234112

ویدئو: روایتی تلخ از واردات ماشین آلات مستهلک سنگین به ایران/ فریادرسی برای نجات هپکو نیست

حجم ویدیو: 14.81M | مدت زمان ویدیو: 00:11:32 دانلود ویدیو

دنیای معدن- درحالی بازار واردات ماشین آلات مستهلک بهشت دلالان وارداتچی است که به گفته مسئولان هپکو و خانه معدن استان مرکزی امروزه شاهد گورستان ماشین های دسته دوم معدنی هستیم که به دلیل خرید دستگاه های فرسوده خارجی ها اتفاق افتاده است.

به گزارش دنیای معدن، یکی از اقدامات در راستای تحلیل بهتر اخبار و حوادث در استان مرکزی راه اندازی میزهای خبر و تحلیل در دفتر استانی خبرگزاری تسنیم استان مرکزی بوده که با دعوت از کارشناسان و مسئولان به صورت موردی و تحلیل دقیق کارشناسانه مسائل به بحث و گفت و گو گذاشته می شود.

با توجه به موضوعات مهم تولید ماشین آلات سنگین و معدنی، شیوه نامه جدید ابلاغی واردات و مسائلی از این دست، پس از استقابل خوب مخاطبان این بار میزتخصصی خبرو تحلیل دفتر خبرگزاری تسنیم استان مرکزی میزبان مسئولان ارشد هپکو و بخش معدن استان مرکزی بودند تا پیرامون "ظرفیت هپکو، معادن و نیازهای پیش رو"، "واردات و آسیب آن بر پیکره تولید هپکو" با حضور "علیرضا میقانی" قائم مقام شرکت هپکو و "محمدحسین حیدری" رئیس خانه معدن استان مرکزی بحث و گفت و گو شود.

این درحالیست که هپکو پس از نیمه دهه هشتاد و روند غلط خصوصی سازی حدود بیش از یک دهه کش و قوس های فراوان مدیریتی، کارگری و تولید این روزا و با برگشت شرکت به دولت روزهای آرامی را می گذراند و گام های آرام و درعین حال باقدرت آن نویدبخش روزهای طلایی آن است و قطعا سومدیریت در واردات کالاهایی که در هپکو تولید می شود ریشه به تیشه آن می زند.

هپکو امروز تولیدات بخش های مختلف راهسازی و معدنی را آغاز به تحویل کرده است

قائم مقام شرکت هپکو با اشاره به وضعیت هپکو گفت: شرکت هپکو در دو سال گذشته و پس از واگذاری به تامین اجتماعی و رفع شدن بحران های سهامداری تلاش گسترده ای کرد که مجدد بتواند نقش اصلی خود را در حوزه تولید و ارائه ماشین آلات به بخش معدن، راه و کشاورزی آغاز کند.

وی افزود: با توجه به مشکلات عدیده ای که در سال های گذشته بر اثر تحریم و مسائل اقتصادی برای تولیدکننده ها ایجاد شده بود توانستیم مجدد شرکت را به مرحله ای برسانیم که امروز تولیدات بخش های مختلف راهسازی و معدنی را آغاز به تحویل کرده و در سال گذشته لودرهای 5 تن، بیل های 22 تن و لودرهای 7 تن را شروع کردیم و به بخش راهسازی و معدن تحویل دادیم.

علیرضا رفیعی ادامه داد: در سال جدید توانستیم تراک های 65 تن را به بخش معدن عرضه کنیم که این تراک ها اکنون در یزد و کرمان در حال کار هستند و در ماه های آینده هم بیل های سنگین 40 تن به بازار عرضه می شود و امیدواریم تا پایان سال دامپتراک های دیگر به بخش معدن عرضه کنیم.

رفیعی عنوان کرد: در حوزه راه در زمینه اسکیت لودر، گریدر، لودر و غیره در حال کار و تولید هستیم و امیدواریم بتوانیم با حمایت دولت و مصرف کنندگان از تولید داخل سهم بازار را روز به روز افزایش دهیم.

قائم مقام شرکت هپکو ادامه داد: مدت ها به دلایل عدیده از امکانات جهانی به سختی توانستیم استفاده کنیم و هرچقدر بیشتر به توان داخلی متکی باشیم ریسک های حاکم بر تولیدات و کشور کمتر است، شرکت هپکو یک امکان برای بخش معدن است تا این ریسک ها را به حداقل برساند.

ماشین آلات هپکو بعد از 35 سال همچنان استفاده دارد

رئیس خانه معدن استان مرکزی هم با اشاره به وضعیت شرکت هپکو گفت: قطعا یک روز افتخار می کردیم که هپکو را داریم و امروز هم افتخار می کنیم که این شرکت را داریم زیرا هپکو زمانی که تاسیس شد یک روز در خاورمیانه حرف برای گفتن داشت و در جلسه ای که رایزن بازرگانی سفارت آمریکا شنید که هپکو را تاسیس کردیم در حد گریه کردن ناراحت شد زیرا بازار خود در خاورمیانه را از دست می دادند.

محمد حسین حیدری افزود: اکنون بعضی از دستگاه های بولدوزر هپکو هنوز از 35 سال گذشته است که مورد استفاده قرار می گیرد، از اینکه برای هپکو این اتفاقات افتاد متاسف شدیم و همیشه در بخش معدن تلاش می کنیم تا هپکو را داشته باشیم زیرا استفاده از ماشین آلات در بخش معدن با توجه به استهلاک بالایی که دارد و نزدیک بودن خدمات پس از فروش می تواند بسیار مهم باشد.

رئیس خانه معدن استان مرکزی ادامه داد: سیاست جامعه بر این شد که به معدن اهمیت دهند و شعار ما این است که در آینده جای نفت را بگیرد اما این کار سخت و مشکل است ولی چشم انداز 5 ساله نقشه راه معدن این است که حداقل بخشی از کمبود نفت را از معدن جبران کنیم زیرا از عناصر مندلیف جدول بیش از 67 عنصر را در ایران داریم و حدود 18 عناصر نادر و کمیاب در استان مرکزی است و در بخش معدن در حوزه سنگ های تزئینی، سرب، روی ، طلا و مس در استان مرکزی از ظرفیت بالایی برخوردار هستیم.

وی افزود: زمانیکه در هپکو مشکلی ایجاد شد بسیاری از معادن ما به کندی کار کردند بنابراین از ماشین آلات تولیدی هپکو راضی بودیم و امروز با توجه به این همه ظرفیت در هپکو منتظر ماشین های معدنی هستیم و هپکو توانمندی دارد زیرا زیرساخت های بسیار مناسبی دارد.

رئیس خانه معدن استان مرکزی بیان کرد: با توجه به ظرفیت استان در حوزه ساخت ماشین آلات معدنی و دانشگاه های حوزه معدن، زمین شناسی، اکتشاف و استخراج امیدواریم در هر معدن به ویژه خاورمیانه مهندس از استان مرکزی و ماشین آلات از هپکو باشد.

در کرمان و یزد با گورستانی از ماشین آلات معدنی دسته دوم خارجی رو به رو هستیم

قائم مقام شرکت هپکو با اشاره به کاهش ریسک بخش معدن برای تامین ماشین آلات خود گفت: ورود شرکت هایی از جمله هپکو سبب می شود تا هزینه بخش معدن کاهش پیدا کند و توجه به این موضوع ضروری است که انتخاب ماشین، نحوه کار کردن آن و هماهنگی ماشین های بارگیری کننده و بارگیری شونده در دنیا یک علم است.

وی بیان کرد: امروز معادن در این زمینه بسیار فقیر هستند و اگر در اصول تامین ماشین آلات به استانداردهای جهانی و دانش موجود در شرکت هپکو اکتفا کنیم در سال می توانیم بخش های ارزی را پوشش دهیم و صرفه جویی های خوبی در این زمینه انجام شود.

قائم مقام شرکت هپکو تصریح کرد: در کرمان و یزد با گورستانی از ماشین آلات رو به رو می شویم و متاسفانه تنها مصنوعی را در کشور تولید می کنیم که واردات دست دوم آن آزاد است اما همین دست دومی که امروز وارد کشور می شود به درستی انتخاب نمی شود.

رفیعی افزود: در دنیا اگر از شرکت هایی از جمله کاترپیلار یا کوماتسو ماشین خریداری شود تا زمانی که مشخصات سایت خریدار را نداشته باشند آفر ماشین نمی دهند زیرا این ماشین آلات باید متناسب با سایت مصرف کننده امکاناتی برای آن درنظر گرفته شود.

وی ادامه داد: متاسفانه ماشین هایی که برای سایت های دیگر طراحی و تامین شده تهیه و وارد می شود در حالیکه برای سایت موردنظر بهینه نیست به عبارتی بیل های 12/50 که در اندونزی برای معادن زغال سنگ طراحی شده وارد می شود و در معادن ما به عنوان بارگیری کننده بخش سنگ آهن مورد استفاده قرار می گیرند در حالیکه جرم حجمی زغال سنگ و سنگ آهن متفاوت است که سبب ضربه به ماشین آلات می شود درصورتیکه اگر یک شرکت دانش محور از جمله هپکو وارد کند باید تمهیداتی بیندیشد تا برای بخش سنگ آهن مناسب باشد درحالیکه این موارد مورد توجه قرار نمی گیرد.

قائم مقام شرکت هپکو عنوان کرد: معادن در کشور ثروت ملی هستند و اگر قرار است که معدن تولیدی داشته باشد و به ازای آن واردات انجام شود باید بهینه شود زیرا هدررفت ثروت ملی در استان های معدن خیز یکی از معضلات موجود است.

رفیعی بیان کرد: سالیانه عدد بالایی بابت سوبسیدی که روی گازوئیل وجود دارد به معادن می دهیم که ماشین ها و موتورهای خارج از استاندارد با مصرف سوخت بالا وارد می کنند در حالیکه این سرمایه ملی از بین می رود بنابراین نمی توان گفت که به کسی ربطی ندارد.

وی افزود: باید سیاستگذاری ها طوری درنظر گرفته شود تا در این بحران های ارزی کشور انتخاب بهینه انجام شود و ماشین آلات دارای خدمات و قطعات باشند که محوری ترین بخش ماشین آلات دست دوم است که متاسفانه همیشه مغفول مانده است.

بسیاری از معادن استان مرکزی مشکل ماشین آلات دارند

رئیس خانه معدن استان مرکزی برضرورت توجه به شرکت هپکو و تولیدات آن گفت: متاسفانه درگیر تحریمی شدیم که استعمار نمی گذارد و دیپلماسی اقتصادی ویژه ای درنظر گرفتیم، قطعا در برنامه ماشین آلات برنامه ی ویژه ای داریم که ماشین تعریف شده به عبارتی ماشین با بیش از 3 سال عمر نباید کار کند اما بعضی اوقات معدن دار ناچار می شود.

حیدری ادامه داد: امروز بسیاری از معادن استان مرکزی مشکل ماشین آلات دارند، کلینیک معدن برای نخستین بار راه اندازی شد و بازخورد خوبی داشته تا معادنی که کار نمی کنند و بروز نیستند مورد بررسی قرار گیرند.

وی افزود: یک معدن دار زمانی می تواند موفق باشد که یک ماشین جدید با خدمات پس از فروش داشته باشد، هپکو ماشین آلات خوب به ویژه بولدوزر تولید می کند و باید شرایطی را ایجاد کنیم تا هپکو بتواند تامین کند زیرا هپکو می تواند کشورهای همسایه را هم تامین کند و چنین شرکتی با این وسعت در کمتر جای دنیا است.

واردات ماشین آلات دسته دوم خارجی جز ضرر چیزی ندارد

حیدری با اشاره به اینکه امروز کاترپیلار قطعات خود را از 30 کشور جمع می کند، گفت: این انتقاد وارد است که نباید ماشین دست دوم وارد شود که جز ضرر چیزی ندارد اما بعضی اوقات یک معدن دار ناچار است که علی رغم میل باطنی خود با شرایط موجود در زمینه اقتصادی، وام بانک ها و غیره ماشینی را با شرایط سختی از خارج وارد کند.

وی افزود: یکی از دلایلی که این کار را انجام می دهیم این است که توقع داریم هپکو حمایت شود و زمانی که ببینیم ماشین آماده و حاضر است تحت هر شرایطی که شده ماشین را می خریم و در معدن استفاده می کنیم.

رئیس خانه معدن استان مرکزی ادامه داد: ورود ماشین آلات دست دوم برای هیچکس توجیه ندارد اما چند سال هپکو را به جایی رساندند که معدن دار ناچار می شود دستگاه دست دوم بیاورد تا بتواند حداقل کار خود را با درصد خیلی کمتری در معدن انجام دهد چراکه از نظر علمی و صنعتی تعریف دارد.

معدن کاران مجبورند ماشین آلات فرسوده ترکیه را بخرند

حیدری عنوان کرد: همیشه فریاد می زنیم که به هپکو کمک کنید و این سوال مطرح است که چرا نباید دستگاه جدید داشته باشیم در حالیکه برای یک معدن دار مطلوب نیست که از دستگاه دست دوم استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: معادن ترکیه را از نزدیک دیدم همه ماشین های بروز و جدید دارند و زمانی که عمر آنها فرسوده شد ما معدن داران مجبور هستیم که آنها را بخریم زیرا هپکو را حمایت نکردند، به زمین زدند درحالیکه می توانست خیلی بهتر باشد.

رئیس خانه معدن استان مرکزی ادامه داد: هپکو از بهترین برندهای ماشین های دنیا است و برای ما مطلوب نیست که دستگاه کره ای یا چینی در معدن داشته باشیم زمانیکه هپکو را داریم.

باید مسئله معدن در وزارت صمت جدی تر گرفته شود

قائم مقام شرکت هپکو درخصوص ضرورت حمایت از تولیدات داخلی گفت: در جلسات بسیاری پیشنهاد دادیم که باید صندوق و بانکی وجود داشته باشد که از بخش معدن به ویژه معادن کوچک مقیاس که امروز بیشتر از معادن بزرگ مقیاس با مشکل ماشین رو به رو هستند، برای آنها همانند کشاورزها حمایت کنند تا ماشین معدن برای آنها تولید کنیم و آنها به بانک مربوطه یا عامل پرداخت کنند.

رفیعی ادامه داد: این موضوع را در بخش کشاورزی داریم که میتوان به تراکتور، کمباین و غیره اشاره کرد و کشاورز با 20 درصد صاحب ماشین می شود در حالیکه این پیشنهاد به دلایل مختلف اتفاق نمی افتد.

وی افزود: یکی از دلایل این است که شاید هنوز متولی بخش معدن در وزارتخانه این موضوع را جدی نگرفته و برای آن برنامه ندارد اگرچه یک صندوق توسعه فعالیت های معدنی داریم که کار این صندوق باید حمایت از تولید داخل برای بخش معادن باشد.

قائم مقام شرکت هپکو بیان کرد: در سال های گذشته شاید بیشتر بودجه این صندوق به واردات اختصاص پیدا کرده و در نشست های اخیر در وزارتخانه قرار بر این شده که بودجه ای را از این صندوق برای تولید ماشین آلات در اختیار ما قرار دهند که اکنون در سطح یک پیشنهاد است تا بتوانیم برای معادن ماشین تولید کنیم و اقساط ماشین را معدن دار به بانک پرداخت کند.

"علیرضا رفیعی" قائم مقام شرکت هپکو می گوید: دامپتراک کوماتسو 785 خط 7 و 8 قیمت جهانی مشخصی دارد اما زمانی که ماشین 5 سال کارکرده تا400 هزار دلار می تواند اختلاف قیمت داشته باشد بنابراین این ناشفافی که وجود دارد همیشه محل سواستفاده برای بسیاری از افراد شده که متاسفانه از آب گل آلود ماهی می گیرند، کسانی که در فضاهای رسانه ای برخی سرو صداها می کنند همان کسانی هستند که از آن بخش استفاده می کنند زیرا معدن داری که تلاش می کند می خواهد ماشینی با هزینه های حداقل داشته باشد...

بازار ماشین آلات دست دوم بهشت دلالان و رانت خواران است

رفیعی افزود: دلایل دیگری وجود دارد که این موضوعات به نتیجه نمی رسد به طوری که معدود معادن و دلال هایی وجود دارند که از این محل سودهای بسیار گزافی به جیب می زنند و تعهدات ارزی انجام می شود که تنها از طریق ماشین دست دوم می توان به آن رسید زیرا قیمت ماشین جدید در دنیا مشخص است.

وی بیان کرد: دامپتراک کوماتسو 785 خط 7 و 8 قیمت جهانی مشخصی دارد اما زمانی که ماشین 5 سال کارکرده تا400 هزار دلار می تواند اختلاف قیمت داشته باشد بنابراین این ناشفافی که وجود دارد همیشه محل سواستفاده برای بسیاری از افراد شده که متاسفانه از آب گل آلود ماهی می گیرند.

قائم مقام شرکت هپکو ادامه داد: کسانی که در فضاهای رسانه ای برخی سرو صداها می کنند همان کسانی هستند که از آن بخش استفاده می کنند زیرا معدن داری که تلاش می کند می خواهد ماشینی با هزینه های حداقل داشته باشد.

رفیعی تصریح کرد: در سال گذشته در نمایشگاه سنگ نیم ور یک شرکت واردکننده حدود 7 تا 8 ماشین سنگین آورده بود، به یکی از نمایندگان استان نشان دادم که پلاک این ماشین دستکاری شده و تولید این ماشین در سایت کاترپیلار مربوط به 30 سال گذشته است.

وی افزود: همان ماشین توسط یکی از معدن داران بزرگ استان خریداری شد و گلایه این معدان دار این بود که این ماشین در سایت ما یک هفته کار کرد و اکنون 4 ماهه که فعالیت نمی کند بنابراین این فجایع اتفاق می افتد و افراد بسیاری به سبب سودهای کلان واردات چشم های خود را برروی این مسائل می بندند.

قائم مقام شرکت هپکو تصریح کرد: اگر امروز به این باور می رسیم که نیاز است در برخی قسمت ها واردات انجام شود باید شرکت های مهندسی محور از جمله هپکو که در منطقه همانند آن نیست، ماشین را کارشناسی سپس وارد کند و ملزم به دادن خدمات و قطعات باشد.

رفیعی افزود: شرکت هپکو یک شرکت دولتی و شفاف بورسی است که اگر معادن ما فقط مشکل ماشین دارند پس چرا مخالف این هستند که این ماشین آلات به صورت تخصصی وارد شود و با کارشناسی اگر نیاز به اورهال است در هپکو این کار انجام شود سپس با گارانتی تحویل داده شود؟

وی ادامه داد: ماشین جدید و دست دومی که می فروشیم گارانتی از چند هزار ساعت تا یک سال دارد اما ماشینی که از یک دلال در دوبی خریداری و وارد کشور می شود فاقد هر ونه گارانتی هستند و این موضوع باید برای تصمیم گیران این حوزه مورد توجه باشد.

قائم مقام شرکت هپکو عنوان کرد: از تصمیم گیران حوزه وزارت صمت تشکر می کنم که حداقل موضوع را برای تولیدکنندگان و واردکنندگان شفاف کردند به طوری که نزدیک به دو سال است که شیوه نامه مشخصی برای ورود یا عدم ورود ماشین وجود نداشت.

در معادن استان مرکزی بیش از 400 دستگاه ماشین آلات سنگین نیاز داریم

رئیس خانه معدن استان مرکزی با اشاره به وضعیت معادن استان گفت: قبل از اینکه استان مرکزی صنعتی شود معدنی بود به طوری که آثاری را در شازند، محلات، دلیجان، ساوه و خمین از عناصر ویژه از جمله طلا تا سرب و روی و مس وجود دارد و از پتانسیل بالایی برخوردار است.

وی افزود: استان مرکزی حدود 600 معدن دارد که اکنون نزدیک به 50 درصد آنها به سبب شرایط ویژه راکد است، چراکه ما درگیر یک سری مسائل دیپلماسی، اقتصادی و تحریم ها شدیم که یک مقدار در کار ما وقفه به وجود آمد، امروز جنگ اقتصادی است و در واقع همه سرباز جبهه 8 سال دفاع مقدس هستیم که به تعبیری امروز باید اسلحه و مهمات رسانده شود نه اینکه با سختی های بانک ها و بهره ها نتوانیم ماشین خریداری کنیم.

رئیس خانه معدن استان مرکزی افزود: سرمایه گذاری های خوبی به ویژه در حوزه مس و طلا در استان مرکزی انجام می شود و در حوزه سنگ های تزئینی حرفی برای گفتن داریم به طوری که بیش از 20 میلیون مترمربع در سال ظرفیت تهیه و تولید سنگ تزئینی وجود دارد.

حیدری افزود: امروز استانداردهای دنیا این است که باید معدن دار حمایت شود و ممکن است در بخش کشاورزی تراکتور به تعداد زیادی درخواست کند اما کمباین تعداد زیادی نمی شود درحالیکه در معادن استان بیش از 400 دستگاه سنگین از جمله لودر و بولدوز و بیل مکانیکی نیاز داریم که اگر هپکو تامین کند از آن استفاده می کنیم.

وی ادامه داد: در جلسات متعددی بیان کردم که دستگاه دست دوم بیاورید تعمیر کنید تا برای خدمات پس از فروش مشکلی نداشته باشیم زیرا زمانی که به عنوان متخصص دستگاه دست دوم تهیه می شود این امکان به وجود می آید که یک دستگاه مناسب و سالمتری تهیه شود.

رئیس خانه معدن استان مرکزی بیان کرد: شرکت هسکو که زیرمجموعه هپکو است امکاناتی دارد که دستگاه را تعمیر می کند و معدن دار برای خدمات پس از فروش مشکلی ندارد بنابراین از مدیران ارشد درخواست کردم که این مشکلات با عدم فعالیت ماشین وجود دارد زیرا عدم فعالیت یک ماشین به معنای عدم فعالیت همه مجموعه و سیستم و در واقع ضرر است.

معدن دار نیاز به ماشین آلات جدید و بروز دارد

حیدری افزود: معدن دار نیاز به ماشین آلات جدید و بروز دارد بنابراین استان ما به جز ماشین آلات شهرداری ها، بخش راهسازی، کشاورزی مصرف دارد پلتفرم ها همه آماده تولید است اما در بخش ماشین آلات سنگین می تواند جوابگو باشد ولی اگر قرار است جای بخشی از نفت را در برنامه 5 ساله داشته باشیم باید از معدن دار حمایت شود.

وی ادامه داد: هپکو می تواند در موفقیت معدن داران تاثیرگذار باشد و در بخش ماشین آلات سنگین باید به زودی راه اندازی و حمایت شود.

رئیس خانه معدن استان مرکزی خاطرنشان کرد: علیرغم میلی باطنی برای این موضوع که دوست نداریم هیچ ماشینی از خارج وارد شود باید امکاناتی برای هپکو فراهم شود که اگر ماشین دست دوم وارد شود هپکو خریداری کند که هپکو می تواند به صرفه بخرد.

استاندار مرکزی: هپکو نماد اجرای غلط خصوصی سازی است مجلس پیگیر ممنوعیت واردات کالاهای مشابه تولید "هپکو" استمعاون وزیر صنعت در بازدید از هپکو: واردات ماشین آلات بدون مجوز و بی رویه از خطاهای شبکه مدیریت واردات و صادرات است

شیوه نامه جدید به عنوان سنگ بنای اولیه قابل احترام است

قائم مقام شرکت هپکو با اشاره به اینکه این شیوه نامه اخیر سبب مشخص شدن روند شده و به عنوان سنگ بنای اولیه بسیار بسیار قابل احترام است، گفت: در این شیوه نامه مسائل مهمی طرح شده که نخستین حسن آن این است که نیاز به یک دستورالعمل برای روند واردات در کشور احساس شد، براساس این شیوه نامه یک دسته تولیدات در داخل وجود دارد که باید از داخل تهیه شود، یک سری ماشین آلات در این شیوه نامه فرض شده که تولید داخل ندارند و واردات آنها آزاد و مورد نیاز معادن است و درخواست ها در وزارتخانه بررسی سپس مجوز داده می شود.

وی افزود: دسته سومی وجود دارد که تولید داخل دارند که آن را ممنوع اعلام کردند تا وارد نشود و دست دوم بین این دو دسته قرار گرفته که اختلافی در این زمینه وجود دارد به عنوان مثال اکنون تراک 65 تن را تولید کردیم و وزارتخانه با این فرض که شاید ظرفیت تولیدی ما نتواند پاسخگوی همه درخواست ها باشد در قسمت اختلافی مطرح کرده که باید درکارگروهی مطرح شود و درباره واردات آن تصمیم گرفته شود.

وی تصریح کرد: برخی از ماشین آلات اکنون تولید شده و در معدن کار می کنند که می توان به دامپتراک 65 تنی، تراک 65 تن، بیل 40 تن، لودر 7 تن و غیره اشاره کرد و نباید آن را در دسته اختلافی گذاشت زیرا تولید می شود.

رفیعی ادامه داد: امکان دارد این فرض وجود داشته باشد که ظرفیت تولیدی ما پاسخگوی نیاز بازار نیست که توصیه می شود یک نهاد از جمله خانه معدن، وزارتخانه و غیره در ابتدا ظرفیت تولید داخل را پر کند و عقد قرارداد شود زیرا در بخش معدن با اعداد نجومی زیاد رو به رو هستیم.

برخی توقع دریافت یک شبه رقم نجومی از ماشین آلات را از هپکو دارند

وی افزود: متاسفانه در دوسال اخیر در حوزه معدن یکی از مشکلات این است که اعداد نجومی با این بیان که امروز می خواهیم مطرح می شود اما اگر اکنون برای سال 1402 وزارتخانه، ایمیدرو، خانه معادن و سایر تصمیم گیران این حوزه فکر می کنند که نیاز به 200 تراک دارند باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد تا برای سال 1402 برنامه ریزی شود.

قائم مقام شرکت هپکو ادامه داد: اگر ماشینی را در پشت گمرک و دبی بخریم زمانی که می خواهیم آن را وارد کنیم اعلام کنیم همین امروز آن را می خواهیم در حالیکه نمی توان اعلام کرد که همین امروز ماشین را میتوان تحویل داد.

رفیعی بیان کرد: امروز اگر تولیدکنندگان بزرگ از جمله کوماتسو دامپتراک سفارش دهد حدود 12 ماه زمان تحویل آن است بنابراین نمی توان از هپکو توقع داشت که ظرف 3 ماه ماشین را تحویل دهد بنابراین باید برنامه ریزی دقیقی انجام شود.

باید در موارد اختلافی در شیوه نامه جدید واردات ظرفیت داخل را باور کنیم

وی تصریح کرد: از این شیوه نامه که افرادی روی آن کار کردند تقدیر می کنم اما امیدواریم در قسمت اختلافی ظرفیت داخل را باور کنیم زیرا با سفارش می توان ظرفیت ساخت داخل را بالا برد و اگر قرار شد 100 تراک بزنیم میتوان گفت ساخت داخل را از 30 و 40 درصد به 50 یا 60 دستگاه رساند.

قائم مقام شرکت هپکو ادامه داد: اگر قرار بر این باشد که در سال 15 دستگاه تولید و بازاریابی هم انجام شود کار برای تعمیق ساخت داخل ماشین آلات سخت می شود و این وابستگی باقی می ماند.

رفیعی عنوان کرد: امروز هپکو همانند بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا که دوست داریم از آنها ماشین وارد کنیم امکانات و تخصص در اختیار دارد تا بتوانیم این کار را انجام دهیم اگر به این باور برسیم که باید در یک بازه مشخص ماشین و قطعات را تامین کنیم و افقی برای بومی سازی ماشین هایی که وارد می شوند در دستورکار قرار گیرد سابقه هپکو نشان داده که امکان پذیر است و هرکس باید به کار تخصصی خود بپردازد.

وی ادامه داد: در حوزه ماشین دارای دانش هستیم که پس از 40 سال کار با برندهای مهم دنیا ایجاد شده و امروز باید به عنوان یک امکان در بخش معدن استفاده کنیم، رزومه ما در بخش معدن روزمه قوی است و بیش از هزار و 200 دستگاه بولدوزر و 400 دستگاه دامپتراک به معادن دستگاه تحویل دادیم و بر مبنای واقعیت برنامه ریزی می کنیم و اگر حمایت شود هم بخش معدن می تواند از مزایا استفاده کند و هم هپکو میتواند اشتغال پایدار در استان و کشور ایجاد کند.

رفیعی افزود: زمانی که محصولی تولید می کنیم پیمانکاران بسیاری در کشور کار می کنند و خدمات و قطعات اقتصاد را به حرکت در می آورند و امیدواریم با حمایت وزارت صمت و دلسوزان بخش معدن بتوانیم به این مهم دست پیدا کنیم.

اگر تا حدود دو سال آینده ماشین نو تزریق نشود بخش معدن با مشکل رو به رو می شود

رئیس خانه معدن استان مرکزی با اشاره به استهلاک بالای خودروهای بخش معدن گفت: درباره شیوه نامه مطرح شده اگر تا حدود دو سال آینده ماشین نو تزریق نشود با مشکلاتی رو به رو می شویم زیرا ماشین های دست دوم هم اگر وارد شود در واقع مسکن است و استهلاک ماشین آلات طبق برنامه ها در حوزه راهسازی و معدن جوابگو نیست.

وی ادامه داد: باید برای بخش معدن فکری کرد که هیچ شرکتی شرایط و امکانات بهتر از هپکو ندارد و افرادی که به هر دلیلی به بخش خصوصی تاکید دارند نه تنها اراک و هپکو ضربه دید بلکه بخش معدن در سراسر کشور ضربه دید.

رئیس خانه معدن استان مرکزی خاطرنشان کرد: معدن می توان بخشی از حوزه نفت را جبران کند بنابراین باید حمایت و سرمایه گذاری شود به طوری که امروز یک چاه نفت 4 میلیارد دلار هزینه می شود و اگر 10 درصد آن را در هپکو هزینه کنند بخش معدن هم راه می افتد.

حیدری افزود: بازارهای دنیا مشخص شده و موضوع کرونا سبب شد تا بسیاری از کارخانه ها تولید و روند خود را از دست دهند و امروز هم اگر معدن دار برای خرید اقدام کند شاید در گذشته یک ماهه ماشین نو می دادند اما علی رغم رقم بالای یک بولدوز که بالای 20 میلیارد تومان دارد اگر شرایط انتقال پول هم داشته باشیم اما زودتر از 5 تا 6 ماه تحویل نمی دهند.

وی ادامه داد: باتوجه به شرایط معادن برای اینکه بیشتر از این راکد نشوند و حداقلی از تولید داشته باشد باید از هپکو درخواست کنند زیرا این شرکت تخصص این کار و امکانات تعمیری و تامین قطعه دارد.

معدن دار نباید به دلیل واردات ماشین دسته دوم به دنبال قطعه، خرید و غیره باشد

رئیس خانه معدن استان مرکزی خاطرنشان کرد: معدن دار نباید به دنبال قطعه، خرید و غیره باشد بنابراین هرطور که دولت صلاح می داند باید به هپکو کمک کند زیرا سرمایه است، معادن جزو انفال و برای دولت است.

حیدری ادامه داد: سازمان مدیریت و برنامه می داند که امروز در کجا قرار داریم و در سطح بالا باید تمهیداتی اندیشیده شود زیرا امروز بسیاری از معادن به سبب کمبود ماشین آلات و نداشتن توان خرید ماشین نو با مشکل روبه رو شدند.

وی افزود: در صندوق بیمه تعدادی از طرح ها رد شدند زیرا توجیه نداشتند درحالیکه سرمایه گذاری برای ساخت جاده، ساختمان و غیره شده و به این سبب رد شدند که قیمت ماشین افزایش یافته و قیمت ها بر مبنای ارز بالا و پایین می شوند.

حیدری ادامه داد: باید از هپکو حمایت شود و در 3 شیفت کار کنند زیرا این شرکت می تواند برند بسیار بزرگی در ایران و خاورمیانه باشد و با وجود شرکت هایی از جمله هپکو گرسنه ماشین آلات نمی شویم.

وی افزود: هپکو تشکیلات ملی و سبب افتخار کشور است و هپکو می تواند به ما کمک کند بنابراین دولت از هر طریقی از جمله اعتبار، صندوق بیمه سرمایه گذاری و غیره حمایت کند، کمتر از 3 درصد معادن بزرگ در ایران است و بیش از 97 درصد معادن کوچک هستند که توانمندی معادن بزرگ را ندارند زیرا معادن بزرگ از قبل تجهیز شدند و روی روال هستند.

رئیس خانه معدن استان مرکزی خاطرنشان کرد: معادن کوچک در تولید و اشتغالزایی در شهرستان ها می توانند موثر باشند و تنها راه نجات آنها این است که شرایطی ایجاد کنند تا معدن دار بتواند ماشین را با قیمت مناسب به کار گیرد.

گفت و گو از مبین جلیلی

 

دیدگاه تان را بنویسید