250620

سمنان دومین استان کشور از نظر واحدهای فعال معدنی/ رشد ۳۳درصدی صادرات به عراق

دنیای معدن- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان،از سمنان به عنوان دومین استان کشور از نظر تعدد واحدهای فعال معدنی در سطح کشور نام برد.

به گزارش دنیای معدن، یادگار احمدی، در قالب سلسله نشست های «مشارکت قوی ایران قوی» با حضور در دفتر ایسنا با اشاره به غنای موادمعدنی در این استان اظهار کرد: اگرچه استان سمنان از نظر تعداد واحدهای معدنی رتبه پنجم را در بین استان های کشور دارد اما از نظر تعداد واحدهای معدنی فعال حائز رتبه دوم در سطح کشور است.

وی با بیان اینکه استان سمنان از نظر معادن فلزی نیز رتبه دوازدهم کشور را داراست ادامه داد: استان سمنان با توجه به غنای پهنه های معدنی به دنبال توسعه معادن فلزی و از جمله معادن مس است.

احمدی از تولید ۵۰ درصد گچ و نمک کشور در معادن استان سمنان خبر داد و اظهار کرد: اگرچه معادنی نظیر گچ و نمک ممکن است ارزش افزوده چندانی نداشته باشد اما از آنجا که این موادمعدنی، در تولید و مواد اولیه واحدهای دیگر نقش مهمی دارد لذا این معادن نیز از اهمیت مضاعفی برخوردارند.استان سمنان با داشتن عمده موادمعدنی کشور و از جمله نمک و گچ به نوعی در تولید تمام صنایع دیگر به نوعی نقش دارد.

‍ رئیس سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان سمنان از افزایش بیش از ۱۲ میلیون تنی ذخایر قطعی معدنی استان خبر داد و تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۴ فقره گواهی کشف در حوزه معدن استان صادر شده است که با صدور آنها و همچنین انجام مطالعات اکتشاف حین استخراج در معادن درحال بهره برداری، بیش از ۱۲ میلیون تن به ذخایر قطعی معدنی استان اضافه شده است.

 وی ادامه داد: همچنین امسال ۲۸ فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری بالغ بر ۲۳ هزار میلیارد ریال در استان صادر شده که با صدور این تعداد پروانه، حدود ۶۰۰ هزار تن به ظرفیت اسمی استخراج سالیانه معادن استان اضافه شده و زمینه اشتغال برای حدود ۱۸۰ نفر در بخش معدن استان فراهم شده است.

‍ رئیس سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان با اشاره به وضعیت صدور مجوزهای معدنی در سالجاری تصریح کرد: طی ۹ماهه امسال ۷۲ فقره مجوز معدنی در استان صادر شده که ۳۰ فقره پروانه اکتشاف ، ۱۴ فقره گواهی کشف و ۲۸ فقره نیز پروانه بهره برداری بوده است.

وی با اشاره به پتانسیل های سرمایه گذاری استان سمنان در بخش معدن خاطرنشان کرد: محوریت بخش صنعت و معدن در سند پایه توسعه استان، نگاه ویژه به معدن ، صنایع معدنی، احیاء، فعالسازی و توسعه معادن کوچک، نوسازی معادن، تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی و توسعه فعالیت های اکتشافی است.

‍ رئیس سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان، از وجود دو هزار و ۵۰ واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری در استان خبر داد و افزود: بیش از یک هزار و ۹۰۰ واحد صنعتی در استان نیز دارای جواز تاسیس هستند.

وی از وجود بیش از دو هزار واحد صنعتی فعال در این استان پهناور خبر داد و تصریح کرد: تقریبا ۱۰۰ درصد واحدهای صنعتی این استان خصوصی هستند و واحد صنعتی دولتی آنچنانی در استان وجود ندارد.

وی با اشاره به وجود ده ها واحد بزرگ صنعتی فعال در این استان اضافه کرد: واحدهای بزرگ صنعتی متعددی در بخش های خودروسازی، مواد شوینده و بهداشتی، لوازم خانگی، صنایع داروسازی و...در شهرستان های مختلف استان فعالیت دارند.

احمدی از توسعه صنعت داروسازی چه در بخش انسانی و چه داروهای دامی در استان خبر داد و اظهار کرد: استان سمنان در چند سال اخیر توسعه خوبی در حوزه صنعت دارویی داشته و سرمایه گذاری قابل توجهی در این بخش صورت گرفته است.

کاهش قابل توجه خام فروشی ها با توسعه واحدهای فراوری در دولت سیزدهم

وی از فعالیت ۱۴ واحد فرآوری طی دولت سیزدهم در این استان خبر داد و افزود: ایجاد واحدهای فراوری جدای از ایجاد ارزش افزوده بیشتر از خام فروشی موادمعدنی در استان و کشور جلوگیری می کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، ادامه داد: ایجاد واحدهای فراوری یکی از سیاست های مهم دولت آیت الله رئیسی است و می کوشد با توسعه این واحدها، که حلقه مفقوده حوزه اقتصادی در استان است، به توسعه بیش از پیش استان کمک کند.

وی با بیان اینکه برخی معادن به دلیل ارزش اقتصادی کم توجیه اقتصادی ندارند، ادامه داد: با ایجاد واحدهای فرآوری، این گونه معادن نیز توجیه اقتصادی پیدا می کنند.

احمدی از سمنان به عنوان یک استان پیشرو در ایجاد و راه اندازی واحدهای فراوری نام برد و گفت: استان سمنان از نظر تعداد واحدهای فعال فراوری در سطح کشور، رتبه دوم را دارد.

فعال سازی ۱۶۰ واحد راکد سمنان در دولت سیزدهم

وی همچنین استان سمنان را از موفق ترین استان های کشور در فعال سازی واحدهای راکد برشمرد و اظهار کرد: در دو و نیم سالی که از دولت مردمی آیت الله رئیسی گذشته ۱۶۰ واحد ۱۰۰درصد راکد در سطح استان فعال و به چرخه اشتغال بازگشته است.

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان ادامه داد: این واحدهای فعال شده در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی، معدنی، گردشگری و...فعال بودند. به عنوان مثال یک شرکت کاشی که در سال ۹۱ تعطیل شده بود بعد از ۱۰ سال تعطیلی، دوباره راه اندازی شده و اشتغال بالایی هم ایجاد کرده است.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه طی دو سال اخیر هیچ واحدی در این استان تعطیل نشده یادآور شد: استان سمنان از نظر تعداد واحدهای راکد بازگشته به چرخه تولید، رتبه اول کشور را دارد. در دولت سیزدهم تلاش بسیار بالایی صورت گرفته تا چراغ واحدهای صنعتی و تولیدی روشن بماند.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه استان سمنان کمترین نرخ بیکاری را در کشور دارد اظهار کرد: جذب اشتغال و نیاز به کار در استان به خصوص در غرب استان به دلیل داشتن صنایع و معادن بسیار بالاست که خود نوعی فرصت برای استان است.

رشد ۳۳ درصدی صادرات استان سمنان به عراق

احمدی با اشاره به اینکه طی ۱۰ ماه گذشته ۱۷ درصد رشد صادرات در استان ثبت شده گفت: در این مدت ۲۰۰ میلیون دلار صادرات از واحدهای صنعتی استان ثبت شده اما معتقدیم که استان در حوزه صادرات توان یک میلیارد دلار  صادرات را دارد .

این عضو کارگروه ستاد تسهیل استان با اشاره به ظرفیت بالای استان در حوزه صادرات گفت: توان صادراتی استان سمنان، توان بسیار بالایی است. البته هم اکنون نیز بخش زیادی از صادرات استان از طریق دیگر استان ها انجام می شود وگرنه میزان صادرات فعلی استان رقم به مراتب بزرگتری است.

وی از افزایش صادرات استان با کشورهای همسایه خبر داد و اظهار کرد: امسال میزان صادرات استان به کشور عراق افزون بر ۳۳ درصد رشد داشته است. همچنین صادرات خوبی نیز به کشور افغانستان داشتیم.

احمدی با بیان اینکه سیاست های تجاری و خارجی دولت سیزدهم نقش مهمی در توسعه صادرات داشته گفت: توسعه روابط با کشورهای همسایه و افزایش روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای عربی و کشورهای همسایه به بهبود صادرات در استان کمک شایانی کرده است.

این مدیر مسئول از صادرات به عنوان یک فرصت تنفس در اقتصاد کشور نام برد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی بیش از دو سال اخیر تعداد بازارهای هدف در حوزه صادرات نیز افزایش یافته و واحدهای فعال استان امروز صادرات خوبی به کشورهای مختلف دارند.

وی همچنین از وجود بیش از ۳۶ هزار پروانه کسب در بخش اصناف استان خبر داد و گفت: در حوزه نظارت و بازرسی نیز اقدامات خوبی صورت گرفته که در نتیجه این نظارت ها استان سمنان طی سال گذشته کمترین نرخ بیکاری را ثبت کرده است.

[سمنان دومین استان کشور از نظر واحدهای فعال معدنی/ رشد ۳۳درصدی صادرات به عراق]

احمدی از تزریق ۱۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی به واحدهای صنعتی استان طی ۹ ماهه گذشته خبر داد و افزود: البته سمنان یک استان صنعتی است و منابع بانکی در بخش صنایع استان ، ضعیف است که انتظار می رود در راستای رونق و توسعه این امر تقویت شود.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان با بیان اینکه دز زمینه زیرساخت ها مانند برق، آب و گار در کشور دچار چالش هستیم، اظهار کرد: در  راستای طرح و توسعه تولید قرار است دو نیروگاه خورشیدی در سمنان ایجاد شود که بر این اساس با توجه به اینکه در شرق و جنوب استان معادن متعددی وجود دارد در زمینه شبکه برق و تامین انرژی با چالش هایی روبرو هستیم که با ایجاد این دو نیروگاه این مشکلات نیز مرتفع خواهد شد.

وی با اشاره به معضل کم آبی در استان و کشور افزود: با توجه به اینکه استان دچار کم آبی است به صنایع آب بر مجوز ساخت نخواهیم داد .البته فقط سه درصد از آب استان در بخش صنایع و معادن مصرف می شود. ضمن اینکه شرکتها نیز در زمینه کاهش مصرف آب تلاش کنند.

احمدی  با تأکید بر اینکه به واحدهای صنعتی که صرفه جویی در مصرف آب دارند پاداش داده خواهد شد متذکر شد: ۳۰ درصد واحدهای صنعتی دچار کمبود آب هستند که در این راستا اقتصادی کردن آب و به روز شدن صنایع و ایجاد تحول و تنوع در تکنولوژی می تواند در این زمینه کارساز باشد.

به گفته وی؛ صنایع باید بهره وری خود را بالا ببرند که در این راستا باید یارانه صنعت حذف شود تا بهره وری در انرژی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه اداره کل صنعت، معدن و تجارت از طرحهای نیروگاهی و انرژی خورشیدی حمایت می کند گفت: علی رغم مشکلات فعلی، دولت سیزدهم نیز تلاش می کند تا مشکلات بخش تولید و اشتغال را حل شود.

[سمنان دومین استان کشور از نظر واحدهای فعال معدنی/ رشد ۳۳درصدی صادرات به عراق]

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از وجود ۴۰۰ طرح با ۵۰ درصد ییشرفت فیزیکی در سطح این استان خبر داد و افزود: تکمیل و راه اندازی این طرح ها که می تواند اشتغال و رفاه اجتماعی بیشتری در استان ایجاد کند از اهداف مهم این سازمان است.

این عضو کارگروه اشتغال استان اضافه کرد: برخی از طرح های در حال ساخت استان با تزریق منابع کوچکی نیز می توانند فعال شوند.

وی با بیان اینکه استان سمنان استانی با جاذبه های بالای سرمایه گذاری است اظهار کرد: استان سمنان استانی پهناور با استعدادها و ظرفیت های متنوع است. در حال حاضر سرمایه گذارانی آماده سرمایه گذاری های جدید در استان هستند که به دلیل کمبود منابع آبی و یا فقدان برخی زیرساخت ها، فعلا مجوزی برای آنها صادر نشده است.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان از وجود آب های نامتعارف به عنوان یک ظرفیت مهم برای بخش صنعت نام برد و گفت: شرکت شهرک های صنعتی استان برای استفاده از پساب شهری در بخش صنعت سرمایه گذاری خوبی انجام داده که این مهم نیز می تواند به توسعه صنعت در استان کمک شایانی کند.

ضرورت مشارکت حداکثری در انتخابات

وی با اشاره به در پیش بودن انتخابات از عرصه انتخابات به عنوان میدان مشارکت مردم نام برد و گفت: مردم ایران همواره در انتخابات ادوار مختلف، مشارکت حداکثری داشتند. بی تردید در ۱۱ اسفند امسال نیز شاهد خلق حماسه سیاسی دیگری در کشور و استان خواهیم بود.

احمدی، از مجلس شورای اسلامی به عنوان نهادی مهم و اثرگذار در حاکمیت نام برد و گفت: با توجه به نقش و جایگاه ویژه مجلس شورای اسلامی در بحث قانونگذاری؛ وجود یک مجلس متخصص و متعهد و انتخاب نمایندگانی کارآمد و انقلابی می تواند به حل مشکلات در همه بخش ها کمک کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به جدی بودن بحران در برخی صندوق های بازنشستگی اظهار کرد: متاسفانه در مقاطعی، مدیریت خوبی در بحث صندوق های بازنشستگی صورت نگرفته و همین به بحران صندوق ها در کشور انجامیده است لذا هفت-هشت سال آینده، دوره زمانی مهمی برای صندوق های بازنشستگی است. انتخاب یک مجلس کارآمد و قوی می تواند به حل مشکلات این حوزه نیز کمک کند.

وی بر لزوم مشارکت بالای مردم در انتخابات تاکید و تصریح کرد: وقتی نماینده ای با پشتوانه رای بیشتری انتخاب می شود، قدرت بیشتری نیز در خانه ملت و مجلس خواهد داشت لذا توصیه ما به عموم مردم و خصوصا فعالان صنعت و معدن این است که جدا از مشارکت حداکثری در انتخابات، در راستای انتخاب نمایندگانی متعهد، متخصص، کارآمد و دلسوز و...تلاش کنند.

[سمنان دومین استان کشور از نظر واحدهای فعال معدنی/ رشد ۳۳درصدی صادرات به عراق]

 

دیدگاهتان را بنویسید