238872

پیشنهاد سازنده ایران در کنفرانس آب و هوایی/ روی آوردن اروپا به مصرف ذغال سنگ

دنیای معدن- بیست وهفتمین کنفرانس متعاهدین کنوانسیون تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد(COP۲۷) از ۱۵ تا ۲۷ آبان ۱۴۰۱ (۶ تا ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲) در مصر برگزار می شود، باتوجه به اینکه دنیا با بحران سوخت مواجه شده و اتحادیه اروپا به مصرف ذغال سنگ روی آورده، ایران با حضور در این نشست، پیشنهادات سازنده ای ارائه می دهد.

به گزارش دنیای معدن، تغییر اقلیم پدیده تقریبا نوظهوری است که در چند دهه اخیر به علت توسعه شهرنشینی و فعالیت های صنعتی دامنگیر بشر شده است، دانشمندان علت آنرا افزایش گازهای گلخانه ای اعلام کردند؛ آب شدن یخ های قطبی، بالا آمدن آب دریاها و اقیانوس ها، خشکسالی های طولانی مدت، کاهش منابع آبی، از بین رفتن جنگل ها، آتش سوزی، توفان های گرد و غباری، سیل های ویرانگر، افزایش و کاهش ناگهانی دما در بخش های مختلف برخی از پیامدهای تغییرات اقلیمی است بر همین اساس در سال ۱۹۹۲ سازمان ملل، کنوانسیون تغییر اقلیم را با هدف رسیدگی به این موضوع تصویب کرد و بعد از آن هر ساله کنفرانسی با حضور اعضا برگزار می شود و در آن بر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و وظایف کشورها در این راستا تاکید می شود.

امسال هم این نشست در قالب بیست و هفتمین کنفرانس متعاهدین کنوانسیون تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (COP۲۷) از تاریخ ۱۵ تا ۲۷ آبان ۱۴۰۱ (۶ تا ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲) در شهر شرم الشیخ مصر همزمان با سی امین سالگرد شکل گیری این کنوانسیون در حال برگزاری است و علی سلاجقه معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از ۲۳ تا ۲۵ آبان در این کنفرانس حاضر و آمادگی ایران را برای همکاری اعلام می کند.

روی آوردن اروپا به مصرف ذغال سنگ

بنا به اعتقاد کارشناسان، کنفرانس امسال نسبت به سال های گذشته متفاوت است چون امسال شاهد بروز بحران انرژی در کشورهای اروپایی هستیم و این خود مساله مهمی بر دامن زدن به مقوله انتشار گازهای گلخانه ای و تشدید تغییر اقلیم است، به عنوان مثال انگلیس از چند هفته گذشته با بحران کمبود سوخت مواجه شده و این مساله باعث تشکیل صف های طولانی و بسته شدن بسیاری از پمپ بنزین ها در سراسر کشور شده است.

بحران سوخت در اروپا تا حدی جدی شده که اتحادیه اروپا به استفاده از ذغال سنگ روی آورده است که با این شرایط به نظر می رسد دنیا در حوزه سازگاری، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و مباحث مالی با چالش های بیشتری نسبت به دوره های قبل روبرو شود. این مشکل فقط مختص انگلیس نیست بلکه فرانسه و هلند نیز با بحران کمبود سوخت دیزل روبرو هستند، این مساله اتحادیه اروپا را نگران کرده است، بر این اساس به نظر می رسد دنیا به ویژه اتحادیه اروپا در این زمینه گام جدی به عقب داشته است به طوری که اکنون اروپا به سمت استفاده از ذغال سنگ پیش رفته است، همچنین برق در فنلاند سهمیه بندی شده است که به نظر می آید در حوزه سازگاری، کاهش و مباحث مالی چالش ها بیشتر شده است از این رو کنفرانس امسال نسبت به نشست های قبل متفاوت خواهد بود.

رییس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست درباره حضور ایران در بیست و هفتمین کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل ( COP۲۷ ) به خبرنگار محیط زیست ایرنا گفت: اکنون شرایط دنیا نسبت به قبل تغییر کرده است بر این اساس حتی کشورهای توسعه یافته نه تنها نتوانستند به تعهدات خود در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و کنترل تغییر اقلیم عمل کنند بلکه گامی به عقب برداشته اند.

سیدحسین موسوی فر افزود: در واقع بحران سوخت در اروپا تا حدی جدی شده که اتحادیه اروپا به استفاده از ذغال سنگ روی آورده است که با این شرایط به نظر می رسد دنیا در حوزه سازگاری، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و مباحث مالی با چالش های بیشتری نسبت به دوره های قبل روبرو شود.

وی اظهارداشت: چشم انداز ریاست COP۲۷ مصر مبنی بر حرکت از برنامه ریزی و مذاکره به سوی اجرا و عمل است که این اقدام باید با هماهنگ شدن تلاش های جهانی در راستای کاهش گازهای گلخانه ای و سازگاری با اثرات ناشی از تغییرات آب و هوایی در زمان مناسب و به صورت جامع و فراگیر و متناسب با شرایط حاضر دنیا باشد.

وی گفت: علی سلاجقه معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز برای شرکت در این کنفرانس ۲۳ آبان ماه عازم مصر می شود تا آمادگی ایران را برای همکاری در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اعلام کند، این سفر تا ۲۵ آبان ادامه دارد.

موسوی فر ادامه داد: همچنین پیشنهادات ایران در قالب بیانه ای مطرح و در این اجلاس خوانده می شود، این پیشنهادات فنی است که از دستگاه های مختلف عضو کارگروه تغییر اقلیم که شامل وزارتخانه های مرتبط است گرفته و جمع بندی شده اند که در این کنفزانس مطرح می شود، این پیشنهادات سازنده و برای مذاکرات رو به جلو است اما به هر حال می دانیم که شرایط دنیا دیگر مانند قبل نیست.

وی تاکید کرد: یکی از بخش های مهم این کنفرانس، بررسی نشست آب و هوایی پاریس است، بر اساس نشست پاریس قرار بود کشورهای توسعه یافته از نظر فنی و مالی به کشورهای در حال توسعه در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک کنند اما به نظر می رسد به این تعهدات عمل نکردند از این رو در این کنفرانس تعهداتی از جمله کمک های مالی و انتقال فناوری از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه، مورد بررسی قرار می گیرد.

رییس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ایران هم تلاش می کند در این کنفرانس بر اساس منافع و امکانات فنی خود مذاکرات سازنده ای داشته باشد، همچنین رییس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه نشست دیدارهایی با همتایان خود خواهد داشت که هم درخواست ایران را مطرح می کند و همچنین درخواست های آنها را خواهد شنید و قطعا دیدارهای دو و چند جانبه ای هم برنامه ریزی شده است.

موسوی درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر شرکت نکردن سازمان حفاظت محیطزیست در این کنفرانس گفت: اکنون نمایندگانی از سازمان و تعدادی از اعضای کارگروه تغییر اقلیم در سطح کارشناسی در کنفرانس کاپ ۲۷ حضور دارند و رییس سازمان نیز ۲۳ آبان ماه برای شرکت در آن عازم مصر می شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید