241962

خراسان جنوبی بهشت معدنی ایرانی محسوب می شود

دنیای معدن-رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی گفت: در بحث معدن نیز در خراسان جنوبی ظرفیت های فراوانی وجود دارد و خراسان جنوبی به دلیل داشتن چندین نوع ماده معدنی به بهشت معدنی ایران معروف است که باید از این ظرفیت ها استفاده شود.

به گزارش دنیای معدن، غلامحسین حسینی، اظهار داشت: در اتاق تعاون استان در بحث توسعه اقتصادی هدف گذاری هایی صورت گرفته است.

وی به تفاوت بخش تعاون با سایر بخش های اقتصادی اشاره کرد و افزود: بخش تعاون یک بخش مردمی است و مانند سایر بخش های اقتصادی نیست که برای یک عده مشخص فعالیت می کنند.

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی بیان کرد: هدف بخش تعاون در اقتصاد کشور، قانون اساسی و سیاست های کلان کشور این است که مردم از این موضوع بهره مند شوند، زیرا ممکن است عده زیادی از مردم قادر به سرمایه گذاری نباشند و بخواهند از سرمایه کوچکی که دارند به بهترین نحو استفاده کنند.

حسینی تصریح کرد: بنابراین از تجمیع این سرمایه ها در بخش تعاون و اتحادیه های تعاونی به راحتی می توان سودهای قابل قبولی برای مردم که در سبد خانوار آنان تاثیرگذار باشد را داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در استان هدف گذاری که شده در وحله اول این است که یک اتحاد و انسجامی در بخش تعاون استان به وجود آید.

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی یادآور شد: باید تلاش کنیم نقاط ضعف را پوشش و نقاط قوت را برجسته کنیم و حضور خود را در مجامع بیشتر کنیم، زیرا هدف کمک به اقتصاد مردمی است.

حسینی اظهار داشت: استفاده بهتر از ظرفیت بخش تعاون و اتحادیه ها، در کنار هم قرارگرفتن بخش های خصوصی جهت استفاده بهینه از ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی کشور، همکاری کامل با بخش های دولتی و دستگاه های اجرایی استان از جمله اهداف بخش تعاون است.

وی به ظرفیت های خراسان جنوبی اشاره و بیان کرد: در استان خراسان جنوبی چندین ظرفیت مهم اعم از معدن، صنعت، محصولات کشاورزی، گردشگری و صنایع دستی وجود دارد.

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی گفت: با این دیدگاه که برای توسعه استان خراسان جنوبی باید از بیرون از استان سرمایه گذار دعوت کنیم موافق نیستم، زیرا محور توسعه استان ظرفیت های موجود استان است.

حسینی بیان کرد: استان زمانی توسعه پیدا می کند که تولید محصولات کشاورزی ما برای تولید کننده مقرون به صرفه باشد و در سبد هزینه او تعریف شود و به راحتی بتواند بدون هیچ دغدغه ای محصول خود را در بازارهای استان، کشور و جهان عرضه کند.

وی به بخش معدن اشاره کرد و اظهار داشت: در بحث معدن نیز در استان ظرفیت های فراوانی وجود دارد و خراسان جنوبی به دلیل داشتن چندین نوع ماده معدنی به بهشت معدنی ایران معروف است که باید از این ظرفیت ها استفاده شود.

رئیس اتاق تعاون خراسان جنوبی به مشکلات موجود اشاره کرد و گفت: عدم نقدینگی شرکت ها و اتحادیه ها، عدم سرمایه در گردش، تورم کالا که گریبان گیر شرکت ها و اتحادیه شده از جمله مشکلات بخش تعاون است.

وی با بیان اینکه قانون تعاون ما هر چند سال در حال به روزرسانی است و اشکالاتی در آن وجود دارد افزود: بخش عظیمی از اینکه اقتصاد تعاونی در کشور و استان موفق نبوده وجود این قوانین و مقرراتی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید