251506

جوابیه شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به گزارش «تابناک»

دنیای معدن: در پی درج خبری با عنوان "بزرگترین نماد بورسی وزارت صمت چه می‌کند" شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات جوابیه‌ای ارسال کرد که وفق قانون عینا درج می‌گردد.

۱- به منظور سنجش عملکرد مدیریتی ومعادن مبنا قراردادن رشد ارزش دلار در مقابل رشد ارزش بازار ومعادن دارای خطای محاسباتی است. زیرا تنها بخشی از عملیات ومعادن از دلار تاثیر می‌پذیرید و بخش دیگری از آن وابسته به متغییر‌های جهانی خصوصا سنگ آهن و شمش صادراتی است. در این خصوص لازم به توضیح است که نرخ‌های جهانی سنگ آهن برزیل (۶۲%) در بازه مذکور با ۹% کاهش همراه بوده است و نرخ بیلت صادراتی ایران از ۶۹۶ دلار در ابتدای سال ۱۴۰۱ به ۵۲۷ دلار در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ رسیده است و با افت ۲۴% مواجه شده است. این موضوع خود بخشی از افزایش نرخ دلار در این صنعت را خنثی خواهد نمود. مضاف بر این، نرخ دلار محاسباتی به منظور شناسایی درآمد در شرکت‌های کامودیتی محور براساس مقررات موجود کشور، نرخ دلار نیما است، نه نرخ دلار بازار آزاد. در بازه مورد بررسی نرخ رشد دلار نیما ۵۰% نرخ رشد دلار بازار آزاد بوده است (نرخ رشد دلار نیما ۶۶% بوده است)؛ بنابراین اشتباه است که اگر تصور کنیم با رشد دلار در بازار آزاد می‌بایست ارزش بازار شرکت‌های بورسی نیز به همان اندازه رشد نمایند.۲- در خصوص مقایسه هلدینگ‌های هم تراز بازار سرمایه باید در خصوص دو نمونه بیان شده توضیحاتی ارائه داد:الف) تاصیکو: این شرکت از نظر ارزش بازار و حجم فعالیت‌های و نوع فعالیت، قابلیت مقایسه با ومعادن را نداشته است.

براساس گزارش ماهانه دی ماه ۱۴۰۲ منتشر شده در سامانه کدال، ارزش افزوده پرتفوی بورسی این شرکت برابر با ۶۳ همت است در حالیکه در همین بازه ارزش افزوده پرتفوی بورسی ومعادن برابر با ۱۲۶ همت است (دو برابر تاصیکو) بنابراین از نظر ارزش بازار قابلیت مقایسه نمی‌توانند داشته باشند. در خصوص نوع فعالیت نیز باید اذعان نمود که براساس همان گزارش افشاء شده در سامانه کدال بیش از ۵۳% از پرتفوی بورسی تاصیکو را دو سهم فملی و فولاد دارند که خود با توجه به شرایط خاص این دو سهم بزرگ بازار سرمایه می‌تواند موجب افزایش یا حفظ ارزش بازار هر شرکت سرمایه گذاری گردند. همچنین باید در خصوص عدم مقایسه پذیری تاصیکو و ومعادن عنوان کرد که این شرکت تقریبا در هیچ شرکت فعالی در حوزه سنگ آهن به صورت مستقیم سهامدار نمی‌باشد و بنابراین گزینه مناسبی برای مقایسه با ومعادن نیست.

ب) وغدیر: در این خصوص این هلدینگ نیز باید بیان نمود که وغدیر یک هلدینگ چندرشته‌ای است و با ومعادن که به صورت تخصصی در زمینه سنگ آهن و فلزات فعالیت می‌کند تفاوت دارد و تنها ۲۶% از پرتفوی بورسی وغدیر که بیشتر آن از طریق شرکت توسعه بین المللی صنایع و ومعادن غدیر است مربوط به صنایع معدنی و فلزی است و بنابراین مقایسه این دو نماد نیز با توجه به اینکه از یک جنس نیستند کاملا اشتباه است.

۳- به منظور مقایسه بازده‌ای سهام ومعادن می‌بایست آن را با شرکت‌های هم سنخ خود یا شاخص کانه‌های فلزی مورد سنجش قرار داد. در بازه ابتدای سال ۱۴۰۱ تا ۱۱ بهمن ۱۴۰۲، شاخص کانه‌های فلزی که نماگر بازدهی در صنعت کانه‌های فلزی است افت ۱۰% داشته است. در بین شرکت‌های معدنی هم در این بازه زمانی کچاد با افت ۱۲% و کگل با افت ۳۴% مواجه بوده اند و تنها دو شرکت کنور و کگهر در این بازه، دارای بازده‌ای مثبت بوده اند؛ بنابراین عملکرد این شرکت در بازار سرمایه نه تنها غیرقابل دفاع نیست بلکه اگر با شرکت‌های از جنس خود سنجیده شود، نشان دهند عملکرد بهتری در بازار سرمایه خواهد بود.

۴- در خصوص بلوکه کردن بخشی از منابع در قالب اوراق با درآمد ثابت باید عنوان که که عدد ۳ همت با توجه به ارزش ذاتی پرتقوی ۲۰۰ همت ومعادن چنانچه نگارنده تابناک ادعا دارد بخشی عظیمی از سرمایه‌ها محسوب نمی‌گردد و کمتر از ۲% از ارزش خالص دارایی‌های ومعادن است که آن هم با توجه به تصمیات مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت در تاریخ ۱۷/۰۴/۱۴۰۲ می‌بایست به عنوان سود سهام به سهامداران پرداخت گردد، بنابراین مدیریت ومعادن نمی‌تواند مبلغی را که متعلق به سهامداران است را در پروژه‌های سرمایه گذاری مصرف نمایند. مضافا اینکه در سال ۱۴۰۲ تقریبا تمامی بازار‌های موازی بازدهی کمتری از تورم داشته اند و نرخ بهره بدون ریسک که متعلق به این اوراق است به مراتب بازدهی بالاتری از شاخص کل، نرخ رشد دلار، شاخص قیمت خودرو و شاخص قیمت مسکن داشته است.

۵- در خصوص شرکت سرمایه گذاری پرتو تابان باید عنوان کرد که این شرکت دارای رسالت مشخص است و آن کسب انتفاع از بازار سرمایه و حمایت از سهام شرکت‌های زیر مجموعه است و عدد مورد اشاره اگر چه اشتباه است، اما به صورت وجه نقد در اختیار شرکت پرتو قرار داده نشده است و به صورت انتقال سهام بوده است و هیچگاه نمی‌توان آن را همسنگ وجه نقد تلقی نمود که هر آن بتوان آن را در پروژه‌های سرمایه گذاری مصرف نمود. همچنین باید توجه نمود که تاریخ تاسیس و فعالیت شرکت پرتو تابان قبل از آغاز به کار پروژه‌هایی هستند که نگارنده در گزارش خود عنوان نموده است.

۶- نگارنده در گزارش خود به گونه از عدد ۶ همت سخن می‌گوید که گویی ۶ میلیارد دلار است و قرار است با این عدد تحولی عظیم در بخش صنایع معدنی کشور صورت پذیرد. حال آن این عدد اگر هم در دسترس باشد و هیچگونه مانعی در خصوص تامین تجهیزات به دلایل تحریمی وجود نداشته باشد، نمی‌تواند هزینه‌های سرمایه گذاری حتی یک خط (Plant) آهن اسفنجی به ظرفیت ۱.۱ میلیون تن در سال را پوشش دهد.

۷- در خصوص نقش عملکرد مدیریتی ومعادن در تاثیر گذاری بر عملکرد شرکت‌های زیر مجموعه، باید بیان نمود با عنایت به مستندات موجود، ومعادن حتی بیش از درصد سهامداری خود در این شرکت‌ها نفوذ مدیریتی دارد و عملکرد آن‌ها را رصد می‌نماید، هر چند این شرکت‌های نامبرده شده هیچگاه در کنترل مدیریتی ومعادن به تنهایی نبوده اند. قائل نشدن نقش ومعادن در عملکرد شرکت‌های عنوان شده ادعای گزاف و به دور از واقعیت است. اینکه کسب رتبه اول در شاخص فروش شرکت‌های سرمایه گذاری اینگونه نگارنده را به خشم آورده جای تعجب دارد. اگر این جایگاه متعلق به ومعادن به واسطه عدم اثر گذاری بر عملکرد شرکت‌های زیر مجموعه نیست پس می‌تواند ادعا نمود که عملکرد تمامی شرکت‌های سرمایه گذاری مشابه نیز به همین شکل است و عملکرد هیچ یک از آن‌ها ناشی از مدیریت مدیران آن مجموعه‌ها نمی‌تواند باشد، بنابراین چه جای مقایسه و تخریب ومعادن با شرکت‌های گفته شده، چون تاصیکو و وغدیر براساس سنجش عملکرد مدیران است.

 

دیدگاهتان را بنویسید