235925

نطق‌ وکلای ملت/ از تأکید بر ایجاد دولت الکترونیک تا اجرای رتبه‌بندی معلمان

دنیای معدن: محورهای مهم نطق میان‌دستور امروز نمایندگان مجلس در نشست علنی تأکید بر ایجاد دولت الکترونیک، اجرای رتبه‌بندی معلمان و پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان بود.

به گزارش دنیای معدن، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز سه شنبه 11 مرداد برگزار شد و تعدادی از نمایندگان به ایراد نطق‌های میان‌دستور خود پرداختند.

در ادامه به مهم ترین موارد اشاره شده توسط نمایندگان پرداخته ایم.

سید کریم حسینی نماینده مردم اهواز، باوی،کارون و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با بیان اینکه 4 چیز نشانه انحطاط دولت ها است، گفت: ضایع کردن اصول، پرداختن به فروع، مقدم داشتن نالایق ها و عقب راندن برترها 4 نشانه انحطاط دولت ها است. در هر نظامی اصول و فروعی است که هر یک جایگاهی دارد و نباید از اصول غفلت کرده و به کارهای فرعی و بدون اولویت پرداخت ضمن اینکه از افراد شایسته باید استفاده کرد و پست های کلیدی را به آنها سپرد نه آنها که کاری ازشان بر نمی آید که اگر جز این باشد، کارها به سامان نمی رسد.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این روزها با گذشت یک سال از فعالیت دولت سیزدهم، ضمن تشکر از اقدامات خوب دولت، انتظار می رود در رفع مشکلات معیشتی، ثبات اقتصادی، تقویت فضای کسب و کار و بسط عدالت و رفع تبعیض در جامعه بیش از پیش تلاش کند همچنین سپردن مسئولیت به دست افراد نالایق و بی تحرک خلاف وعده ها است.

حسینی ادامه داد: در خصوص پدیده ریزگردها، دولت باید نتیجه اقدامات ستاد ملی در کشورهای همسایه و نتیجه اقدامات دستگاه های اجرایی در کانون های داخلی استان و همچنین برنامه تخصیص و توزیع اعتبارات 325 میلیارد تومانی ریزگردها و اعتبارات 3 هزار میلیارد تومانی بیابان زدایی را به صورت شفاف اعلام کند.

احمد محرم زاده نماینده اهر و هریس در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: تسهیلات مسکن روستایی تا سقف 200 میلیون تومان برای هر متقاضی تاکنون ابلاغ نشده است و ضرورت دارد هر چه سریعتر ابلاغ شود.

نماینده اهر و هریس در مجلس ادامه داد: از آنجایی که آموزش و پرورش یکی از مولفه های پیشرفت، اساس و شالوده هر کشور است و مقام معظم رهبری معلمان را افسران پیشرفت کشور خطاب کرده اند، توجه به معلمان نگاه ویژه ای را می طلبد لذا از دولت و وزارت مربوطه نسبت به حل مشکلات قشر عظیمی از فرهنگیان کشور اهتمام جدی به عمل بیاورد.

وی گفت: قانون رتبه بندی معلمان حداقل کار و اقدام در دفاع از کرامت و منزلت فرهنگیان عزیز بود انتظار داریم آیین نامه قانون مذکور منطبق اهداف این قانون هرچه سریعتر اجرایی شود. به کار گیری نیروهای جدید در آموزش و پرورش با توجه به کمبود شدید معلم، اعمال مدرک تحصیلی معلمان با توجه به تصویب در قانون رتبه بندی با حذف قید و شرط ها، تعیین تکلیف آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی از سال 1391 به بعد، تعیین تکلیف معلمان خرید خدمات آموزشی، حق التدریسی، غیر دولتی ها و کارنامه سبزی ها، اختصاص نیروهای خدماتی و سرایداری به مدارس شهری، کسورات بازنشستگان عزیز دیرتر به مناطق و نواحی وصول می شود که منجر به نارضایتی بازنشستگان عزیز می شود.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس تاکید کرد: وزیر میراث ثبت جهانی بقعه شیخ مطالبه جدی مردم منطقه است بازسازی و پوشش دادن سقف ضلع غربی بازار تاریخ نصیر بیگ ضرورت دارد. تبدیل اهر به عنوان شهر ملی ورنی به شهر جهانی ورنی مطالبه دیگر مردم است. وزیر ورزش، ورزشگاه 5 هزار نفری یک پروژه چندین سال است که هنوز شروع نشده است چندین بار پیگیر شده ام متاسفانه نتیجه حاصل نشده است. هر چه سریعتر اجرایی شود. پروژه چمن مصنوعی ورزشگاه هریس که تنها محل ورزش هفتاد هزار جمعیت شهرستان است هر چه سریعتر شروع شود.

مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: اگر پای صحبت تک تک نمایندگان بنشینید جز اندکی شاید رضایت وجدانی از حضورشان در مجلس نداشته باشند، زیرا نقشی از مجلس در حل مشکلات عمیق جامعه نمی بییند و هر روز در حوزه انتخابیه با انتقاد و پرخاش مردم روبرو هستند اما تاثیری در حل مشکلات آنها در کارشان نمی بینند.

ذوالنوری افزود: نمایندگان مجلس ارزشی، انقلابی و دلسوز هستند ولی به مثابه دانه های پراکنده یک تسبیح هستند و هیات رئیسه باید به عنوان نخ اتصال و انسجام کارآمدی لازم را به مجلس بدهد و نقش لازم را ایفا کند؛ امروز کدام برنامه و طرح مشترک بین مجلس و دولت به عنوان میثاق مشترک وجود دارد که ما بر اساس آن مطالبه گری و مشکلات مردم را پیگیری کنیم.

نماینده مردم قم در مجلس یازدهم ادامه داد: امروز می بینیم طرح رتبه بندی معلمان نیمه کاره است و با وجود گذشت 5 ماه از سال هنوز هم تکلیف حقوق بازنشستگان مشخص نیست؛ جراحی اقتصادی و حذف ارز 4200 تومانی در نهاده های دامی  جای تشکر دارد و امری ضروری است اما مجلس نقش خودش را در کنترل دولت برای اینکه به کمرهای خمیده مردم فشار وارد نشود ایفا نکرد؛ مجلس چه نقشی در این رابطه ایفا کرده است؟

وی عنوان کرد: گناه تک تک نمایندگان چیست؟ آیا شرکت رئیس مجلس در شورای عالی هماهنگی اموراقتصادی به معنای تعامل مجلس و دولت است؛ امروز کدام برنامه ای که در این شورا مطرح می شود با نمایندگان ملت به اشتراک گذاشته و در مورد آنها همفکری و هماهنگی می شود و گزارش کدام موضوع از آنجا به مجلس می رسد؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: ما چه نقشی در حل مشکلات مردم داریم؟ آیا این مشکلات راه برون رفت دارد یا خیر و اگر دارد چه همفکری و هماهنگی بین مجلس و دولت وجود دارد؟ چه کسی باید این زمینه را فراهم کند.

وی تمرکز بر ابر مشکلات کشور را از ضروریات کار دولت دانست که باید به آن توجه کند.

 حسین گودرزی نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس نیز در نطق میان دستور خود،گفت: انقلاب اسلامی پرتوی از نهضت عظیم عاشورایی و به تعبیر دقیق سردار دل ها، ملت امام حسین(ع) با تأسی به راه مولای خود، الهامبخش مسلمانان و آزادگان جهان در برابر ظلم ، آمریکا و یزیدیان زمان است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس افزود: از کارآفرینان، سرمایه گذاران و صاحبان ایده و ابتکار؛ برای سرمایه گذاری در سرزمین مزیت های کم مانند "دورود و ازنا" بخصوص منطقه ویژه اقتصادی ازنا با قریب ۵۰۰ هکتار زمین آماده واگذاری در جوار اشترانکوه (آلپ ایران) دعوت می کنم.

گودرزی در ادامه به دو اولویت مجلس انقلابی اشاره و تاکید کرد: شایسته است مجلس انقلابی در دو سال باقی مانده با تعیین اولویت به قانونگذاری برای  امور مهم کشور بپردازد؛از آن جمله تعیین معیارهای کمی و کیفی برای احراز پست ها و مسئولیت های مهم ،اجازه ندهد با تغییر دولت ها و فشار جریان ها،ستادها و افراد ذی نفوذ؛ مدیریت کشور عرصه آمدو شدهای  غیرکارشناسی شود.

وی افزود: از دیگر اولویت‌های مجلس،اصلاح قانون شورای اسلامی شهر و روستا و حذف انتخاب شهردار از شمول اختیارات شوراها و تایید معیارهای محدودکننده برای نامزدها و اختیارات مناسب برای تشکیل یک پارلمان محلی است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر موضوع ایجاد دولت الکترونیک،مطرح کرد:مجلس انقلابی و دولت سیزدهم برای ایجاد زیرساخت های دولت الکترونیک و ایجاد سامانه های کارآمد با رویکردهای عدالت  در توزیع منابع و خدمات، شفاف سازی،فساد زدایی و تسریع در کارها ، اقدامات موثری را شروع کردند، اما باید با دقت تمام ،امکان ورود کارچاق کن ها،مفسدان مالی و اداری و خاصه خواران را در این سامانه ها،پیش بینی و حذف کنند.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس یازدهم خطاب به ایت الله رئیسی گفت:آقای رئیس جمهور همانطور که بارها گفته اید با مدیران ضعیف تعارف نداریم و براساس ارزیابی عملکرد آنها تصمیم خواهیم گرفت؛ اکنون ملت ایران،نمایندگان ملت و افکار عمومی در انتظار ارائه گزارش نتایج برخورد با مدیران ناکارآمد هستند.

گودرزی خطاب به وزیر راه خاطرنشان کرد: مردم پس از سالها انتظار طبق وعده و برنامه ابلاغی منتظرهستند کنارگذر شهر دورود و قطعه آخر جاده چهار بانده ازنا -شازند امسال به بهره برداری برسد. آقای وزیر؛گزارش کمیسیون عمران مجلس درباره حادثه قطار یزد- طبس ،گویا و شفاف ؛ضعف عملکرد مدیران به ویژه مدیران راه آهن را بیان کرد، اینک وجدان عمومی جامعه ،بازماندگان ،حادثه دیدگان و خدایی که روزی تنها و با عمل خود در پیشگاهش پاسخگو خواهیدبود، منتظره اقدام شما هستند.

عضو کمیته طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت با اشاره به موضوع افزایش حقوق بازنشستگان بیان کرد: این روزها و پس از صدور رای کمیته تطبیق و ابلاغ ریاست مجلس برای افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان، از دولت مردمی انتظار دارم در ابلاغ این مصوبه تسریع کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:با همت مجلس انقلابی؛ ۲ دهه انتظار برای ساماندهی کارکنان غیررسمی در کمیسیون اجتماعی مجلس درحال جمع بندی و تحقق است تا برای شور دوم به صحن مجلس ارائه شود و از این رهگذر، گامی بلند در اجرای عدالت ،شفاف‌سازی و رفع تبعیض برداشته خواهد شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید