248563

مدیرکل صمت آذربایجان‌غربی:

تکاب جزو ۵ منطقه اول مستعد معدنی کشور محسوب می‌شود

دنیاای معدن- مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: اگر در ایران ۱۰ منطقه مستعد معدنی رو اولویت‌بندی کنیم قطعاً تکاب جزو ۵ اولویت اول بوده و از قطبهای معدنی کشور محسوب می شود.

به گزارش دنیای معدن، عبدالحمید سرتیپی در گفت و گویی با اشاره به اینکه طلا در هر کشور چه از نظر اکتشاف چه از نظر استخراج چه از نظر فرآوری و چه از نظر فروش جزء ذخایر استراتژیک بوده و تابع یکسری ضوابط و مقررات است، افزود: معدن طلای زره شوران یک قدمت بیش از صد سال دارد و دارای ذخیره بیش از ۴۳ میلیون تن بوده و در نوع خود یکی از بی‌نظیرترین معادنی است که آینده بسیار روشنی داشته و با عنایت به اینکه اقتصاد تکاب به معدن وابسته است اگر فعالیتهای این معدن بصورت علمی صورت بگیرد صدها سال دارای ارزش افزوده ملی خواهد بود. 

وی با بیان اینکه یکی از کارهای بسیار خوبی که در آذربایجان غربی صورت گرفته است حضور شرکتهای سرمایه گذاری یا هلدینگ‌های معدنی اقتصادی در استان است، اظهار کرد: بیش از ۱۲ مورد از این شرکتها اغلب دولتی و یا وابسته به دولت بوده و یا شرکت‌های توانمندی هستند که برابر تفاهم‌نامه های تدوین شده در آذربایجان غربی حضور دارند.

سرتیپی گفت: در بخش معدن در آذربایجان غربی در طی ۲ سال اخیر بالای ۷۰۰ میلیارد تومان حقوق دولتی دریافت شده که این رقم در مقایسه با مجموع ۲سال قبل از آن تقریبا افزایش دو برابری را داشته است. 

وی افزود: ۷۴۰ محدوده معدنی طی این ۲ سال به مزایده گذاشته شده و جنوب استان نیز در برنامه ژئوفیزیک هوایی قرار داده شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید