242103

رونمایی از زنجیره ابزارهای مالی و مشتقه بر پایه شمش طلا در بورس‌کالا

دنیای معدن-مدیر بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس‌کالای ایران گفت: معاملات زنجیره‌ای از ابزارهای مالی و مشتقه برپایه شمش طلا در شرایطی ظرف روزهای آینده با معامله گواهی سپرده شمش آغاز می‌شود که در فاصله زمانی بسیار نزدیک نام شمش طلا روی تابلوی بازار مشتقه بورس‌کالا نیز نقش می‌بندد تا دارایی جذاب جدیدی به سبد سرمایه‌گذاران و البته صندوق‌های کالایی پشتوانه طلا اضافه شود.

به گزارش دنیای معدن، رحمان آراسته در گفت‌وگو با «کالاخبر» درباره راه‌اندازی گواهی سپرده شمش طلا اظهار کرد: طلا یکی از دارایی‌‌‌های پرطرفدار در بین سرمایه‌گذاران تمام دنیا به شمار می‌رود و بورس‌کالای ایران در راستای تسهیل سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم در دارایی طلا برای عموم به‌زودی معاملات گواهی سپرده شمش طلای خام را راه‌‌‌اندازی خواهد کرد. او افزود: ارزش بازار طلا در جهان در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲۱۶میلیارد دلار بود. در ایران نیز معاملات طلای خام، مسکوکات و مصنوعات طلا بازاری بزرگ و پرطرفدار دارد. فعالان بازارهای مالی دنیا به‌ویژه در شرایط نااطمینانی نسبت به آینده بازارها بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به طلا اختصاص می‌دهند و ریسک سبد دارایی‌‌‌های خود را با نگهداری اوراق بهادار مبتنی بر طلا کاهش می‌دهند. مدیر بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس‌کالای ایران گفت: با راه‌‌‌اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس‌کالا نیز فعالان بازار سرمایه و عموم مردم به‌راحتی امکان مشارکت و سرمایه‌گذاری در بازار طلا به صورت مستقیم و بدون واسطه را خواهند داشت.

به گفته آراسته، در این معاملات، شمش طلای خام مورد معامله به صورت استاندارد توسط تولیدکننده نزد انبار پذیرش‌شده در بورس‌کالا سپرده شده و اوراق بهادار به پشتوانه آن نیز به صورت مستقیم توسط تولیدکننده در بازار به متقاضیان عرضه خواهد شد. امکان تحویل فیزیکی طلای خریداری‌شده نیز فراهم است. با این حال نگهداری طلا به صورت اوراق بهادار نزد انبار با هزینه اندک و امکان فروش آن در بازار ثانویه بدون درگیر شدن در فرآیند تحویل فیزیکی نیز مزیت قابل‌توجهی خواهد بود. مدیر بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس‌کالای ایران بیان کرد: علاوه بر این صندوق‌های کالایی پشتوانه طلا با جمع‌آوری سرمایه عموم، اقدام به خرید گواهی سپرده شمش طلای خام خواهند کرد و با توجه به نقدشوندگی بالای معاملات صندوق‌های پشتوانه طلا در بازار ثانویه، دامنه نوسان ۱۰درصدی و وجود بازارگردان، سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار گواهی سپرده شمش طلای خام به معنی خرید واحدهای صندوق‌های پشتوانه طلا به‌جای خرید مستقیم گواهی سپرده شمش طلا نیز جذابیت زیادی خواهد داشت.

آراسته اظهار کرد: به‌طور کلی صندوق‌های پشتوانه طلا دارای مدیریت فعال هستند و با توجه به تعدد صندوق‌های پشتوانه طلا، سرمایه‌گذاران می‌‌‌توانند صندوق‌های دارای بهترین عملکرد را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. مدیر بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران ادامه داد: در بازارهای جهانی نیز طلا عمدتا به صورت شمش طلای خام مورد معامله قرار می‌گیرد و صندوق‌های طلا بین فعالان بازارهای مالی طرفداران زیادی دارد. به گفته آراسته، هر ورقه گواهی سپرده شمش طلای خام در بورس‌کالای ایران معادل ۱۰۰سوت طلا (یک‌دهم گرم) با عیار ۹۹۵ خواهد بود که در خزانه بانک ملت نگهداری می‌‌‌شود. با توجه به کوچک بودن اندازه هر ورقه پیش‌بینی می‌شود که معاملات این اوراق با استقبال بی‌‌‌نظیری مواجه شود. او عنوان کرد: یکی از مزیت‌‌‌های اصلی بازار گواهی سپرده شمش طلای خام در بورس‌کالا شفافیت در عرضه و تقاضا و وجود تابلوی معاملاتی و همچنین کشف قیمت در سطح مطلوبی از عرضه و تقاضاست.

 

دیدگاه تان را بنویسید