252042

لزوم بورسی شدن سنگ آهن بافق به شرطها و شروطها/دو درصد فروش معادن حق مسلم مردم بافق است

دنیای معدن: استاندار یزد بورسی شدن را یک ضرورت برای سنگ آهن بافق با سه شرط هزینه‌کرد پول تامین شده از این طریق صرفاً در طرح‎های توسعه‌ای بافق، تعیین تکلیف تعهدات قبلی و سهام ترجیحی کارگران دانست و اظهار کرد: بحث دو درصد فروش معادن فرمان حضرت امام(ره) و حق مسلم مردم بافق است و استمرار آن را دنبال می‎کنیم.

به گزارش دنیای معدن، «مهران فاطمی» شامگاه هفدهم فروردین ماه در نشست با خبرنگاران و فعالان فضای مجازی شهرستان بافق که در قالب سلسله نشستهای استاندار با خبرنگاران شهرستانی در سال جاری برگزار می‎شود، اظهار کرد: خوشبختانه فضای رسانه‌ای در شهرستان بافق، فضایی متفاوت با دیگر شهرستانهای استان است و امیدواریم این نشست باعث همدلی و همزبانی بیشتر و تنویر افکار عمومی در شهرستان شود.

وی در بخشی ار سخنانش اظهار کرد: بافق علاوه بر ظرفیتهای معدنی، دارای ظرفیتهای غنی دیگری در حوزه‌های کشاورزی، علمی، فرهنگی و غیره است که باید به این حوزه‌ها نیز اهتمام شود.

استاندار در مورد تاخیر در بهره برداری بیمارستان بافق نیز گفت: سوالی که در مورد این بیمارستان وجود دارد این است که علی‌رغم این عدد و رقم‌های مالی در شهرستان بافق چرا این بیمارستان طی ۹ سال گذشته بلاتکلیف مانده است؟

وی افزود: با وجود تمام محدودیتهای مالی استان، ۱۰۰ میلیارد تومان برای این طرح منظور شده و در این باره نیز به عهد خود عمل کردیم و اعتبار را تخصیص دادیم ولی طرح با مشکل پیمانکار غیرتوانمند مواجه شد که نیاز است یا آن را خلع ید کنیم یا در همین مسیر ادامه دهیم.

[لزوم بورسی شدن سنگ آهن بافق به شرطها و شروطها/دو درصد فروش معادن حق مسلم مردم بافق است]

فاطمی ادامه داد: خوشبختانه این موضوع حقوقی با پیگیری‌های صورت گرفته توسط معاون عمرانی استانداری و دانشگاه علوم پزشکی استان این روند اصلاح شده و کار با سرعت در حال انجام است.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: سه جلسه با حضور اعضای شورای شهر، نماینده مردم در مجلس و مدیران استانی ویژه شهرستان بافق در استانداری یزد برگزار شده و علاوه بر دو سفر بنده با حضور مدیران استانی، معاونین استانداری نیز به کرات به شهرستان سفر کردند و این علاوه بر سفرهایی است که به همراه رئیس جمهور و وزرا به این شهرستان داشتیم لذا نباید عنوان کرد که استانداری بی توجه به شهرستان بافق است.    

استاندار در ادامه تاکید کرد: بافق و مردم عزیز و زحمتکش این شهرستان مانند دیگر شهرستانهای یزد پاره تن استان هستند و برای مسئولان استانی، حائز اهمیت است.

وی بحث دو درصد فرمان حضرت امام(ره) و حق مسلم مردم بافق است، گفت: هر چند برخی معادن خواستار حذف آن شده‌اند ولی این موضوع باید حتماً حفظ شود و آن را از طریق ریاست جمهوری تاکید خواهیم کرد.

استاندار در مورد بورسی شدن سنگ اهن نیز گفت: قطعاً برای اجرای طرحهای توسعه‌ای مجموعه‌های بزرگ نیاز به تامین سرمایه از طریق بازار سرمایه دارند و لذا شرکتهای بزرگی مانند سنگ اهن بافق باید برای تامین مالی از این فرایند بهره‎مند شوند چرا که یکی از چالشهای چهار دهه گذشته در بافق اتکا به ارزش افزوده سنگ اهن تاکنون بوده است.

وی تاکید کرد: بورسی شدن یک ضرورت برای سنگ آهن بافق به سه شرط است؛ اول این که پول تامین شده از بورس صرفاً در طرح‎های توسعه‌ای بافق هزینه شود و دیگر شروط این که تعهدات قبلی و سهام ترجیحی کارگران نیز تعیین تکلیف شود.

[لزوم بورسی شدن سنگ آهن بافق به شرطها و شروطها/دو درصد فروش معادن حق مسلم مردم بافق است]

ایجاد ستاد هماهنگی اقتصادی مردمی در استان یزد

استاندار در مورد موضوع تامین خوارک سنگ آهن از طریق معدن چاه گز نیز گفت: معادن جزو انفال است و دارای قوانینی است که خارج از آن نمی‌توان تصمیم گرفت لذا در قالب مزایده واگذار و بهره برداری می‌شوند و این که خوراک یک مجموعه از طریق فلان معدن تامین شود، خارج از اختیارات مسئولان استان است ولی با این حال موضوع را از طریق شورای امنیت در حال پیگیری داریم و مزایده این معدن نیز متوقف شده است.

وی با بیان این که هزینه خط انتقال آب دریا به استان از طریق فروش معدن چاه گز تامین می‌شود، تاکید کرد: از آب دریا همه استان منتفع می‌شوند همانگونه که اکنون نیز آب بافق و بهاباد نیز از خط اول انتقال تامین می‌شود.

فاطمی عنوان کرد: هرچند برخی از مدیران استانی، بافقی هستند ولی قطعاً بدون تفکیک شهرستانی، از تمام نخبگان و فرهیختگان توانمند استان در حوزه‎های مدیریتی استفاده می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: از تمام مدیران کل و شهرستانی برگزاری نشستهای خبری را خواستاریم و موضوع  ادارات خانوادگی را نیز بررسی خواهیم کرد.

استاندار همچنین گفت:۷۰ درصد اعتبار جاده بافق – بهاباد توسط دولت و ۳۰ درصد توسط معادن تامین می‎شود لذا در حال پیگیری ماده ۲۳ این طرح هستیم.

وی در مورد معلمان خرید خدماتی گفت: یزد از مطالبه‌گران اصلی این موضوع است و باز هم پیگیریم ولی تصمیم کلی در این باره را وزارت آموزش و پرورش باید اخذ کند.

فاطمی درخصوص موضوع مردمی کردن اقتصاد نیز در پایان گفت: ستادی در استان با عنوان «سهام» یا «ستاد هماهنگی اقتصادی مردمی» راه اندازی شده و برای تحقق شعار سال برنامه‌ریزی خواهد کرد.

[لزوم بورسی شدن سنگ آهن بافق به شرطها و شروطها/دو درصد فروش معادن حق مسلم مردم بافق است]

تکمیل بیمارستان بافق در اولویت استان است

«محمدجواد ابوالحسینی» معاون عمرانی استاندار نیز در مورد بیمارستان بافق عنوان کرد: بیمارستان بافق کارهای متعددی دارد ولی تکمیل این بیمارستان در اولویت است و به زودی طعم خوش خدمت در این بیمارستان را خواهیم چشید.

وی در مورد سهم بافق از اعتبارات سفرهای ریاست جمهوری نیز گفت: در دور اول سفر ریاست جمهوری تنها در یک مورد ۷۵۰ میلیادر تومان از منابع ریاست جمهوری به طرح ریلی بافق – ارژنگ اختصاص یافته است و این علاوه بر دیگر منابع تخصیص یافته به بخشهای دیگر است.

به گفته وی، در دور دوم سفر ریاست جمهوری نیز بسیاری از بخشهای شهرستان تامین اعتبار شده‌اند که البته هنوز تخصیص نیافته است.

معاون استاندار از اهتمام این دولت به پهنه ریلی بافق خبر داد و گفت: استان توجه به ویژه به این حوزه و بخشهای جوار ریلی در شهرستان بافق دارد.

[لزوم بورسی شدن سنگ آهن بافق به شرطها و شروطها/دو درصد فروش معادن حق مسلم مردم بافق است]

سبزدشت شرط جمعیتی تبدیل به بخش را ندارد

«علی اکبر عزیزی» معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استاندار هم در این گفت‌وگو اظهار کرد: موضوع فرمانداری ویژه در سه شهرستان بنا به پیگیری نمایندگان این شهرستانها از طریق وزارت کشور دنبال شد ولی شهرستانهای مذکور شروط قانونی را نداشتند هرچند که این موضوع همچنان در دستور کار استان است اما در عین حال در این دولت، هیچ موضوع منافی مسائل امنیتی را در استان نخواهیم پذیرفت.

وی در مورد بخش شدن سبزدشت نیز عنوان کرد: جمعیت ۱۰ هزار نفری یکی از شرایط مهم برای بخش شدن است ولی سبزدشت تنها دو هزار جمعیت دارد هرچند که همچنان پیگیری تحقق آن هستیم.

«محمدعلی شاه حسینی» معاون اقتصادی و گردشگری استان نیز گفت: امروز شاید حال سنگ آهن خوب نباشد ولی به هیچ وجه ورشکسته نیست و عمده بدهی های سنگ آهن مربوط به طرحهای توسعه و از شرکتهای تاثیر گذار در استان است.

[لزوم بورسی شدن سنگ آهن بافق به شرطها و شروطها/دو درصد فروش معادن حق مسلم مردم بافق است]

افزایش ۵ برابری اعتبارات بافق در دولت سیزدهم

«مجید دهقانی زاده» رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در این نشست پیرامون اعتبارات شهرستان بافق در سال‌های فعالیت دولت سیزدهم گفت: در راستای تجهیز منابع برای تخصیص اعتبار با شهرستانها و تکمیل طرحهای نیمه تمام گذشته، با اقدامات صورت گرفته میزان اعتبار تخصیصی از شورای برنامه ریزی و توسعه استان از مبلغ ۱۰.۴ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ عمدتاً در قالب اسناد خزانه، به ۳۳ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰، بالغ بر ۴۸ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ و حدود ۵۱ میلیارد تومان در یازده ماهه سال گذشته افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: به لحاظ اعتبارات ارزش افزوده که بین دهیاریها و شهرداری‌های شهرستانها توزیع میشود، سهم بافق در سال ۱۳۹۹ کمتر از ۱۵ میلیارد تومان بوده است که با پیگیری‌های صورت گرفته این رقم به ۶۵ میلیارد تومان در ۱۴۰۰، ۹۶ میلیارد تومان در پایان سال ۱۴۰۱ و ۱۰۷ میلیارد تومان در یازده ماهه ۱۴۰۲ افزایش یافته است.

دهقانی زاده در رابطه با حقوق دولتی معادن و سهم شهرستان بافق، گفت: میزان عودت این حقوق به استان براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود ولی به رغم عدم تحقق حقوق دولتی سنگ آهن بافق، در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۲۱ میلیارد تومان و در سال ۱۴۰۲ مبلغ ۱۳ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی با بیان این که بافق واجد پرداخت عوارض آلایندگی نبوده ولی در عین حال ۳۳ میلیارد تومان از محل استان در اختیار شهرستان قرار گرفته است.

رئیس سازمان مدیریت استان در مورد دو درصد در اختیار شهرستان بافق نیز گفت: در سال ۱۴۰۲ مبلغ ۲۲۱ میلیارد تومان دو درصد فروش معادن بافق تماماً به شهرستان پردخت شده و مدیریت استان پیگیری تسری این موضوع به دیگر معادن استان و شهرستانهاست.

دهقانی زاده در مورد جایگاه بافق در سند یزد نوین نیز گفت: در رابطه با بافق به عنوان یکی از نخستین شهرستانهای یزد در ذیل سند یزد نوین، مطالعه‌ای تحت عنوان سند توسعه شهرستان بافق با نگاه بلند مدت در حال تدوین است که انتظار داریم با مساعدت مسئولان و نخبگان شهرستان، انتظارات شهرستان برای آینده بافق را احصاء و اعلام کنند.

[لزوم بورسی شدن سنگ آهن بافق به شرطها و شروطها/دو درصد فروش معادن حق مسلم مردم بافق است]

پایان آماده‌سازی سایت ۳۸ هکتاری نهضت ملی باقرآباد تا مردادماه

«احسان خواجه رضایی» مدیر کل راه و شهرسازی استان نیز ابراز کرد: زمین‌های جوانی جمعیت در بافق تامین شده و به زودی تحویل متقاضیان خواهد شد.

وی ادامه داد: مصوبات زمین ۶۰۰ هکتاری مسکن فرهنگیان شهرستان در مرحله شورای عالی است و امیدواریم در ماه های آینده این شهرک را مصوب و اجرایی کنیم.

خواجه رضایی از اختصاص یکی صنعت شهرهای کشور در بافق خبر داد و گفت: اراضی این صنعت شهر احصا شده و در دست اقدام است.

«علیرضا نادریان زاده» مدیر کل بنیاد مسکن استان نیز اعلام کرد: طرح اقدام ملی به تعداد ۱۴۵ واحد در بافق با وورد بنیاد مسکن اجرایی و خاتمه یافته و تحویل متقاضیان شده است و موضوع تسهیلات این واحدها نیز قبل از سال جدید مترفع شده و به زودی به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

وی در مورد طرح نهضت ملی مسکن در بافق نیز گفت: سایت ۳۸ هکتاری باقرآباد نیز در حال آماده سازی است و سعی داریم تا مردادماه براساس نیازسنجی در اختیار متقاضیان و در بخشی نیز عملیات ساخت و ساز را انجام دهیم.

[لزوم بورسی شدن سنگ آهن بافق به شرطها و شروطها/دو درصد فروش معادن حق مسلم مردم بافق است]

بلاتکلیفی ۴۰۰ صورت جلسه از ادوار دولتهای گذشته در بافق  

«ابوالقاسم دهقان» فرماندار شهرستان بافق در این مراسم ضمن قدردانی از برگزاری این برنامه ویژه استانداری جهت گفت‌وگوی ویژه استاندار با خبرنگاران شهرستانی، گفت: خوشبختانه رسانه‎های شهرستان بافق ارتباط نزدیکی با مسئولان شهرستان دارند ولی در عین حال پذیرای هر گونه انتقاد و نظری از سوی رسانه‎ها هستیم.

وی افزود: جنس اصحاب رسانه و مطبوعات در کشور از نوع مطالبه‌گری بعضاً با لطافت و گاهاً نیز با تندی است ولی علی رغم این که بافق فضای متفاوتی به لحاظ وجود معادن دارد، اصحاب رسانه به نوعی دوستانه و در فضای صمیمی مطالب خود را منعکس می‌کنند.

دهقان در ادامه خاطرنشان کرد: در ابتدای فعالیتم در شهرستان بافق اعلام کردم که کار جدیدی در شهرستان رقم نخواهد خورد مگر این که دستور کار جدیدی از سوی استان تعریف شود و علت نیز این است که بیش از ۴۰۰ صورت جلسه از ادوار مختلف دولتها روی زمین مانده و تعهد داریم در دولت سیزدهم انتظار ایجاد شده بین مردم را پاسخ دهیم.

فرماندار از جمله این انتظارات را تکمیل بیمارستان شهرستان ذکر کرد که در دولت سیزدهم با دستور استاندار و فوریت تعیین شده مورد اهتمام قرار گرفته است.

[لزوم بورسی شدن سنگ آهن بافق به شرطها و شروطها/دو درصد فروش معادن حق مسلم مردم بافق است]

«احسان عابدی» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هم با بیان این که بافق از شهرستان‌های پیشرو در حوزه رسانه است، گفت: در خال حاضر تنها موسسه مطبوعاتی استان و نیز ۱۰ پایگاه خبری و کانالهای متعددی در فضای مجازی فعالیت دارند که بعضاً قدمتی ۲۶ ساله دارند.

وی گفت: همچنین یک جلسه از ستاد صیانت از امنیت روانی در شهرستان بافق برگزار شده و خوشبختانه فضای خوبی را به لحاظ رسانه‌ای در شهرستان بافق شاهدیم.

عبادی برگزاری این نشست را منحصربفرد در کشور و فرصت مناسبی برای انعکاس پیگیری‎ها و اقدامات مسئولان استان در رابطه با شهرستان از طریق رسانه‎های بافق به مردم ذکر کرد.

[لزوم بورسی شدن سنگ آهن بافق به شرطها و شروطها/دو درصد فروش معادن حق مسلم مردم بافق است]

به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست نیز خبرنگاران به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند که از مهمترین آنها می‌توان به تعامل بیشتر مسئولان شهرستان با اصحاب رسانه، فعالیت خانوادگی برخی ادارات شهرستان، ساماندهی جاده بافق – بهاباد، موضوع تامین خوارک برخی مجموعه‌های معدنی شهرستان، موضوع استخدام معلمان خرید خدماتی، تکمیل بیمارستان بافق، اهتمام به مسکن فرهنگیان بافق، استفاده از فرهیختگان و نخبگان بافق در حوزه مدیریتی، بورسی شدن سنگ آهن بافق و تبعات اجتماعی آن، اهتمام نداشتن به ظرفیتهای مرکز تحقیقات شتر بافق، آلودگی واحدهای فولادی، مسئولیت اجتماعی معادن، اثرات آبی معدن دی ۱۹، سرانه پایین معلم در شهرستان بافق، تکمیل طرحهای نیمه تمام شهرستان، استفاده از مدیران بومی در شهرستان، کمبود پزشک متخصص در بافق، اقدامات صورت گرفته در شهستان پیرامون جوانی جمعیت، مطالبات حوزه بانوان بافق از جمله ایجاد مراکز مشاوره و تسریع در ایجاد پارک بانوان بافق و وضعیت طرحهای نهضت ملی مسکن در بافق، اشاره کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید