236859

صرفه جویی ماهانه 1 میلیون دلار در کارخانه سیمان لارستان

دنیای معدن: مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران افتتاح پروژه خط لوله انتقال گاز 8 اینچ سیمان لارستان را سبب ساز خلق منافع عظیم زیست محیطی و اقتصادی برشمرد و از صرفه جویی ماهانه 1 میلیون دلاری در این مجتمع بزرگ صنعتی خبر داد.

به گزارش دنیای معدن از شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، رضا نوشادی با اشاره به افتتاح رسمی خط لوله انتقال گاز 8 اینچ سیمان لارستان در هفته دولت تصریح کرد: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با هدف حذف مصرف روزانه بیش از70هزار لیتر فرآورده سوخت مایع(مازوت) در کارخانه سیمان لارستان این پروژه را عملیاتی کرد.

وی کاهش هزینه تامین سوخت مصرفی کارخانه را باعث صرفه جویی اقتصادی شایان توجه در این مرکز صنعتی برشمرد و ادامه داد: گازرسانی به کارخانه سیمان همچنین سبب جلوگیری از آلودگی زیست محیطی ناشی از مصرف سوخت مایع شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، گازرسانی به شهرک های صنعتی حسنلری، روستاهای کورده، بریز و دهکویه را از دیگر بخش های این پروژه برشمرد و افزود: اجرای این پروژه، افت فشار شبکه گازرسانی روستاها و مصرف کنندگان عمده را برطرف کرد و مابه التفاوت جایگزینی سوخت مایع با گاز طبیعی که حداقل ماهانه یک میلیون دلار پیش بینی می شود را به ارمغان آورد.

نوشادی درباره ویژگی ها و مختصات پروژه توضیح داد: این خط لوله منشعب از کیلومتر 83 خط لوله گاز 12اینچ اصلی لارستان و به طول 35 کیلومتر اجرا شده است که دارای ایستگاه های فرستنده و گیرنده توپک، شیر بین راهی، تقلیل فشار ترکیبی (2ایستگاه)به ظرفیت10و20هزار مترمکعبی، حفاظت کاتدیک، انشعاب 4 اینچ کورده و اندازه گیری به ظرفیت 20 هزار مترمکعبی است.

وی درباره موانع اجرای پروژه گفت: این پروژه دارای تقاطع با جاده های بین شهری آسفالت و درجه دوم، مناطق کوهستانی صعب العبور، رودخانه های فصلی و معارض های مردمی بوده که با کمترین خسارت مالی، مطابق آخرین ویرایش استانداردها و الزامات عملیات اجرایی، موارد برطرف و لوله گذاری و تزریق گاز به سرانجام رسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید