237897

جهش نرخ لیتیوم با رکورد فروش خودروی برقی

دنیای معدن: بهای لیتیوم در چین رکورد تاریخی خود را شکست. افزایش تقاضا برای خودروهای الکتریکی و رکورد فروش یک‌میلیون خودروی الکتریکی در دنیا ظرف ماه سپتامبر، مهم‌ترین دلیل صعود بهای لیتیوم به‌‌‌عنوان یکی از کامودیتی‌‌‌های اصلی مصرفی در تولید باتری‌‌‌های خودروهای برقی بود.

به گزارش «دنیای معدن» بر اساس گزارش Mineral Intelligence بهای کربنات لیتیوم در بازار چین ظرف هفته منتهی به‌ روز جمعه ۱۴اکتبر به ۷۴‌هزار و ۴۷۵دلار به ازای هر تن رسید که این رقم رکورد قیمتی تاریخی این محصول بود. بهای کربنات‌لیتیوم ظرف سال ۲۰۲۲ تقریبا دوبرابر شده است. همچنین نرخ این محصول در بازه زمانی یک‌هفته‌‌‌ای رشد ۷/۱درصدی داشته است. همچنین براساس گزارش موسسه Mineral Intelligence نرخ هیدروکسید لیتیوم که در باتری‌‌‌هایی با محتوای نیکل بالا استفاده می‌شود، امسال نزدیک به ۱۵۰‌درصد افزایش یافته و ظرف هفته منتهی به ‌روز جمعه ۱۴ اکتبر با نرخ ۷۳‌هزار و ۹۲۵دلار به ازای هر تن به فروش رفته است.

قیمت لیتیوم برای ۲۴ماه متوالی روند صعودی داشته است. بازار خودروهای برقی همچنان در حال گسترش است و فروش جهانی خودروهای الکتریکی برای اولین بار در سپتامبر به یک‌میلیون دستگاه رسیده است که این موضوع از رشد بهای این فلز حمایت می‌کند. دیزی جنینگز گری، تحلیلگر Mineral Intelligence معتقد است افزایش قیمت در بازار نقدی چین به انعقاد قراردادهای بلندمدت میان خودروسازان و تولیدکنندگان لیتیوم منتهی می‌شود.  در حال حاضر فرمول تعیین قیمت در قراردادهای بلندمدت فروش لیتیوم در حال تغییر است. این تغییر باعث می‌شود تا تغییر در معاملات آتی با سرعت بیشتری در بازار فیزیکی منعکس شود. این موضوع بر هزینه خودروسازان برقی افزوده و آنها را در دستیابی به اهداف برقی‌‌‌سازی دچار چالش می‌کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید