227751

مخالف بودجه: ۳۶ درصد بودجه ۱۴۰۱ به نفت وابسته است

دنیای معدن- نماینده رشت در مجلس در مخالفت با بودجه گفت: ۳۶ درصد بودجه به نفت وابسته است و در عین حال صندوق های تامین اجتماعی مطالبات زیادی از دولت دارد که این پیش بینی در بودجه دیده نشده است.

به گزارش دنیای معدن، جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 19 دی ماه) خانه ملت، در مخالفت با کلیات لایحه بودجه 1401 گفت: پیش بینی رشد 8 درصدی در بودجه سال آینده هیچ مبنای علمی ندارد و ما دلیل قانع کننده ای برای این پیش بینی در بودجه نیافته ایم.

وی افزود: 36 درصد بودجه به نفت وابسته است و در عین حال صندوق های تامین اجتماعی مطالبات زیادی از دولت دارد که این پیش بینی در بودجه دیده نشده است. همچنین منابع هدفمندی در قالب بودجه دیده نشده است و مبلغ 400 همت مورد نیاز به طور شفاف در بودجه نیامده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس همچنین گفت: خوراک پتروشیمی ها در بودجه افزایش چشمگیری داشته و اجازه دولت به انتشار اوراق در صورت کسری موجب بدهی دولت خواهد شد. همچنین منابع پیش بینی شده برای طرح جهش تولید کفاف برنامه دولت برای ساخت یک میلیون مسکن را نمی دهد و 10 هزار میلیارد تومان اعتبار در این بخش با برنامه ریزی های صورت گرفته همخوانی ندارد.

وی با انتقاد از کاهش ردیف های بودجه ای گفت: بسیاری از ردیف ها در بودجه کاهش یافته و نهادها و سازمان های مختلف ذیل بخش ها و وزارتخانه ها دیده شده اند و این اتفاق موجب افزایش بروکراسی و سردرگمی فراوان در سال آینده خواهد شد.

کوچکی نژاد در پایان تصریح کرد: آنچه که مطرح شد نگرانی مجلس درخصوص معیشت و مسائل بودجه ای است، اما بی شک هیچ شکاف و فاصله ای بین دولت و مجلس در جهت حل مشکلات مردم وجود ندارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید