233345

در گفتگو با برگزارکننده نمایشگاه معدن کرمان مطرح شد؛

جزییات برگزاری نمایشگاهی بزرگ در بهشت معادن ایران

دنیای معدن- نمایشگاه بین ‌المللی معدن، صنایع معدنی و فرآوری مواد معدنی، تجهیزات در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب شرق برگزار خواهد شد.

تنوع معادن مختلف ازجمله مس در سرچشمه رفسنجان و شهربابک، زغال‌سنگ در زرند، کوهبنان و راور؛ سنگ‌آهن در سیرجان و زرند؛ کرومیت در اسفندقه، فاریاب و صوغان و همچنین ماده معدنی تیتانیوم در جنوب استان کرمان، تنها گوشه ‌ای از منابع عظیم معدنی این استان است.

استان کرمان به لحاظ حجم، تنوع ذخایر، میزان استخراج، ارزش‌افزوده و تاثیر در تولید ناخالص داخلی با فاصله زیادی نسبت به استان‌های دیگر رتبه نخست کشور را دارد و مجموع این ظرفیت ‌ها کافی است تا این استان هرساله میزبان برگزاری نمایشگاه بین ‌المللی معدن، صنایع معدنی و فرآوری مواد معدنی، تجهیزات در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب شرق باشد. این رویداد نمایشگاهی امسال نیز در این سایت برگزار خواهد شد. پیرامون جزییات برگزاری این رویداد گفتگویی را با محمود بندرچی برگزارکننده این نمایشگاه ترتیب داده ایم.

 کرمان از گذشته های دور تا کنون به بهشت معادن ایران معروف بوده است. تمام فعالان حوزه معدن کشور نیز به این موضوع اذعان دارند. استان کرمان از نظر ذخایر معدنی جزو استان های بسیار غنی است. تقریبا اکثر مواد معدنی در این استان یافت می شود. در همین راستا ما اصرار داریم که نمایشگاه معدن در این استان پهناور برگزار شود.

جزییاتی از نمایشگاه بین المللی معدن،‌ صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی و تجهیزات وابسته به مخاطبان و متخصصان این حوزه ارائه کنید.

این رویدا  از ۲۸ الی ۳۱ اردیبهشت ماه با حضور بیش از یکصد شرکت داخلی و نمایندگی شرکت های خارجی در سایت نمایشگاهی استان کرمان برگزار خواهد شد. شرکت های معتبری مانند شرکت ملی مس، گل گهر و سایر شرکت های معتبر و بزرگ معدنی از سرتاسر کشور در این رویداد حضور خواهند داشت.

آیا استان کرمان تواتسته متناسب با ظرفیت و پتانسیلی که دارد به جایگاه باید و شاید دست یابد؟

به عقیده من بله. کرمان در حوزه معدن جایگاه واقعی خود را به دست آورده است. ما از سال ۱۳۹۶ که اولین دوره نمایشگاه معدن،‌ صنایع معدنی و فرآوری مواد معدنی کردیم سهم صنایع تکمیلی و تجهیزات و ادوات معدنی در استان کرمان به ۵ درصد هم نمی رسید. از سال ۹۶ تا ۱۴۰۱ بنا به آمار منتشر شده و به گفته مسئولان، این سهم به بالای ۳۰ درصد رسیده است. این موضوع نشان دهنده این است که ثروت های معدنی این استان به واسطه برگزاری نمایشگاه به همین استان بازگردانده شده و به همین واسطه اشتغال پایدار بیشتری را نیز ایجاد کرده است.

نفس برگزاری نمایشگاه را تا چه حد در رشد و رونق حوزه معدن و بخش ‌های وابسته و همچنین رشد و توسعه استانی که در آن برگزار می ‌شود، موثر می ‌‌دانید؟

اگر ما هدف و برنامه مشخصی داشته باشیم و این برنامه های توسعه ای قابلیت اجرا داشته باشند؛ نمایشگاه ها به عنوان کاتالیزور وارد عمل خواهند شد و بستر را برای رشد و توسعه مدنظر فراهم خواهند کرد. البته لازم به ذکر است همانطور که پیشتر عنوان شد استان کرمان یک استان کاملا معدنی است و این موضوع نقطه قوت برگزاری نمایشگاه معدن در این استان است. اما فضای نمایشگاهی سایت این استان برای برگزاری نمایشگاه معدن مناسب نیست. وسعت نمایشگاه کرمان حداقل باید ۲۰هزار متر فضای مفید داشته باشد و این در حالی است که در حال حاضر فضای مفید این سایت نمایشگاهی حدود ۵ هزار متر است.

چه توصیه ای به برگزارکنندگان، شرکت‌کنندگان و شرکت‌های علاقه‌منند به حضور در این نمایشگاه دارید؟

شرکت کنندگان حتما بر اساس یک برنامه بلندمدت در نمایشگاه ها شرکت و بر اساس آن برنامه های خود را تنظیم کنند. حضور پیوسته در یک نمایشگاه به برندسازی، اعتماد سازی و در نهایت کسب ثروت برای شرکت ها کمک شایانی خواهد کرد.

به اعتقاد شما هم ‌اکنون مهمترین چالش‌ های پیش‌ روی فعالان معدن و بخش‌ های وابسته چیست؟

متاسفانه دولتمردان ما در اتاق های بسته تصمیمات غیر کارشناسی می گیرند. این تصمیمات تخصصی نیستند و در کمال تاسف از ظرفیت تشکل ها، متخصصان و فعالان بخش خصوصی فعال در حوزه های مربوطه نیز برای همفکری و مشاوره استفاده نمی کنند. به عبارتی می توان اذعان داشت که دولتمردان برای بخش خصوصی نقشی قائل نیستند. عدم پایداری و دوام قوانین مهم ترین و بزگ ترین ضعف ما در حوزه صنعت، اقتصاد و تجارت کشور است. صدور بخشنامه های خلق الساعه بزرگترین آسیب را به فعالان اقتصادی، صنعتی و تجاری کشور وارد می کند. زمانی می توان فعالیت داشت که از منظرهای امنیتی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بستر آرامی برای فعالیت وجود داشته باشد. آیا این بستر برای فعالان اقتصادی کشور ما وجود دارد؟

 

 

دیدگاه تان را بنویسید