243480

دبیر انجمن سنگ آهن ایران مطرح کرد

احیای واحدهای در آستانه تعطیلی بخش معدن به کمک سازوکار بورس کالا

دنیای معدن: سعید عسکرزاده، دبیر انجمن سنگ آهن ایران گفت: عرضه محصولات بخش بالادست تولید از جمله کنستانتره و گندله در بورس کالای ایران به خصوص در نیمه دوم سال 1401 که یک بستر شفاف و رقابتی را در این بازارها حاکم کرد، منجر شد تا کسب وکارهایی که در آستانه تعطیلی قرار داشتند، دوباره احیا شوند و به مدار تولید بازگردند.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به نقش بورس کالا در بهبود فضای کسب و کار و احیای معادن سنگ آهن به کالاخبر گفت: بستر شفاف و رقابتی بورس کالا با اتکا به سازوکارهای عرضه و تقاضا توانسته است به خصوص در نیم سال دوم سال 1401 شرایط مناسبی پیش روی محصول های بخش بالادست در زنجیره صنایع به ویژه در بخش کنسانتره و گندله فراهم آورد.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران اظهار کرد: اگر فرآیندهای فعلی در حوزه عرضه زنجیره محصولات معدنی در بورس کالا ادامه یابد، شاهد بهبود شرایط کسب وکار بنگاه ها در این حوزه خواهیم بود.

عسکرزاده به محصولاتی که در کشور بیش از نیاز داخل تولید می شود اشاره کرد و افزود: نکته حائز اهمیت در این میان، اصلاح برخی موارد است که در حوزه سیاست گذاری باید مورد توجه قرار گیرد تا روند سرمایه در گردش و صادرات شرکت ها به شکل بهتر و روان تری دنبال شود.

او افزود: تنها نیمی از محصول های تولیدی سنگ آهن قابلیت مصرف در داخل دارد و از این نظر، تولیدکننده باید بتواند کالایی را که قابلیت فروش در داخل ندارد یا نیاز بازار داخلی نیست، صادر کند؛ بنابراین پیشنهاد می شود برای کالاهایی که با مازاد عرضه مواجه هستیم، تدبیری در جهت تسهیل صادرات اتخاذ شود.

عسکرزاده در پایان تصریح کرد: سازوکار بورس کالا در 6 ماهه دوم سال گذشته موفق عمل کرد و توانست کسب وکارهایی را که در آستانه تعطیلی بودند، دوباره احیا کند و به مدار تولید بازگرداند و در این موضوع نقش به سزایی داشته است.

 

دیدگاه تان را بنویسید