251012

تعیین سازوکار برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه هفتم

دنیای معدن: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در جریان تصویب لایحه برنامه هفتم توسعه کل کشور برای افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و همچنین بازنشستگان تامین اجتماعی سازوکاری تعیین شد.

به گزارش دنیای معدن، اصغر سلیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به مهمترین مصوبات نمایندگان در لایحه برنامه هفتم توسعه کل کشور، گفت: بررسی لایحه برنامه در مجلس به اتمام رسید و لایحه به شورای نگهبان ارسال شد و شورا ایراداتی گرفت که به مجلس بازگشت و نمایندگان ایرادات را بر طرف کردند و مجدد به شورا ارسال شد که احتمالا اگر شورا بار دیگر ایراداتی به لایحه بگیرد پس از انتخابات مجلس ، به موارد رسیدگی می‌شود.

وی با بیان اینکه مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه برای بانکها احکام انضباطی خوبی را در نظر گرفت، بیان کرد: همچنین در مورد شرکت های دولتی، بودجه سالیانه و همچنین نهادهایی که ارائه دهنده خدمات عمومی هستند، احکام انضباطی خوبی در برنامه هفتم پیش بینی شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه با اشاره به مصوبات مجلس در زمینه صنعت خودرو در برنامه هفتم توسعه،ادامه داد: در این بخش تمامی شرکت‌های واردکننده و تولیدکننده خودرو مکلف شدند تا یک درصد از قیمت فروششان را به خرید آمبولانس و تجهیز مراکز اورژانس همچون هلال احمر اختصاص دهند.

سلیمی با بیان اینکه با مصوبه مجلس حقوق بازنشستگان افزایش پیدا می کند، بیان کرد: در جریان تصویب لایحه مذکور ، برای افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری و همچنین بازنشستگان تامین اجتماعی سازوکاری پیش بینی شد که در بودجه سال 1403 نیز بخشی از منابع آن لحاظ شد.

وی با تاکید بر اینکه میزان افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز در جریان بررسی برنامه هفتم مشخص شد، گفت: با مصوبه نمایندگان مجلس ساز و کار افزایش حقوق مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی متناسب با حداقل دستمزد شاغلین را مشخص کردند همچنین نمایندگان مردم در مجلس سازوکار تأدیه بدهی حسابرسی شده دولت به سازمان تامین اجتماعی را مشخص کردند.

نماینده سمیرم در مجلس با بیان اینکه طبق مصوبه مجلس افزایش حقوق برای کارکنان وزارتخانه و موسسات دولتی مشمول قوانین مربوطه شد، اظهار کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرداخت حقوق و مزایای دریافتی کارکنان وزارتخانه ها و موسسات دولتی و نیروهای مسلح را مشمول قوانین مربوطه کردند.

سلیمی گفت: همچنین وکلای ملت در جریان بررسی لایحه برنامه در مصوبه‌ای دیگر با اکثریت آرا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را موظف به طراحی نظام تامین اجتماعی و ارائه اقلام معیشتی به خانوارهای کم درآمد به صورت کالابرگ الکترونیکی کردند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان اظهار کرد: با مصوبه نمایندگان افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی دارای شغل پایدار می‌شوند و رانندگان تاکسی‌های اینترنتی تحت پوشش بیمه خویش‌فرما قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید