224809

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن اعلام کرد؛

آرامش نسبی در بازار آهن وفولاد/ شرط تحقق وعده ساخت یک میلیون مسکن

دنیای معدن: رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: در صورت حمایت دولت و ارگان های دولتی، تولید داخل رونق می گیرد و هدف دولت برای ساخت یک میلیون مسکن محقق می شود.

به گزارش دنیای معدن، حمیدرضا رستگار در گفت و گویی، اظهار کرد: معمولا در این فصل بازار با کمبود آهن مواجه نیست؛ روال بازار به این صورت است که به دلیل بارندگی و وضعیت جوی، مصرف آهن معمولی است و پروژه هایی که به صورت جزئی کم و کسر دارند، از بازار جنس می خرند. رکود کنونی نیز مربوط به وضعیت فصل است.

آرامش نسبی بر بازار حاکم است

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران با بیان اینکه تولید آهن و فولاد در کشور به اندازه مکفی انجام می شود و نیازی به واردات نداریم، افزود: قیمت ها نیز روال عادی دارد و نوسانات به صورت جرئی است و تغییرات چندانی در قیمت ها نداشته ایم. تا پایان سال هم احتمالا همین روال خواهد بود.

وی ادامه داد: البته باید توجه داشت که تصمیمات اقتصادی که دولت میگیرد در قیمت تمام شده محصولات به ویژه آهن و فولاد اثر می گذارد؛ بنابراین اگر قیمت حامل های انرژی تغییری نکند، روال قیمت ها در بازار آهن و فولاد عادی خواهد بود؛ البته بعضا نوساناتی در قیمت آهن و فولاد می بینیم ولی رویداد خاصی نبوده و امیدواریم به تعادل برسد.

رستگار گفت: این نوسانات در قیمت آهن و فولاد نیز ناشی از نوسانات نرخ ارز است از این رو اگر دولت بتواند نرخ ارز را به تعادل برساند، نوسانات قیمتی در بازار آهن و فولاد نیز به حداقل می رسد.

وی تصریح کرد: گاهی اوقات که نرخ ارز افزایشی می یابد، قیمت ها در بازار آهن و فولاد دچار نوسانات جهشی می شوند؛ این در حالیست که آهن و فولاد تولید داخلی است و نباید از نرخ ارز اثرپذیری خاصی داشته باشدو نباید نرخ تولید فولاد داخلی را به نرخ جهانی گره بزنیم. در داخل با ریال هزینه و بعد قیمت را بر اساس نرخ جهانی تعیین می کنیم.

شرط تحقق وعده ساخت یک میلیون مسکن

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در مورد برنامه دولت برای ساخت یک میلیون مسکن در سال، اظهار کرد: اگر این برنامه دولت عملیاتی شود، بازار آهن و فولاد متحول می شود و به تولید کمک می کند و این بخش رونق می گیرد.

وی تصریح کرد: اینکه بگوییم در حال حاضر به صورت صد در صدی ظرفیت تولید یک میلیون مسکن را داریم درست نیست، اما اگر حمایت شود و وزارتخانه ها وارد عمل شوند، امکانش وجود دارد و بازار آهن و فولاد نیز رونق خوبی می گیرند. بنابراین در صورت حمایت دولت و ارگان های دولتی، تولید داخل رونق می گیرد و هدف دولت برای ساخت یک میلیون مسکن محقق می شود.مهر

 

دیدگاه تان را بنویسید