235877

جزئیات دیدار نمایندگان با رئیسی/درخواست برای معرفی وزیر معین در استان‌ها

دنیای معدن: نماینده نیشابور در مجلس جزئیات نشست مجمع نمایندگان استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی با آیت‌الله «رئیسی» رئیس‌جمهور را تشریح کرد.

به گزارش دنیای معدن، امروز دوشنبه 10 مرداد ماه مجامع نمایندگان استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی با آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور دیدار کردند.

بر اساس این گزارش، در این دیدار مجامع نمایندگان استان‌های مذکور دیدگاه‌ها و نقطه نظرات مشترک خود درباره مسائل آبی، جاده‌ای و راه آهن استان‌های خود و بخشی از موضوعات هم مربوط به مسائل ملی از جمله رتبه‌بندی‌ معلمان، وضعیت معیشتی مردم و افزایش حقوق بازنشستگان بود که مطرح شد.

لازم به ذکر است که این دیدار به همت معاونت پارلمانی رئیس جمهور برگزار شد.

رئیس جمهور تاکنون با مجامع نمایندگان بسیاری از استان‌ها دیدار کرده است.

احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور در مجلس در تشریح جزئیات دیدار مجامع نمایندگان این 3 استان با رئیس جمهور، گفت: در این دیدار مباحث مختلف منطقه‌ای و مربوط به حوزه‌های انتخابیه مطرح شد و بسیاری از موضوعات مشترک و مربوط به مشکلات واحدهای تولیدی، مسئله بانک‌ها در خصوص اعطای وام ازدواج جوانان و سایر تسهیلات و همچنین موضوع تقسیمات کشوری  و ... مطرح شد.

وی افزود: نمایندگان در این جلسه برخلاف نظر مسئولان دولتی مطرح کردند که تقسیمات کشوری نه تنها بار مالی نخواهد داشت بلکه باعث افزایش سطح خدمات عمومی به مردم خواهد شد.

نماینده نیشابور در مجلس ادامه داد: موضوع دیگر بحث لزوم رعایت عدالت در توزیع بودجه عمرانی در سطح کشور و به ویژه درسطح این 3 استان بود که این موضوع بیشتر از سوی نمایندگان استان خراسان رضوی بیان شد که خواستار عدالت در توزیع بودجه بین مشهد به عنوان مرکز استان و سایر شهرستان‌های استان هستند؛ همچنین مسئله کمبود آب در حوزه کشاورزی و آب شرب و لزوم توجه به دامداران و همچنین نهاده‌های دامی هم از سوی نمایندگان عنوان شد.

وی خاطر نشان کرد: در بحث‌های ملی و کلان موضوع رتبه‌بندی معلمان و توجه به معیشت و به ویژه حقوق پایین کارکنان دستگاه‌های مختلف مطرح شد همچنین بحث لزوم تمرکز و هزینه کرد منابع و اعتبارات و درآمدهای خود استان در خود استان از جمله بحث بهره مالکانه و وصولی معادن هر استان و سایر صنایع جزء مطالبات نمایندگان از رئیس‌جمهور در این نشست بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اضافه کرد: همچنین بحث توجه بیشتر به طبعات حذف ارز ترجیحی در قشر محروم روستایی مثل مشکلی که برای سهمیه روستا‌ها در بخش تخصیص آرد که باعث کمبود آرد در روستا‌ها شده بود.

ارکانی با اشاره به پاسخ‌های رئیس‌جمهور به درخواست‌های نمایندگان در این جلسه، گفت: رئیس‌جمهور در رابطه با رتبه‌بندی معلمان گفت که علیرغم اینکه این قانون مدت کوتاهی است که تصویب شده، آیین‌نامه اجرایی آن توسط دولت تدوین شده و در حال عملیاتی کردن آن هستیم و کار را دنبال می‌کنیم.

وی گفت: رئیس‌‌جمهور در مورد تمرکز بودجه در مرکز استان‌ها گفت که نمایندگان این موضوع را بررسی کنند و چنانچه در شهرستان‌های پروژه‌ای از قلم افتاده که نیازمند اعتبارات بودجه است آن را به وی و دولت اعلام کنند تا در تخصیص اعتبارات بازبینی شود.

نماینده نیشابور با اشاره به بخش دیگری از توضیحات آقای رئیسی، اظهار کرد: در بحث گرانی هم رئیس جمهور گفت یک جراحی اقتصادی انجام شد که خیلی از دولت‌ها جسارت و جرأت اقدام عملی در این خصوص را نداشتند اما دولت سیزدهم این ریسک را پذیرفت و وارد عمل شد که طبیعتا اشکالاتی دارد که با همکاری دولت و مجلس بر طرف خواهد شد.

ارکانی بیان کرد در پایان این نشست مشترک  همچنین یک درخواست از سوی نمایندگان مبنی بر تعیین وزیر معین برای استان‌ها به ویژه خراسان رضوی مطرح شد. تعیین وزیر معین امری مسبوق به سابقه است و ما در دولت‌های قبل هم برای برخی از استان‌ها وزرایی از دولت به عنوان وزیر معین تعریف می‌شد.

نماینده نیشابور گفت: تعیین وزیر معین دارای مزیتی است که چون وزرا و نمایندگان مجلس با هم ارتباط نزدیکی دارند و در جلسات مجلس و کمیسیون‌ها با هم در ارتباط هستند و با توجه به اینکه هر هفته جلسه هیئت دولت برگزار می‌شود و این امکان است که وزیر معین مشکلات حوزه انتخابیه و مردم را به هیئت دولت منتقل کنند و در نتیجه رفع مشکلات مردم را تسهیل کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید