250644

مصوبات مجلس در ششمین جلسه بررسی برنامه بودجه1403

دنیای معدن: نمایندگان در ششمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۳، ۲۶ مصوبه داشتند .

به گزارش دنیای معدن، ششمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۳، امروز سه شنبه با ریاست محمد باقر قالیباف تشکیل شد.

نمایندگان در ششمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه ۱۴۰۳، ۲۶ مصوبه داشتند که به شرح زیر است:

-نمایندگان مردم در مجلس، محلی برای تأمین اعتبار منابع اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری از طریق افزایش یک واحد درصدی مالیات بر ارزش افزوده تعیین کردند.

-ماشین آلات و تجهیزات دپو شده در گمرکات در اختیار پروژه های محرومیت زدایی قرار می گیرد.

-نمایندگان مجلس موافقت کردند تا تجهیزات و ماشین آلات سبک و سنگین دپو شده در انبارهای املاک تملیکی گمرکات به صورت رایگان برای امر سازندگی و محرومیت زدایی با اولویت مناطق کم برخوردار در اختیار بسیج سازندگی قرار بگیرد.

-نمایندگان مردم در مجلس با هدف صیانت از آبخوان‌های کشور میزان اخذ عوارض از چاه‌های کشاورزی را مطابق با شرایط اقتصادی و اقلیمی مناطق مختلف کشور تعیین کردند.

-نمایندگان در بند الحاقی ۲ تبصره شش لایحه بودجه ۱۴۰۳ اعتبارات لازم جهت اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان را از محل منابع حاصل از عوارض صادراتی کلیه مواد و محصولات معدنی و سایر مواد مندرج در این بند قانونی پیش بینی کردند.

-نمایندگان مجلس دولت را مجاز کردند تا برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی از الگوهای سرمایه گذاری خارجی، تامین مالی خارجی و داخلی، منابع عمومی و تملک دارایی های سرمایه ای استفاده کند.

-نمایندگان مردم در مجلس به دولت برای تسویه بدهی‌های وزارت نیرو از طریق فروش آب و دفع فاضلاب مجوز دادند.

-نمایندگان مردم در مجلس وزارت نفت  را موظف کردند مابه‌التفاوت بهای خوراک‌های تحویلی را به ‌حساب تعیین‌شده نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

-نمایندگان مردم در مجلس نحوه هزینه‌کرد منابع حاصل از اصلاح بهای برق صنایع را مشخص کردند.

-نمایندگان مجلس سازمان انرژی اتمی را مکلف به فروش مواد معدنی و محصولات جانبی همراه با مواد پرتوزا پس از جداسازی و فراوری، مطابق با قوانین و مقررات به‌فروش رسانده و درآمد حاصل از آن را به خزانه داری کل کشور واریز کند.

-نمایندگان مجلس با امهال یکساله بازپرداخت مطالبات بانک مرکزی و بانک های تجاری بابت اصل و سود تسهیلات پرداختی به شرکت ملی نفت موافقت کردند.

-نمایندگان مجلس در بند (ژ) تبصره (۷) منابع درآمدی حاصل از فروش تولید مازاد بر برنامه پیش بینی شده پالایشگاه آبادان را جهت اجرای مرحله دوم طرح توسعه پالایشگاه آبادان در بودجه ۱۴۰۳ مشخص کردند.

-ساز و کار تأمین قیر رایگان برای دستگاه‌های اجرایی مشخص شد/ قیر در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می‌گیرد.

-نمایندگان مردم در مجلس ساز و کار تأمین قیر رایگان برای دستگاه‌های اجرایی را مشخص کردند.

 -نمایندگان مجلس  میزان عوارض گاز و برق واحدهای مسکونی و تجاری در سال ۱۴۰۳ مشخص شد.

-نمایندگان مجلس ساز وکار پرداخت حق بیمه واحدهای مسکونی دارای انشعاب برق را مشخص و مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و سایر افرادی که از پرداخت ناتوان هستند را معاف کردند.

-نمایندگان مجلس مصوب کردند که مابه التفاوت قیمت بنزین در سال ۹۸ مشمول مالیات و عوارض نشود.

-نمایندگان مردم در بودجه ۱۴۰۳ بانک‌های عامل را موظف کردند کارمزد و جریمه دیرکرد تسهیلات پرداختی به کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه تا ۲۰۰ میلیون تومان با سررسید ۱۴۰۲ بخشیده و اصل تسهیلات را به مدت یک سال استمهال نمایند.

-نمایندگان مردم در مجلس با واریز منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به حساب خزانه‌داری کل کشور موافقت کردند.

-نمایندگان مجلس سازمان هدفمندسازی یارانه ها را مکلف کردند تا منابع حاصل از مالیات بر ارزش افزوده فروش فرآورده های نفتی وگازی را صرفا برای تامین یارانه نان و دارو اختصاص دهد.

-نمایندگان مردم در مجلس بانک مرکزی را موظف به در اختیار قرار دادن ۳ درصد مصارف هدفمندی‌ به عنوان تنخواه کردند تا مصارف هدفمندی به موقع پرداخت شود.

-نمایندگان مردم در مجلس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها را موظف به همکاری با وزارت تعاون برای حذف یارانه‌های خانوارهای غیرمشمول کردند.

-نمایندگان مردم در مجلس تمام منابع حاصل از فروش داخلی و صادرات شش فراورده اصلی به‌ حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌‌ها نزد ‌خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

-نمایندگان مردم در مجلس شرکت‌های تابعه وزارت نفت را موظف کردند تا تمامی دریافتی‌های ارزی و ریالی را پس از پرداخت حق‌العمل جایگاه‌های عرضه فراورده‌های نفتی به حساب تمرکز وجوه منابع قانون هدفمندکردن یارانه‌ها  نزد بانک مرکزی واریز کنند.

-نمایندگان مجلس حقوق گمرکی کلیه ماشین آلات و تجهیزات را مشخص کردند.

-نمایندگان مردم در مجلس حقوق گمرکی و مالیات ارزش‌افزوده واردات کالاهای اساسی و دارو را صفر در نظر گرفتند.

بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ از یکشنبه اول بهمن ۱۴۰۲ در مجلس آغاز شده است و نمایندگان در سه نوبت کاری  به بررسی این لایحه می‌پردازند.

دیدگاهتان را بنویسید