237939

معادن استان تهران آذرماه به مزایده گذاشته خواهند شد

دنیای معدن: معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، با بیان اینکه مزایده معادن استان تهران در آذرماه برگزار خواهد شد، بر لزوم دارا بودن صلاحیت فنی، توانمندی و صلاحیت مالی افراد متقاضی تاکید کرد.

به گزارش دنیای معدن، علی عبدی در گفت‌‌‌وگویی، ضمن اشاره به اینکه برنامه‌‌‌ریزی وزارت صمت در ابتدای سال‌جاری مبنی بر فعال کردن ۵هزار معدن غیرفعال در سطح کشور تا پایان سال، اظهار کرد: تمامی استان‌‌‌ها لیستی از معادن غیرفعال خود تهیه کرده و در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داده‌‌‌اند تا در نوبت مزایده قرار گیرند.

براین اساس، وزارت صمت نیز فهرستی ابلاغ کرده است که مطابق آن کشور به چهار بخش تقسیم شده است تا معادن غیرفعال به‌‌‌ترتیب به مزایده گذاشته شوند. معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران ادامه داد: این امر از مهرماه آغاز شده و تا آذرماه ادامه دارد. مزایده معادن استان تهران در آذرماه برگزار خواهد شد. اواخر آبان‌ماه، اطلاعیه‌‌‌ها منتشر خواهد شد و در آذرماه مزایده‌‌‌ها برگزار خواهد شد. استان تهران قریب به ۵۰محدوده معدنی برای مزایده دارد که از این تعداد ۳۵معدن (محدوده) دارای پروانه بهره‌‌‌برداری، چهار محدوده دارای گواهی کشف (یک‌مرحله پیش از پروانه بهره‌‌‌برداری)، هشت‌محدوده دارای پروانه اکتشاف (دومرحله پیش از پروانه بهره‌‌‌برداری) و یک مورد هم دپوی معدنی هستند که به مزایده گذاشته خواهند شد. وی عنوان کرد: عمده معادنی که پیش‌بینی شده تا در آذرماه امسال به مزایده گذاشته شوند، مربوط به مصالح ساختمانی نظیر سیمان، شن‌‌‌وماسه، سنگ‌‌‌ولاشه و همچنین سولفات دوسود هستند. امید است که افراد دارای صلاحیت که علاقه‌‌‌مند به فعالیت در حوزه معدن هستند، مشارکت و از این موقعیت استفاده کنند.

این مقام مسوول تاکید کرد: برای افرادی که می‌‌‌خواهند در این مزایده‌‌‌ها مشارکت کنند، شرایط مالی و فنی در نظر گرفته شده است. افراد علاوه بر صلاحیت مالی باید صلاحیت فنی نیز داشته باشند. پیش از این تنها صلاحیت مالی مطرح بود و فردی که مبلغی را سپرده‌‌‌گذاری می‌‌‌کرد یا توانمندی مالی داشت، قیمت پیشنهادی را اعلام و معدن را دریافت می‌‌‌کرد، اما اکنون نکته مهم این است که برای این دوره مزایده‌‌‌ها بر صلاحیت‌‌‌های فنی و مالی افراد تاکید شده است و برای افراد علاقه‌‌‌مند به دریافت معدن، صلاحیت فنی مضاف بر صلاحیت مالی شرط است.

عبدی افزود: این طرح در حقیقت افرادی را شامل می‌شود که تحصیلات و مدارک مرتبط با معدن را دارند یا در گذشته پروانه بهره‌‌‌برداری اخذ کرده‌‌‌اند یا در شرکت خود، می‌‌‌توانند شرط صلاحیت فنی را پاس کنند. برای این منظور (اخذ و تایید صلاحیت مالی و فنی) افراد متقاضی باید مدارک خود را به سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران ارائه دهند تا بررسی‌‌‌ها و کارشناسی‌‌‌ها صورت گیرد و صلاحیت افراد تایید شود.وی اظهار کرد: البته چنانچه افراد تا زمان برگزاری مزایده هم موفق به دریافت صلاحیت نشده باشند، در زمان مزایده هم می‌‌‌توانند مدارک مالی و فنی خود را ارائه دهند تا ارزیابی صورت گیرد و بتوانند در مزایده شرکت کنند. در نهایت معدن به کسی واگذار خواهد شد که صلاحیت بیشتری داشته باشد. معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران درباره معادن فعال استان تهران، گفت: معادن ما دارای بهره‌‌‌بردار هستند. برخی معادن فاقد بهره‌‌‌بردار بوده‌‌‌ یا پیش از این به مزایده گذاشته شده‌‌‌اند یا امسال به مزایده گذاشته خواهند شد.

پس از برگزاری مزایده آذرماه، در استان تهران دیگر (فعلا) محدوده‌‌‌ای نخواهیم داشت که قرار باشد به مزایده گذاشته شود و تمام محدوده‌‌‌هایی که قابلیت واگذاری داشتند، امسال به مزایده گذاشته خواهند شد. عبدی افزود: در استان تهران ۲۸۰معدن وجود دارد که از این تعداد ۴۰معدن غیرفعال و ۲۴۰معدن فعال و با ظرفیت‌‌‌های مختلف مشغول به کار هستند. ۴۰معدن غیرفعال هم هستند که به دلیل مشکلاتی نظیر نبود بازار (که از سازمان صمت مجوز تعطیلی گرفته‌‌‌اند)، مشکل آب یا برق یا امکان زیربنایی آنها فراهم نشده است، در غیراین‌صورت معادنی که دارای بازار و مشتری هستند و مشکلات این‌چنینی ندارند، همگی فعال هستند.

 

دیدگاه تان را بنویسید