224985

چابک سازی فولاد اصفهان در تامین مواد اولیه خودروسازی

تولید محصول راهبردی خودروسازی در فولاد سبا

دنیای معدن: محصول جدید موردنیاز صنایع تریلرسازی و خودروسازی با تکیه بر توانمندی های داخلی در مجتمع فولاد سبا تولید شد.

به گزارش دنیای معدن؛ مدیرعملیات مجتمع فولاد سبا گفت: استراتژیک بودن دو صنعت خودروسازی و تریلرسازی در کشور سبب شد تا این مجتمع اقدام به تولید گرید QSTE ۵۰۰ TM از محصولات پرکاربرد تریلرسازی با تکیه بر دانش متخصصان داخلی کند.

بهمن خلیلی، تأمین مواد اولیه صنایع خودروسازی و تریلرسازی از صنایع مهم کشور را در دستور کار این مجتمع صنعتی دانست.

آرش حاجی پور رئیس متالورژی و روش های تولید مجتمع فولاد سبا هم گفت: گرید QSTE ۵۰۰TM از زیرمجموعه های فولاد پراستحکام کم آلیاژ (HSLA) است که مطابق با استاندارد SEW۰۹۲ تولید می شود و این فولاد در صنایع تریلرسازی سنگین مانند شاسی تریلی کاربرد فراوانی دارد و از نیاز های صنعت کشور است.

وی افزود: این گرید قبلا در فولاد مبارکه تولید شده بود، اما با توجه به مقدار زیاد عناصر میکروآلیاژ به کاررفته در آن و همچنین توانایی های مجتمع فولاد سبا ازجمله تولید فولاد تمیز عاری از ناخالصی، توانایی انجام شکل دهی نرم (Dynamic Soft Reduction)، دقت ابعادی بالا، تحویل محصول مشتری مطابق با استاندارد DIN، توانایی عملیات ترمومکانیکال در نورد و مصرف عناصر میکروآلیاژی کمتر، تصمیم به بازطراحی و تولید در مجتمع فولاد سبا گرفته شد که تولید این محصول به دلیل دقت ابعادی بالاتر منجر به افزایش رضایت و کاهش ضایعات شود.

روح اله جمالی کارشناس تولید فولادسازی مجتمع فولاد سبا نیز گفت: این فولاد حاوی عناصر آلیاژی کربن، منگنز، سیلیس، نیوبیوم و تیتانیوم است، بنابراین در تولید این گرید موارد فوق باید رعایت شوند. کنترل کربن تخلیه با توجه به محدودیت ارسال کربن ۰.۰۶ به ایستگاه، استفاده از درصد منگنز کم کربن موردنیاز و در ادامه فرایند، کنترل کربن ورودی به کوره پاتیلی، از دقت و اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: در فرایند متالورژی ثانویه این گرید، ابتدا عملیات سرباره سازی شامل احیای اکسید های سرباره، ایجاد ویسکوزیته و بازیته مناسب برای سرباره انجام شده و پس از عملیات گوگرد زدایی و افزودن کمبود عناصر آلیاژی گرید، طبق کارت ساخت برای سیلیس و منگنزو نیوبیوم در نظر گرفته می شود و پیش از عملیات، کلسیم تریتمنت، عنصر تیتانیوم به خاطر سوخت وساز بالا به آن اضافه می شود.

مهدی ناظم الرعایا رئیس خط نورد پیوسته مجتمع فولاد سبا هم گفت: با هدف گذاری و برنامه ریزی دقیق در جلسات مشترک با واحد برنامه ریزی تولید و دفتر فنی تولید ورق فولاد گرید ۶۰۸۳ برای نخستین بار در ناحیه نورد گرم مجتمع فولاد سبا آغاز شد؛ برای تولید این ورق فولادی خاص علاوه بر در نظر گرفتن استحکام کششی و تنش تسلیم بالا، باید نیرو های نوردی، سرعت قفسه ها، نیرو های بندینگ و خنک کاری به صورت دقیق تنظیم شوند تا محصول نهایی به استحکام موردنظر برسد؛ بنابراین تولید محصولات موردنظر با ضخامت ۴ و ۵ میلی متر با تأییدیه کنترل کیفی جهت استفاده در شاسی خودرو به ثمر رسید.

 

دیدگاه تان را بنویسید