232827

انتقاد دبیر انجمن ذغال سنگ از لغو معافیت تعرفه واردات ماشین الات صنعتی

دنیای معدن: دبیرانجمن ذغال سنگ ایران با انتقاد از لغو معافیت تعرفه واردات ماشین الات صنعتی و تولیدی گفت: با اینگونه تصمیمات غیرکارشناسی توسعه این صنعت مختل خواهد شد.

به گزارش دنیای معدن، سعید صمدی در گفت وگویی، با اعلام اینکه در قانون کشورهای مختلف همیشه تعرفه هایی برای واردات تعیین می شود تا براساس آن روند ورودی کالا به کشور منطقی باشد، گفت: البته حمایت های لازم هم از تولید داخل صورت می گیرد، اما در کشور ما گویا وضع به گونه ای دیگر است و به جای حمایت سنگ اندازی های مختلفی پیش پای تولید قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه پیش از ابلاغ قانون بودجه 1401 واردات ماشین الات خطوط تولید مشمول معافیت پرداخت تعرفه بود، افزود: اما امسال در تصمیمی عجیب دولت این معافیت را لغو کرده و تولیدکننده باید واردات ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز خود را مطابق تعرفه ها انجام دهد.

دبیر انجمن ذغال سنگ ایران تصریح کرد: ما در شرایط تحریم قرار داریم و پیش از ابلاغ این قانون تولیدکننده با مشقت بسیار نسبت به تجهیز صنایع اقدام می کرد. اما نکته اینجاست مگر می توان با هزینه های بالای تولید تعرفه واردات ماشین الات و تجهیزات را نیز پرداخت کرد. این تصمیم به جای حمایت از تولیدکننده ضدتولید است.

صمدی با اعلام اینکه قرار بود بخش معدن با حمایت ویژه دولت مسیر توسعه را پیش بگیرد، گفت: با اینگونه تصمیمات نه تنها روند توسعه با سرعت صورت نمی گیرد بلکه فعالان این بخش به سختی محصولات را تولید و راهی بازار می کنند حتی اینگونه تصمیمات باعث فرار سرمایه نیز می شود. چرا که وقتی تولید به صرفه نباشد با چه توجیه اقتصادی سرمایه گذاری صورت گیرد.

به اعتقاد وی، اعلام اینگونه اشتباهات باعث می شود در سال اینده چنین تصمیم ضدتولیدی از سوی دولت گرفته نشود. اما امسال سال سختی برای تولیدکنندگان خواهد بود.

 بر اساس بند ص تبصره 6 قانون بودجه سال 1401 ماشین آلات و تجهیزات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی مشمول پرداخت حقوق ورودی می باشد.تسنیم

 

دیدگاه تان را بنویسید