250823

آخرین وضعیت کارخانه استحصال طلای سقز/سالانه ۵۰۰کیلوگرم شمش طلا تولید می‌شود

دنیای معدن: آخرین وضعیت پیشرفت پروژه احداث کارخانه استحصال طلای سقز، با حضور استاندار و معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین و شرکت توسعه معادن طلای کردستان، تحلیل شد.

به گزارش دنیای معدن، اسماعیل زارعی‌کوشا استاندار کردستان در این جلسه ضمن قدردانی از زحمات مجموعه سرمایه‌گذاری و شرکت توسعه معادن طلای کردستان در راستای اجرای این پروژه ملی، اظهار داشت: پیرو جلساتی که با مدیران ارشد شستا پیرامون توسعه سرمایه‌گذاری در استان کردستان برگزار شده است، بر این باوریم که مشابه با حوزه کشاورزی که جزو قطب‌های مطرح کشور هستیم، بایستی با تغییر نگرش مدیران و بدنه کارشناسی ارگان‌های ذیربط در کردستان نسبت به حوزه صنعت، در این حوزه نیز تحولات اساسی ایجاد کنیم.

وی با اشاره به برکات سفرهای استانی رئیس جمهور به کردستان و نگاه ویژه آیت‌الله رئیسی به پروژه‌های مشابه با پروژه احداث کارخانه استحصال طلای سقز، افزود: رزومه دولت سیزدهم در کردستان بسیار مطلوب بوده و با حمایت همه جانبه از این پروژه نیز، تلاش خواهیم کرد تمام بسترهای لازم جهت بهره‌برداری در سال آینده را برای شرکت توسعه معادن طلای کردستان فراهم کنیم.

استاندار کردستان تصریح کرد: توجه ویژه به صنایع پایین دستی نیز از موضوعاتی است که بایستی مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد چرا که موجب گسترش دامنه اشتغال در منطقه و ایجاد ارزش افزوده می‌‌شود.

زارعی‌کوشا ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده توسط شرکت توسعه معادن طلای کردستان در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی، خواستار اجرای موضوعات زیرساختی و کلان در سطح شهرستانی و نیز استانی از این طریق شد.

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین نیز در این نشست اظهار داشت: شرکت توسعه معادن طلای کردستان از شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین (تاصیکو) و وابسته به شستا است که از سال 1392 در استان کردستان با هدف طراحی، ساخت و بهره‌برداری از معادن طلا و فلزات گران‌بهای منطقه سقز، تاسیس شده است. 

امیر حسین نادری افزود: پروژه احداث کارخانه استحصال طلای سقز با سرمایه‌گذاری بالغ بر 65 میلیون دلار با هدف تولید 500 کیلوگرم شمش طلا در سال از آذرماه سال گذشته به دنبال کلنگ‌زنی توسط رئیس‌جمهور عملیاتی شده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در اواخر سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید که خوراک این کارخانه از معدن طلای قلقله با ذخیره قطعی 30 میلیون تن کانسنگ تامین خواهد شد.

وی تاکید کرد: این پروژه بزرگترین پروژه طلا در منطقه کردستان خواهد بود که با عنوان "پروژه پیشران اقتصاد استان کردستان" نام‌گذاری شده و بالغ بر 500 اشتغال مستقیم و غیرمستقیم را برای مردم منطقه به ارمغان خواهد آورد.

مدیرعامل هلدینگ صدرتامین در این جلسه با تشریح وضعیت فعلی پروژه و با بیان اینکه بخش اصلی مهندسی کار به پایان رسیده و طی دو ماه آینده سفارش‌گذاری تجهیزات اصلی خط تولید کارخانه انجام خواهد شد، افزود: عملیات خاکبرداری پروژه که حجم قابل توجهی از فرآیند احداث بوده، به پایان رسیده و در مدت زمان باقیمانده از زمان سفارش‌گذاری تا تحویل تجهیزات خط تولید کارخانه، سازه‌ها و بسترهای لازم جهت نصب آنها، اجرایی خواهد شد.

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین، خواستار حمایت ویژه مسئولان ذیربط استان کردستان، علی الخصوص استاندار در زمینه‌های مرتبط با پروژه شامل رفع موانع و مشکلات پروژه در ارگان‌های دولتی جهت صدور مجوزات حین اجرا و همچنین همکاری در زمینه واگذاری محدوده‌های معدنی مستعد طلا در منطقه کردستان در راستای تضمین تامین خوراک کارخانه استحصال طلای سقز و نیز توجیه‌پذیری سرمایه‌گذاری در فاز توسعه این کارخانه شد.

مدیر عامل شرکت توسعه معادن طلای کردستان در پایان این جلسه به تشریح موانع و مشکلات جاری پروژه در سطح شهرستان و استان پرداخت و با تشکر از همراهی و حمایت‌های فرماندار شهرستان سقز در مدت زمان آغاز پروژه تاکنون، از اعلام حمایت استاندار کردستان نیز قدردانی و ابراز امیدواری کرد با حمایت مسئولان ارشد استان در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت و بهینه‌سازی هزینه‌ها، بتوانیم شاهد بهره‌برداری از این پروژه ملی در استان کردستان باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید