولاد پشت سر گذاشته است. طبق آمارهای انجمن جهانی فولاد، ۹ کشور چین، برزیل، آمریکا، ایران، ترکیه، روسیه، ژاپن، کره‌جنوبی و آلمان در نیمه اول ۲۰۲۲ با کاهش تولید روبه‌رو شده‌‌‌اند و این در حالی است که هند با مجموع تولید ۶۳میلیون و ۲۰۰‌هزار تن، رشد ۸/ ۸درصدی را تجربه کرده است. از منظر منطقه‌‌‌ای وضعیت بدتر است و تمام ۱۰ منطقه اصلی تولید فولاد افت شدید را گزارش کرده‌‌‌اند. این وضعیت موجب شده است تا مجموع تولید جهانی فولاد در دو فصل نخست ۲۰۲۲ با افت ۵/ ۵درصدی به کمتر از ۹۵۰ میلیون تن محدود شود. افت جهانی تولید فولاد در ژوئن به عنوان آخرین ماه فصل دوم شدیدتر بوده، به طوری که تولید جهانی فولاد کمی بیش از ۱۵۸میلیون تن بوده که به معنی نزول ۹/ ۵درصدی تولید این فلز اساسی بوده است. بدترین افت تولید فولاد برای روسیه، اوکراین و دیگر بازیگران منطقه CIS بوده که به ۱۸درصد می‌‌‌رسد.
 

در عین حال چین نیز به عنوان مهم‌ترین بازیگر صنعت فولاد در بین کشورهای جهان 5/ 6‌درصد افت تولید داشته که گویای کاهش قابل‌توجه در تولید فلز فولاد بوده و از اثر افول قیمت فولاد در بازارهای جهانی و سخت‌‌‌گیری‌‌‌های زیست‌محیطی دولت چین بر فولادسازان این کشور خبر می‌دهد. افت قابل‌توجه تولید فولاد در ایران در نیمه اول 2022 بیش از 10‌درصد بوده و موجب شده است تا کل تولید فولاد کشور به 6/ 13میلیون تن کاهش پیدا کند. سال گذشته در همین مدت ایران بیش از 15میلیون تن فولاد تولید کرده بود. ایران در حالی در ششمین‌ماه از سال 2022 افت 8/ 10درصدی تولید فولاد را تجربه کرده که کل تولید فولادسازان ایرانی در این ماه 2/ 2میلیون تن بوده است. بررسی آمارهای تولید انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد که وضعیت سختی بر صنایع جهان حاکم است و همین وضعیت سخت موجب شده است تا تقاضای چندانی برای فولاد در بازارهای جهانی شکل نگیرد. خودروسازی با توجه به کاهش چشمگیر تولید و نیز مسائلی که در زنجیره تامین آن بروز کرده، تقاضایی کمتر از همیشه را به فولادسازان می‌دهد که همین عامل موجب شده است تا رکوردهای تولید سال‌های قبل تکرار نشود. اثر این موضوع روی تولید همه فولاد‌سازان در سراسر جهان نمود جدی داشته است. برای نمونه بخش فولاد آمریکا به عنوان چهارمین قطب تولید فولاد دنیا نیز 2/ 2درصد کاهش یافته که در نهایت موجب شده است تا کل تولید این کشور به 1/ 41میلیون تن محدود شود. روسیه، کره‌جنوبی، آلمان، ترکیه و برزیل که رتبه‌‌‌های پنجم تا نهم را در جدول جهانی تولید فولاد به خود اختصاص داده‌‌‌اند، به ترتیب در نیمه اول سال 2022 افت تولید جدی را تجربه کرده‌‌‌اند. برای نمونه روسیه درگیر جنگ و تحریم با افت 2/ 7درصدی تولید فولاد روبه‌رو شده و کل تولیدش در نیمه اول 2022 به 4/ 35میلیون تن رسیده است. افت روسیه البته در ششمین ماه از سال 2022 بدتر از این اعداد بوده و به ورای 22درصد رسیده که موجب کاهش تولید ماهانه فولاد در روسیه تا مرز 5 میلیون تن شده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید