250100

گلوگاه صنعت سرب و روی و بزرگ‌ترین ریسک سرمایه‌گذاری/ درخواست از دولت

دنیای معدن: کارشناس صنعت سرب و روی، تامین انرژی را گلوگاه جدی صنعت فلزات دانست و خواستار حمایت تمام قد دولت شد تا زمینه‌‌‌ ورود بیشتر ارز فراهم شود.

به گزارش دنیای معدن، رضا اعتدال یکی از مهم‌ترین موانع صادراتی برای تولیدکنندگان سرب و روی و سرمایه‌گذاران را عدم امنیت خاطر و ثبات شرایط و قوانین داخلی دانست و به دنیای اقتصاد، اعلام کرد: تغییر قوانین بزرگ‌ترین ریسک سرمایه‌گذاری بشمار می‌‌‌رود. اگر تولیدکننده و سرمایه‌گذار نتواند محاسباتی براساس شرایط روز از آینده داشته باشند، بدون شک نمی‌تواند برنامه‌‌‌ریزی دقیقی برای آینده انجام بدهد.

موضوع قابل‌توجه برای تولیدکنندگان سرب و روی در شرایط کنونی، تامین انرژی و برق که در شرایط بحرانی قرار گرفته است. مصرف عمده شرکت های سرب و روی با برق است. استحصال سرب و روی در واحد الکترولیز انجام می‌شود که عمدتا با برق است و اگر برق قطع شود، خط تولید آنها متوقف می‌شود.

بدون شک برق و انرژی، گلوگاه جدی نه تنها برای صنعت سرب و روی بلکه برای صنعت فلزات بشمار می‌‌‌رود و اگر محدودیتی در این زمینه برای شرکت های صنعتی ایجاد شود، شاهد تعطیل شدن بیشتر کارخانه‌‌‌ها خواهیم شد. صنایع فلزات بیشتر صادرات‌‌‌محور هستند. در چنین شرایط سخت اقتصادی که به ارز بیشتری نیاز است، دولت باید با تمهیداتی هرچه بیشتر زمینه‌‌‌ساز ورود ارز شود. از همین‌‌‌رو باید تمام توان را برای حمایت از صنعت بکار بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید