231811

نخستین پذیرش انبار سیمان در سال ۱۴۰۱ در بورس کالا پذیرش شد

دنیای معدن: انبار سیمان مازندران در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا به عنوان نخستین انبار سیمانی در سال ۱۴۰۱ پذیرش شد و نماد معاملاتی آن از دوشنبه هفته آینده گشایش می یابد.

به گزارش دنیای معدن، با پذیرش انبار سیمان مازندران در بازار گواهی سپرده کالایی بورس کالا به عنوان نخستین انبار سیمانی در سال 1401، مشتریان خُرد از دوشنبه هفته آینده (22 فروردین) امکان خرید سیمان با کد سهامداری و به صورت آنلاین را برای موجودی انبار 37 شرکت سیمانی پیدا می کنند.

براساس اطلاعیه مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا، انبار این شرکت واقع در شهرستان نکا فعال شده و نماد معاملاتی آن جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی از روز دوشنبه 22 فروردین ماه گشایش یافته و آماده انجام معاملات می شود.

پیش از این و تا پایان سال 1400 انبارها و نمادهای معاملاتی سیمان تیپ 2 (کیسه 50 کیلوگرمی) 35 شرکت شامل شرکت های سیمان شمال، منددشتی، صنایع سیمان دشتستان، فارس، صوفیان، ارومیه، فارس نو، زنجان، خاش، شاهرود، تهران، خوزستان، غرب، دورود، خزر، بجنورد، ساوه، قاین، شرق، ماهان کرمان، سامان غرب، غرب آسیا، کویر کاشان، زاوه تربت، کردستان، فراز فیروزکوه، هگمتان، نهاوند، آبیک، سپاهان، فیروزکوه، کرمان، گیلان سبز، هرمزگان، ساروج بوشهر و ممتازان کرمان جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده سیمان در بورس کالا پذیرش شده بودند.

براساس آمار، در نخستین هفته سال 1401 درمجموع 12 میلیون و 346 هزار گواهی سپرده سیمان معادل 12 هزار و 346 تن سیمان به ارزش 7 میلیارد و 705 میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

استقبال خریداران از اوراق سیمانی

شایان ذکر است بررسی های آماری نشان می دهد از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به تاریخ 9 آبان 1400 تا پایان اسفند سال گذشته، در مجموع 155 میلیون و 776 هزار گواهی سپرده سیمان معادل 155 هزار و 776 تن محصول به ارزش 90 میلیارد و 287 میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان

برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید 10 تا 100 تن بود و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل 10 هزار گواهی معادل 10 تن سیمان و حداکثر 100 هزار گواهی معادل 100 تن سیمان تیپ 2 پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از 100 تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.

مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی 5 درصد در بازار گواهی کشف می شود.

معاملات گواهی سپرده سیمان که در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می شود از ساعت 12:45 تا 13:30 به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نیست و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند، حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید