249044

حکاکی روی سنگ‌های قیمتی با وضوح ۵ میکرومتر

دنیای معدن- یکی از شرکت‌های دانش بنیان دستگاه حکاکی لیزر خود را با قابلیت حک روی الماس و طلا، به بازارهای کشور معرفی کرد.

به گزارش دنیای معدن، محمد صابری از محققان این طرح در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در گفت‌وگویی، اظهار داشت: دستگاه‌ ساخته شده در این شرکت با عنوان دستگاه لیزر جوش و دستگاه حکاکی است. دستگاه جوش لیزری ساخته شده در این شرکت برای جوشکاری محصولات ساخته شده از فولاد، پلاتین، طلا، برنج، آلیاژ فولاد، مس و نیکل توسعه یافته است.

وی با بیان اینکه این لیزر یکی از پرکاربردترین لیزرها در صنعت تولید جواهرات است، اظهار کرد: دستگاه جوش ۲۵۰ ژول انرژی دارند و برای جوشکاری‌های حوزه طلاسازی کاربرد دارد.

صابری با بیان اینکه نمونه خارجی این دستگاه در کشور وجود دارد، افزود: ‌نمونه‌های ایتالیایی و آلمانی این دستگاه در کشور موجود است و این دستگاه ایرانی دارای فلش لامپ با کیفیت بالاتری برخوردار است ضمن آنکه این دستگاه مبتنی بر "آب" خنک است و به طور مرتب توسط چیلر داخل آن فرآیند خنک سازی انجام می‌شود.

این فناور با تاکید بر اینکه امکان استفاده ۲۴ ساعته از این دستگاه وجود دارد، خاطرنشان کرد: دستگاه ایرانی دارای ۵ سال گارانتی است.

به گفته وی این شرکت بر اساس ساخت دستگاه جوش لیزری موفق به کسب دانش بنیانی شده است.

صابری ادامه داد: این دستگاه علاوه بر تجاری سازی در کشور به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر شده است.

این محقق با اشاره به طراحی و ساخت دستگاه حکاکی در این شرکت خاطر نشان کرد: دستگاهی حکاکی ما در توان‌های مختلفی طراحی و ساخته شده و برای برش و حکاکی بر روی فلزات طلا، نقره، استیل و مس است.

وی اضافه کرد: مدل ایندرا این دستگاهی نوعی لیزر حالت جامد است که ناحیه فعال آن (هسته فیبر نوری) آغشته به عنصر خاکی کمیاب مانند اربیم، ایترییم و نئودیمیم است. این دستگاه در حکاکی لیزری فیبری پالس‌های با شدت بالا مستقیما با سطح نمونه برهم‌کنش کرده و منجر به تغییراتی از جمله تغییر رنگ،‌حک و یا حذف مواد می‌شود.

صابری اظهار کرد: نمونه دیگر دستگاه حکاکی لیزری ما دارای پهنای پالس کمتر از ۱۰ نانو ثانیه و در نتیجه دستگاهی ایده آل و کارآمد برای حکاکی الماس و طلا با حداقل آسیب گرمایی است. این دستگاه به گونه‌ای ساخته شده که امکان حکاکی روی سنگ‌های قیمتی را با وضوح ۵ میکرومتر فراهم کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید