252738

فشار فروش بر دوش بازار سهام

پیش بینی بورس امروز ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

دنیای معدن: بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز یکشنبه می‌روند که روز چهارشنبه شاخص کل بورس تهران برای چهارمین روز متوالی ریزش کرد.

به گزارش دنیای معدن، برای پیش بینی بورس امروز –یکشنبه ۱۶ اردیبهشت- به روند بازار سهام در روز چهار‌شنبه نگاه می‌کنیم. در آخرین روز معاملاتی هفته شاخص کل افت ۳ هزار و ۹۰۲ واحدی داشت و شاخص کل هم‌وزن ۴۲ واحد بالا آمد. شاخص کل فرابورس ۹۳ واحد رشد کرد و شاخص هم وزن فرابورس ۴۸۹ واحد افزایش پیدا کرد.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت توسعه شهری توس گستر (وتوس)، شرکت بیمه ملت (ملت) و شرکت پارس مینو (غپینو) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت بیمه دی (ودی)، شرکت سرمایه گذاری مسکن پردیس (ثپردیس) و شرکت افرا نت (افرا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نماد‌های بسویچ (شرکت پارس سویچ)، کسرام (شرکت پارس سرام) و پاسا (شرکت ایران یاسا تایرورابر) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت آ س پ (آ. س. پ)، شرکت توکا ریل (توریل) و شرکت داروسازی آوه سینا (داوه) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات چهارشنبه، ۵۸ نماد صف خرید داشتند و ۴۲ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۳ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۵۴ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۲۲ درصدی به ۲۴۹ میلیارد تومان رسید.

پیش بینی بورس امروز

در این هفته شاخص ۴ روز نزولی پی در پی را پشت سر گذاشت. همسو با آن در این چهار روز جریان سرمایه حقیقی نیز به سمت خارج از بازار سهام بود.

روز چهارشنبه ۲۱۴ میلیارد تومان سرمایه حقیقی خارج شد. نماد شستا بیشترین خروج پول حقیقی را داشت و پس از شستا، نماد‌های خودرو، وبملت، شبندر، فملی، خساپا، نوری، شپنا، کاما و دعبید در رتبه‌های بعدی بودند. در مقابل نماد‌های سیلام، کرومیت، وتجارت، پترول و حسینا بیشترین ورود سرمایه حقیقی را ثبت کردند.

روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۲ درصدی نسبت به روز قبل به ۳ هزار و ۴۸۲ میلیارد تومان رسید تا روند نزولی را ادامه دهد.

اما در عین حال در آخرین روز معاملاتی هفته تعداد نماد‌های سبزپوش بیش از قرمز‌ها بود که بیشتر نماد‌های کوچک و متوسط بازار را شامل می‌شد. در نتیجه شاخص هم وزن سبزپوش شد.

اما در معاملات چهارشنبه شاهد مازاد عرضه در بازار بودیم. ارزش عرضه‌ها و صف‌های فروش بیش از تقاضای بازار بود که سیگنال منفی برای معاملات امروز است. اگر این مازاد عرضه به معاملات امروز نیز سرریز کند انتظار می‌رود امروز نیز شاهد ریزش شاخص باشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید