227792

«گلدمن ساچه» با مشاهده ابرچرخه چندین ساله، به بازار کامودیتی ها خوش بین است

دنیای معدن - بلومبرگ: Jeff Currie رئیس تحقیقات کامودیتی جهانی بانک گلدمن ساچه گفت: با حضور ابرچرخه ای که پتانسیل دوام یک دهه ای دارد، درمورد صعود قیمت کامودیتی ها باید بسیار خوش بین بود.

به گزارش دنیای معدن، وی در مصاحبه تلویزیونی به بلومبرگ گفت: سال جدید در شرایطی آغاز شده که شاهد ثبت نابسامانی های بی سابقه ای در بخش انرژی، فلزات و کشاورزی و مقادیر قابل توجه ای نقدینگی در سیستم هستیم.

کوری با اشاره به تصمیم فدرال رزرو آمریکا برای شروع افزایش نرخ بهره در اواخر سال جاری گفت: در حال حاضر بهترین مکان برای حضور به ویژه با توجه به محور فدرال رزرو، حوزه کامودیتی هاست. ما فکر می کنیم امسال نیز شاهد یک سال خوب دیگر در عملکرد کامودیتی ها و دارایی های واقعی باشیم.

گلدمن در اکتبر 2020 گفته بود که کامودیتی ها در حال شروع یک ابرچرخه هستند که می تواند سال ها و احتمالاً یک دهه به طول بیانجامد.

به طور ویژه بازار نفت حتی با وجود افزایش تدریجی عرضه‌های ائتلاف اوپک پلاس به بازار، می تواند محدودتر شود زیرا پاندمی کرونا همچنان تقاضا و سرمایه‌گذاری را تهدید می‌کند.

کوری گفت: تنها دو کشور در جهان هستند که امروز می توانند بیش از آنچه که در ژانویه 2020 برایشان مقدور بود، نفت تولید کنند. این دو کشور عربستان سعودی و امارات هستند. کشور های دیگری نیز در جهان هستند که تلاش می کنند تا به سطح تولید پیش از همه گیری کرونا برسند.

وی افزود: قیمت هدف گلدمن ساچه برای نفت خام برنت در سه ماهه اول امسال 85 دلار در هر بشکه است، اما این پیش بینی با این فرض است که تولید ایران در اواخر سال جاری بازگردد که خیلی بعید به نظر می رسد.

شاخص جهانی در حال حاضر حدود 81 دلار در هر بشکه معامله می شود. کوری گفت: این بازار این پتانسیل را دارد که در طول 3 تا 6 ماه آینده بسیار محدود شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید