235766

ظرفیت های جدید معدنی در آذربایجان غربی شناسایی می شوند

دنیای معدن- استاندار آذربایجان غربی از معادن به عنوان یکی از پیشران های رش اقتصادی استان نام برد و گفت: ظرفیت های چدید معدنی در استان شناسایی می شوند.

به گزارش دنیای معدن به نقل از استانداری آذربایجان غربی، محمد معتمدیان در دیدار با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: معدن از بخش های مغفول در استان بود که در اولین گام برای رفع این مشکل، سرمایه گذاری نهادهای حاکمیتی و دولتی برای اکتشاف معادن در دستور کار قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: در دولت سیزدهم، توجه ویژه ای به بخش معدن در آذربایجان غربی صورت گرفته و همین پیش بینی ۹ درصد ارزش افزوده این بخش در سال جاری، موتور محرکه ای برای توسعه این بخش به شمار می رود که البته برای تحقق آن، باید همه بخش های مربوطه اهتمام ویژه ای داشته باشند.

معتمدیان با اشاره به اینکه حوزه معدن در آذربایجان غربی سال ها با موانع مختلفی در حوزه ارائه مجوز روبرو بوده، ادامه داد: این گره را باز کردیم و پس از آن، با امضای تفاهم نامه ای، زمینه حضور ایمیدرو در استان فراهم شد.

استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: با تمهیدات اندیشیده شده گشایش خوبی در حوزه سرمایه گذاری بخش معدن در استان صورت گرفته که امیدواریم ثمرات آن، روز به روز بیشتر شود.

وی با بیان اینکه ۳۸ درصد تولید شمش طلای کشور مربوط به آذربایجان غربی است، یادآور شد: اراده جدی داریم که معادن دیگر را در استان فعال کرده و ضمن توجه به موضوع کشف، در حوزه فرآوری محصولات معدنی نیز برنامه ریزی ویژه ای داریم.

معتمدیان سهم معادن در اشتغال و ارزش افزوده آذربایجان غربی را به ترتیب کمتر از یک درصد و پنج صدم درصد اعلام کرد و افزود: ما استان ثروتمندی به ویژه در بخش معدن هستیم ولی از این ثروت استفاده نشده است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت منحصر به فرد حوزه معدنی استان در شمال و جنوب بویژه در مناطق به اصطلاح کمتر برخوردار استان گفت: با تفاهم که با رئیس سازمان زمین شناسی داشتیم، طی روزهای آینده ۱۵ هزار کیلومتر مربع در جنوب استان اسکن هوایی می شود.

وی با اشاره به اینکه به دنبال فرآوری محصولات معدنی در آذربایجان غربی برای ارزش افزوده و اشتغال بیشتر در این بخش هستیم، اضافه کرد: در حال حاضر میزان اشتغال بخش معدن در استان کمتر از یک درصد و میزان ارزش افزوده آن، کمتر از پنج صدم درصد است که با توجه به این بخش مهم می توانیم زمینه ارتقای این شاخص ها را فراهم کنیم.

علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در این دیدار با اشاره به اینکه آذربایجان غربی؛ خیز سوم این سازمان در قالب اجرای طرح تحول در کشور است، گفت: مطالعات این بخش از ابتدای مرداد در استان آغاز شده که جهت تهیه ۱۲ ورقه در سه لایه مطالعاتی در مساحتی بالغ بر هفت هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع انجام خواهد شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید