250200

سقوط آزاد قیمت لیتیوم در بازارهای جهانی

دنیای معدن: کربنات‌لیتیوم سال ۲۰۲۴ را با ادامه کاهش قیمت آغاز کرد، به طوری که به کمترین میزان خود از ماه اوت ۲۰۲۱ رسید. سقوط قیمت لیتیوم بر فعالیت کارخانه‌‌‌های تولید باتری تاثیر مستقیم گذاشته است و از این‌رو بسیاری از معدن‌کاران برای ایجاد شوک قیمتی دست از معدن‌کاری برداشته‌‌‌اند تا میزان عرضه و تقاضا در بازار به حالت تعادل بازگردد و قیمت‌ها مجددا روند افزایشی به خود بگیرند.

به گزارش دنیای معدن، بررسی بازار جهانی نشان می‌دهد که در سال 2023 قیمت لیتیوم روند نزولی را طی کرده و در روزهای پایانی سال سقوط کرد و با این مسیر حتی محافظه‌‌‌کارانه‌‌‌ترین پیش‌بینی‌‌‌ها را نیز نادیده گرفت. به گفته تحلیلگران فست‌‌‌مارکت، کنسانتره اسپودومن در حال حاضر به قیمت 950دلار در هر تن معامله می‌شود، در حالی که سال گذشته حدود 8‌هزار دلار به ازای هر تن به فروش می‌‌‌رسید.کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت‌های کربنات‌لیتیوم در چین به‌عنوان مصرف‌کننده و تولیدکننده برتر دنیا می‌‌‌تواند بیش از 30‌درصد در سال‌جاری نسبت به سطوح دسامبر 2023 کاهش یابد، چراکه پیش‌بینی شده است افزایش عرضه تولیدکنندگان اصلی از افزایش تقاضای کاربران باتری پیشی بگیرد.به عقیده تحلیلگران اقتصادی، سقوط قیمت لیتیوم احتمالا پیش از رسیدن به بزرگ‌ترین معدنچیان فلزات باتری در جهان، ضرر خود را بر تولیدکنندگان لیتیوم پرهزینه خواهد گذاشت.

افزایش 40 درصدی میزان عرضه در سال 2024

در این راستا UBS انتظار دارد در سال 2024 میزان عرضه جهانی لیتیوم تا 40‌درصد افزایش یابد و به بیش از 1.4میلیون تن کربنات‌لیتیوم برسد. همچنین پیش‌بینی شده است که میزان تولید در استرالیا و آمریکای لاتین به ترتیب 22 و 29‌درصد افزایش خواهد یافت. به گفته این بانک، انتظار می‌رود تولید لیتیوم در آفریقا نیز دوبرابر شود که این امر تحت‌تاثیر پروژه‌‌‌های زیمبابوه است. بانک USB گفت: تولید لیتیوم در چین نیز در دوسال آینده 40‌درصد افزایش خواهد یافت که با پروژه بزرگ CATL  در استان جیانگشی جنوبی هدایت می‌شود. این بانک هشدار داد که کاهش قیمت مواد معدنی لیتیوم احتمالا به نصف شدن بالقوه سود شرکت لیتیوم ASX  در سال مالی 2025 منجر خواهد شد.

قیمت کربنات‌لیتیوم با آغاز سال جدید میلادی در ژانویه 2024 به کمتر از 97‌هزار و 500یوآن به ازای هر تن رسید که پایین‌‌‌ترین قیمت از اوت 2021 بود و در بحبوحه افزایش میزان عرضه بیش از 80درصدی طی 12ماه گذشته قیمت کربنات‌لیتیوم سقوط کرد. بدبینی نسبت به فروش خودروهای الکتریکی در چین تقاضای لیتیوم را برای تولیدکنندگان باتری در فصل ذخیره‌‌‌سازی آنها محدود کرد. در مقابل، شرکت‌ها از ذخایر بالای موجودی به دنبال مازاد عرضه ناشی از یارانه‌‌‌های گسترده دولت چین در طول سال‌های 2021 و 2022 بهره بردند. این تحولات باعث شد تا بازیگران کلیدی بازار پیش‌بینی کنند که کسری لیتیوم بعدی در سال 2028 بازمی‌گردد؛ کمبودهایی که قیمت لیتیوم را به 600‌هزار یوآن در نوامبر 2022 رساند. به گفته بانک UBS، سرمایه‌گذاری‌‌‌های قبلی روی افزایش عرضه ممکن است باعث شود عرضه معادل کربنات جهانی تا 40‌درصد در سال 2024 جهش یابد و مازاد فعلی را عمیق‌تر کند.

معدن‌کاران لیتیوم دست از کار کشیدند

شرکت  Core Lithiumفعالیت‌‌‌های خود را در پروژه Finniss متوقف کرده و ارزش دارایی‌‌‌های خود را کاهش داده، چراکه قیمت‌های ضعیف لیتیوم بر قیمت نهایی باتری تاثیر مستقیم گذاشته است و تولیدکنندگان باتری با توجه به شرایط فعلی بازار لیتیوم دست از تولید برداشته‌‌‌اند. این شرکت که تنها معدن‌‌‌کار لیتیوم در قلمرو شمالی استرالیا به حساب می‌‌‌آید، در ماه دسامبر بازنگری در عملیات خود را اعلام کرده بود و به دلیل شرایط سخت بازار، کار در معدن دوم پیشنهادی BP33 خود را به حالت تعلیق درآورد.

Core Lithium روز جمعه گفت: این شرکت در ادامه برنامه بازنگری‌‌‌های خود، به فرآوری سنگ معدن انباشته‌شده باز خواهد گشت و عملیات در معدن روباز Grants، بخشی از مجتمع لیتیوم سنگ سخت فینیس را به حالت تعلیق درمی‌‌‌آورد. این تولیدکننده لیتیوم اعلام کرد: حدود 280‌هزار تن سنگ معدن ذخیره شده است که به کارخانه فرآوری آن اجازه می‌دهد تا اواسط سال 2024 بدون هیچ‌گونه استخراج دیگری به فعالیت خود ادامه دهد. معدن Grants جدیدترین عملیات لیتیوم استرالیا و تنها معدن خارج از استرالیای غربی است که در اکتبر 2022 افتتاح شد و تولید و فروش کنسانتره اسپودومن را در فوریه 2023 آغاز کرد. این شرکت سعی دارد با تعلیق کار در معادن بتواند قیمت جهانی لیتیوم را از شرایط سخت فعلی خارج کرده و به نوعی به‌عنوان محرک در بازار عمل کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید