238675

آمریکا نگران از دست دادن معادن کروم و لیتیوم افغانستان است

دنیای معدن: روزنامه لس آنجلس تایمز نوشت آمریکا نگران از دست دادن معادن سه هزار میلیارد دلاری در افغانستان است.

به گزارش دنیای معدن، روزنامه آمریکایی «لس آنجلس تایمز» در تازه ترین شماره خود، طی مطلبی به موضوع ذخایر معدنی افغانستان پرداخته و این سؤال را مطرح کرده است که «دنیا به کروم و لتیوم نیاز دارد و افغانستان نیز این دو عنصر طبیعی را دارد، اما چه اتفاقی باید بیفتد؟».

این روزنامه با درج گزارشی از ولایت لوگر می نویسد: اسدالله مسعود، مسئول معدن «مغل خیل» است، جایی که کارگران سرگرم استخراج «کروم» هستند. کروم ماده ای ضد زنگ است که از آن برای تولید فولاد استفاد می شود.

به گفته «لس آنجلس تایمز» این معدن، یکی از معادن کروم در شرق افغانستان و برخی از ولایات دیگر است که طالبان با استفاده از وسایل ابتدایی کار استخراج آن را آغاز کرده اند تا بتوانند برخی از مشکلات اقتصادی کشورشان را حل کنند.

این رسانه آمریکایی در ادامه مدعی شده است این داشته های طبیعی افغانستان، قدرت های دیگر مانند روسیه، چین را وا داشته است تا از مزایای آن محروم نمانند، اما در این میان، ایالات متحده که از تعامل با طالبان خودداری کرده است، حضور ندارد.

«لس آنجلس تایمز» در ادامه با اشاره به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان می نویسد: «ایالات متحده و سایر کشورهای غربی سال گذشته با خارج شدن از افغانستان این کشور را به کشورهایی واگذار کردند که با ایالات متحده در تقابل قرار دارند، اما در این میان برخی از کشورهای دوست همچون قطر و ترکیه نیز هستند که به سرمایه گذاری در بخش استخراج معادن ابراز آمادگی کرده اند».

در قسمت بعدی گزارش، نویسنده به محور اصلی این مطلب وارد شده و از نگرانی مقامات آمریکایی در دسترسی نداشتن به منابع معدنی افغانستان سخن می گوید.

به اذعان این روزنامه اینکه آمریکا از دسترسی به منابع غنی معدنی افغانستان دورمانده است، منجر به نگرانی برخی مقامات این کشور شده است. ضمن اینکه ذخایر معدنی افغانستان منحصر در کروم و لتیوم نیست و این کشور علاوه بر این دو ماده معدنی ارزشمند، معادن ارزشمندی مانند مس، آهن و فلزات کمیاب مانند طلا، نقره و اورانیوم نیز دارد.

لس آنجلس تایمز با اشاره به ارزش ذخایر طبیعی افغانستان می نویسد، ارزش این منابع یک تا سه تریلیون دلار، یعنی سه هزار میلیادر دلار برآورده شده که می تواند این کشور فقیر را به یکی از کشورهای ثروتمند تبدیل کند.

معادنی که برای استحصال نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد و در حال حاضر بهره گیری از آن برای دولت سرپرست افغانستان به دلیل فقدان امکانات لازم میسر نیست.

 

دیدگاه تان را بنویسید