248888

حفاری اکسون موبیل در آرکانزاس؛

کشف ذخایر بزرگ لیتیوم در این منطقه

دنیای معدن: شرکت بزرگ نفتی اکسون موبیل قصد دارد با عملیات حفاری در آرکانزاس، به تولیدکننده بزرگ لیتیوم تبدیل شود که در باتری خودروی برقی کاربرد دارد.

به گزارش دنیای معدن، غول نفتی آمریکایی تولیدکننده لیتیوم می‌شود.

شرکت اکسون موبیل برنامه‌هایی را برای تولید لیتیوم برای استفاده در باتری خودروهای برقی اعلام کرد.

شرکت بزرگ نفتی اکسون موبیل قصد دارد با عملیات حفاری در آرکانزاس، به تولیدکننده بزرگ لیتیوم تبدیل شود که در باتری خودروی برقی کاربرد دارد.

اکسون اوایل سال میلادی جاری، منطقه‌ای را در جنوب آرکانزاس خریداری کرد که سرشار از ذخایر لیتیوم است. این شرکت تولید لیتیوم گرید باتری را در این محل، در سال ۲۰۲۷ آغاز خواهد کرد و قصد دارد به حد کافی از این ماده معدنی را تولید کند تا از تولید سالانه یک میلیون دستگاه خودروی برقی تا سال ۲۰۳۰ حمایت کند.

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد مذاکره با مشتریان احتمالی مانند سازندگان خودروی برقی و تولیدکنندگان باتری، در جریان است.

تولید لیتیوم در شرایطی صورت می‌گیرد که شرکت‌های بزرگ نفتی برای رسیدگی به مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی، تحت فشار قرار دارند. شرکت‌های شل و بریتیش پترولیوم، به تجدیدپذیرهایی مانند نیروی بادی و خورشیدی متمرکز شده‌اند اما اکسون، ۱۷ میلیارد دلار تا پایان سال ۲۰۲۷ سرمایه‌گذاری می‌کند تا آلایندگی مربوط به فعالیت‌هایش را کاهش دهد و روی جذب کربن، هیدروژن و سوخت‌های زیستی متمرکز شده است.

دان آمان، رئیس کسب و کار راه‌کارهای کربن اندک اکسون به شبکه سی ان بی‌سی گفت: افزایش تولید داخلی لیتیوم، برای‌گذار انرژی، حیاتی است. اکسون، لیتیوم را یک سرمایه‌گذاری چند دهه‌ای با ظرفیت رشد بالا می‌بیند زیرا آمریکا به خودروهای برقی روی آورده است.

طبق گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا، این کشور برای لیتیوم مورد نیاز، به واردات از آرژانتین و شیلی وابسته است در حالی که صاحب یکی از بزرگترین ذخایر این ماده معدنی در جهان است. آمریکا درحال‌حاضر تنها یک فعالیت تولید لیتیوم در سطح تجاری در نوادا دارد.

گروه صنعت باتری لی بریج که تحت حمایت وزارت انرژی آمریکا قرار دارد، گزارشی در فوریه منتشر کرد و در این گزارش پیش‌بینی کرد تقاضا برای باتری‌های لیتیومی در آمریکا تا سال ۲۰۳۰، شش برابر می‌شود.

فروش خودروهای برقی در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۳ در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۲۲، رشد ۵۰ درصدی داشت و درحال‌حاضر، یک درصد از ناوگان خودروهای آمریکایی، خودروی برقی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید