234932

وزیر صمت مطرح کرد؛

برای تعیین قیمت پایه فولاد با بورس مذاکره شده است

دنیای معدن-وزیر صمت گفت: ضرایب قیمتی فولاد در بازار بورس تعیین می‌شود و وزارت صمت تعیین کننده نیست؛ اما قیمت پایه بر اساس قواعدی شکل می‌گیرد که با سازمان بورس مذاکره کردیم این قیمت دقیق‌تر باشد.

به گزارش دنیای معدن، سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معادن و تجارت صبح شنبه در حاشیه مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال‌های گذشته باید سالی سه هزار مگاوات در حوزه برق سرمایه گذاری انجام می‌گرفته که انجام نشده و طبیعتا کسری برق وجود دارد. در تعامل با وزارت نیرو قرار شد تا کسری‌های برق تا حد امکان از سوی صنایع تامین نشود. در واحدهای شهرک های صنعتی هفته‌ای یک روز برق قطع می‌شود.

وی ادامه داد: در مجموع باید در سال جاری مدیریت کرد تا قطع برق با کمترین آسیب باشد و برای سال های آینده برنامه داریم تا همه واحدهای صنعتی بزرگ نیروگاه احداث کنند.

وزیر صمت درباره متناسب سازی زنجیره فولاد گفت: ضرایب قیمتی در بازار بورس تعیین می‌شود و وزارت صمت تعیین کننده نیست. قیمت پایه نیز بر اساس قواعدی شکل می‌گیرد که با سازمان بورس مذاکره کردیم این قیمت دقیق‌تر باشد.

فاطمی‌امین درباره شرایط تولید خودرو تاکید کرد: در تولید خودروی متناسب با قدرت خرید مردم دچار نقص هستیم، در سال‌های گذشته این نقص با فروش پراید جبران می‌شد و الان تا حدودی با تیبا جبران می‌شود، اما این محصولات کیفیت مناسب را ندارند، ما باید به سمت تولید خودروهای اقتصادی برویم یعنی خودروهایی که هم قیمت مناسب دارند و هم با قدرت خرید مردم سازگار هستند.

وی افزود: ممکن است یک خودرو با قیمت واقعی و معقول عرضه شود، اما باز هم بخشی از مردم قادر به خرید آن نباشند و این نقص در صنعت خودروسازی ما وجود دارد.

وزیر صمت گفت: همچنین در آیین نامه واردات خودرو نیز امتیاز ویژه‌ای برای خودروهای اقتصادی گذاشتیم تا هم به تعداد بیشتری وارد شوند و هم سقف قیمتی به گونه‌ای باشد که افراد بیشتری قدرت خرید آن را داشته باشند البته این خودرهای وارداتی هم باید بتدریج داخلی سازی شوند؛ به زودی آیین نامه واردت خودرو نهایی و ابلاغ می‌شود.

فاطمی امین با بیان اینکه «در حوزه قیمت خودرو هم اکنون با چند نوع قیمت مواجه هستیم، اولی قیمت بازار است که خیلی بالاتر از قیمت کارخانه است» توضیح داد: علت هم این است که بازار خودرو سوداگری شده است و، چون عرضه با تقاضا اختلاف دارد، قیمت بازار ۵۰ تا ۸۰ درصد بالاتر از قیمت کارخانه است.

وی تصریح کرد: قیمت دیگری که ما در خودرو با آن مواجه هستیم قیمت فروش کارخانه است که بر اساس قیمت تمام شده تعیین می‌شود و امسال با خودروسازان توافق کردیم تا قیمت تمام شده را کاهش دهند تا زیان آن‌ها هم کمتر شود.

وزیر صمت درباره عرضه خودرو در بازار بورس گفت: مخالف عرضه خودرو در بورس کالا نیستم، اما باید ساز و کار صحیحی برای این عرضه وجود داشته باشد و در صورت فراهم شدن شرایط این اتفاق رخ می دهد.ایراسین

 

 

دیدگاه تان را بنویسید