240546

رشد بهای سنگ‌آهن با بهبود تقاضا ادامه دارد

سنگ‌آهن در مسیر فتح قله

دنیای معدن: شکیبا خیرخواهان : بررسی بازارها نشان می‌دهد که بهای سنگ‌آهن همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده و به بالاترین سطح قیمتی در ۶ماه گذشته رسیده است.

 بهبود تقاضا به دلیل بازگشایی‌‌‌ها در چین و رشد فعالیت اقتصادی در این کشور همزمان با افزایش نگرانی‌ها از کاهش عرضه از عوامل اصلی این رشد قیمتی نامیده می‌شود. باوجود گسترش شیوع بیماری پس از کاهش سخت‌‌‌گیری در خصوص سیاست کرونا صفر، به‌‌‌نظر می‌رسد سیاستگذاران رشد اقتصادی را بر جلوگیری از گسترش بیماری مقدم می‌‌‌دانند؛ مساله‌ای که موجب بهبود نسبی تقاضا از ماه گذشته تاکنون در این کشور شده است. از طرفی مقامات دولتی در چین رشد سریع قیمت‌‌‌ سنگ‌آهن به دلیل افزایش تقاضا را منطقی ندانسته و عامل آن را فعالیت‌‌‌های سوداگرانه در بازار می‌‌‌دانند. مقامات چینی همچنین وعده مقابله با این نوع فعالیت‌‌‌ها را داده و می‌‌‌گویند قصد دارند ثبات قیمتی را به بازار سنگ‌آهن برگردانند.

با وجود شیوع گسترده کرونا در چین و نزدیکی به تعطیلات سال نو در این کشور، بررسی بازار نشان می‌دهد که بهای سنگ‌آهن همچنان در کانال افزایشی قرار دارد. روز گذشته بهای محموله سنگ‌آهن عیار ۶۲‌درصد برای تحویل به بندر تیانجین به ۱۲۱دلار به‌ازای هر تن رسید. این سطح قیمتی از انتهای ژوئن سال گذشته میلادی تاکنون مشاهده نشده است. همچنین بهای سنگ‌آهن در این منطقه نسبت به ابتدای نوامبر ۲۰۲۲ تاکنون که در کمترین سطح قیمتی در دوسال اخیر قرار گرفته بود حدود ۵۰‌درصد رشد قیمتی را تجربه کرد. از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون نیز این کامودیتی روند صعودی خود را حفظ کرده است. افزایش نشانه‌‌‌هایی مبنی بر کاهش عرضه همزمان با رشد تقاضا از دلایل اصلی افزایش قیمت سنگ‌آهن نامیده می‌شود. شرکت ویل، از تولید‌‌‌کنندگان اصلی این کالا، به‌تازگی اعلام کرده که به‌‌‌دلیل بارش‌‌‌های سنگین اخیر در برزیل، صادرات سنگ‌‌‌آهن از این کشور به‌میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است. تحلیلگران این شرکت پیش‌بینی می‌کنند که تولید سنگ‌آهن ویل در سال میلادی جاری نسبت به ۲۰۲۲ بدون تغییر خواهد ماند و در همان سطح ۳۱۰میلیون تن قرار خواهد گرفت.

تحریک بازار سنگ‌‌‌آهن با بهبود تقاضای چینی

با وجود اینکه پس از کاهش محدودیت‌های سیاست کرونا صفر، شیوع کووید-۱۹ به‌سرعت در حال پیش‌‌‌روی در این کشور است، به‌‌‌نظر می‌رسد سیاستگذاران همچنان در اجرای تصمیم خود مصمم هستند. خبرها حاکی از آن است که چین مرز اصلی بین این کشور و هنگ‌کنگ را بازگشایی کرده و امیدها برای رشد فعالیت اقتصادی را افزایش داده است. همچنین دولتمردان چینی در تلاشند تا به وضعیت بازار مسکن و انباشت بدهی‌‌‌ها سامان دهند. به‌‌‌تازگی بانک‌های تجاری این منطقه موافقت کرده‌اند تا برای رونق بخش املاک و مستغلات، تسهیلات بیش از ۱۶۲میلیون دلاری را در اختیار شرکت‌های خصوصی قرار دهند.

تحلیلگران نیز بر این باورند که فولاد‌سازان در سه‌ماه نخست ۲۰۲۳ با بهبود تقاضای مصرف‌کننده‌‌‌ها مواجه خواهند شد. با بهبود تقاضای فولاد می‌‌‌توان به افزایش تقاضای کارخانه‌‌‌ها برای خرید سنگ‌آهن نیز امیدوار شد. از طرفی تعطیلات سال نوی چینی به‌زودی آغاز می‌شود و احتمال کاهش قیمت‌ها به‌‌‌دلیل افت تقاضا و کاهش فعالیت کارخانه‌‌‌ها در تعطیلات وجود دارد.

[300*250 new]

 با این حال، برخی کارشناسان دیگر معتقدند تنها چند روز از آغاز ۲۰۲۳ گذشته و هنوز برای قضاوت درباره بازار پیش‌‌‌رو بر مبنای معاملات هفته ابتدایی سال زود است. از طرفی برنامه‌‌‌ریزان دولتی معتقدند درست است که تقاضا در یک‌ماه اخیر کمی بهبود یافته است؛ اما افزایش ناگهانی قیمت سنگ‌آهن در این بازار طبیعی نیست و احتمال افزایش قیمت به دلیل معاملات سوداگرانه وجود دارد. یک مقام دولتی چینی پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد، دولت در تلاش است تا قیمت سنگ‌‌‌‌آهن را در این بازار تنظیم کند و با هرگونه اقدام مشکوک برای رشد قیمت‌ها مقابله خواهد کرد.  کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی نگران نوسات قیمت بازار سنگ‌آهن است و افزایش سریع قیمت‌ها را طبیعی نمی‌‌‌داند. این کمیسیون معتقد است برآیند عرضه و تقاضا در این بازار پایدار و رشد سریع قیمت‌ها نتیجه معاملات سفته‌‌‌بازانه است. این مقام اعلام کرد که دولت با هرگونه دستکاری در بازار و اقدامات سفته‌بازانه مقابله و آن‌‌‌ را قاطعانه سرکوب خواهد کرد.

[4 copy]

[کپسول مولتی ویتامین باریویتال بهترین مکمل غذایی برای جلوگیری از خستگی]

کپسول مولتی ویتامین باریویتال بهترین مکمل غذایی برای جلوگیری از خستگی

مشاهده کنید

[yektanet-logo-sign]

تبلیغ

کاهش صادرات فولاد هند

هند از بزرگ‌ترین صادرکنندگان سنگ‌‌‌آهن و فولاد دنیاست. به گزارش رویترز، آمارهای دولتی نشان می‌دهد که صادرات فولاد هند از آوریل تا انتهای سال میلادی گذشته تقریبا نصف شده است. با کاهش مصرف در بازارهای بزرگ جهانی و کارخانه‌ها صادرات بین آوریل تا دسامبر 2022 با بیش از 54‌درصد کاهش به 74/ 4میلیون تن رسیده است. در مه‌2022، دهلی‌نو عوارض صادرات هشت‌شرکت واسطه فولادی را 15‌درصد افزایش داد. این شرکت‌ها امید داشتند به‌‌‌دلیل تشدید تنش‌‌‌ها بین روسیه و اتحادیه اروپا پس از حمله این کشور به اوکراین بتوانند سهم خود را از بازار افزایش دهند؛ اما افزایش عوارض سبب شد تا بازارهای جهانی جذابیت خود را برای این تولید‌‌‌کنندگان از دست بدهند. این مالیات از ماه نوامبر به بعد قطع شد، اما این شرکت‌ها همچنان از مشکلات بازیابی سهم خود در بازارهای جهانی از جمله اروپا شکایت دارند. قطع این عوارض بر تولید فولاد هند اثرات مثبت داشت. تولید فولاد در این کشور از آوریل تا دسامبر حدود 5‌درصد افزایش داشت. مصرف نیز رشد بیش از 11‌درصدی را تجربه کرد. این شبه‌قاره حدود 5/ 4میلیون تن فولاد را در این زمان وارد کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 27‌درصد افزایش داشته است.

 

دیدگاه تان را بنویسید