کدخبر: 221642 ارسال به دیگران پرینت

هشدار سازمان زمین شناسی درباره فرونشست زمین در ایران

دنیای معدن - رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: در تهران نیز میزان فرونشست بسیار زیاد است، گفت: گفته می شود تهران روزی یک میلیمتر دچار فرونشست می شود که عدد بسیار زیادی است.

به گزارش دنیای معدن، دکتر علیرضا شهیدی با تاکید بر اینکه پیش بینی می شود استان های گیلان و مازندران نیز طی سال‎ ‍ های آینده دچار فرونشست شوند، افزود: از ۶۰۶ دشت موجود در کشور بیش از ۳۰۰ دشت ممنوعه هستند، به گونه ای که این دشت ها دچار وضعیت قرمز شده اند و بقیه دشت ها نیز شرایط مناسبی ندارند.

وی دشت های استان اصفهان را یکی از بحرانی ترین مناطق کشور دانست که با فرونشست جدی مواجه است، اظهار کرد: میزان فرونشست در شهر اصفهان حدود ۱۶ سانتی متر است و متاسفانه زبانه های فرونشست وارد شهر شده و قسمت های مرکزی و بافت تاریخی شهر نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

شهیدی با بیان این که در تهران نیز میزان فرونشست بسیار زیاد است، گفت: گفته می شود تهران روزی یک میلیمتر دچار فرونشست می شود که عدد بسیار زیادی است.

 رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور یادآور شد: بر اساس آمارهای موجود در اتحادیه اروپا اگر در منطقه ای ۴ میلیمتر فرونشست ایجاد شود، آن منطقه وارد شرایط بحرانی می شود و وقتی ما در ایران صحبت از سانتیمتر می کنیم، باید متوجه شویم که دچار شرایط بسیار حادی شده ایم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

دیدگاه تان را بنویسید