250549

توقف معدن تاش ۲۰ هزار میلیارد ریال به آلومینای ایران خسارت زد

دنیای معدن- نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی گفت: توقف معدن تاش در استان سمنان بعنوان تامین کننده بوکسیت کارخانه آلومینای ایران در شهرستان جاجرم خراسان شمالی به این کارخانه ۲۰ هزار میلیارد ریال خسارت زد.

به گزارش دنیای معدن، برداشت از معدن بوکسیت تاش در استان سمنان به عنوان ماده اولیه آلومینای ایران در جاجرم خراسان شمالی از چند سال گذشته به علت مشکلات اجتماعی، متوقف شده است که این امر، فعالیت‌های توسعه‌ای در شرکت آلومینای ایران را دچار چالش کرد.

سید محمد پاکمهر روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه خراسان شمالی اظهار کرد: بازگشایی معدن تاش در دست پیگیری است و در این باره توافق اولیه با استان سمنان به مرحله نهایی رسید اما در نهایت به نتیجه نرسید.

وی با بیان اینکه درخواست مردم سمنان به حق است افزود: بازگشایی معدن تاش در سمنان از مسیر وزیر صمت نمی گذرد بلکه چاره این مشکل از مسیر شورای تامین ۲ استان برطرف می شود.

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی گفت: معدن تاش در شاهرود به علت مشکلات اجتماعی متوقف شده و این در حالی است که برداشت از این معدن با هزینه کم قابل برداشت و بهره وری بالایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: بوکسیت معدن تاش در مقابل معادن جاجرم دارای عیار بالایی است و به ناچار باید از این معدن استفاده شود.

پاکمهر با بیان اینکه خاطرنشان کرد: اکنون به علت توقف برداشت از معدن تاش، بوکسیت مورد نیاز آلومینا در جاجرم از ترکیه با هزینه گزاف وارد می شود.

مجتمع آلومینای ایران به عنوان تنها تولید کننده پودر آلومینا در کشور، یک پنجم نیاز داخلی را تامین می کند و مابقی نیاز کشور در این بخش از خارج وارد می شود.

آلومینای ایران در شهرستان جاجرم، واحد تولیدی منحصر به فرد تولیدکننده پودر آلومینا است که این محصول به عنوان ماده اولیه چهار واحد تولیدی از جمله ایرالکو، المهدی، سالکو و نیز تولید شمش در جاجرم به مصرف می رسد.

بوکسیت مورد نیاز آلومینای ایران از معادن بخش خصوصی در استان های مختلف از جمله خراسان شمالی، تهران، یزد، سمنان و کهگیلویه و بویراحمد تامین می شود.

بوکسیت یک سنگ رسوبی با مقادیر به نسبت بالای آلومینیوم است که پس از فرآوری از آن، آلومینیوم به دست می‌ آورند.

مجتمع آلومینای ایران در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و ۵ کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع است.

این مجتمع صنعتی قطب تولید پودر آلومینیوم در کشور است.

تاکید بر اجرای طرح توسعه پتروشیمی خراسان

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای طرح توسعه پتروشیمی خراسان واقع در شهرستان بجنورد ضروری است و باید مردم از مزایای آن بهره مند شوند.

وی عنوان کرد: اجرای طرح توسعه پتروشیمی مشکل آب ندارد زیرا ظرفیت برای تامین آب پتروشیمی به میزان سه برابر نیاز ایجاد شده است.

پاکمهر خاطرنشان کرد: میزان آب مصرفی پتروشیمی خراسان ۵.۵ میلیون مترمکعب است اما ظرفیت برای انتقال پساب به میزان ۱۳.۵ میلیون مترمکعب ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه مشکل گاز هم برای توسعه پتروشیمی قابل حل است گفت: با اکتشاف معدن گازی شمالشرق کشور و بهره برداری از آن طرح توسعه پتروشیمی خراسان مشکل گاز نخواهد داشت زیرا زیرساخت ها و پالایشگاه موجود است.

به گزارش ایرنا، محصولات شرکت پتروشیمی خراسان بیش از ۶۶ درصد سبد صادراتی استان خراسان شمالی را به خود اختصاص داده است.

طرح مجتمع پتروشیمی خراسان از سال ۱۳۷۱ آغاز و در بیش از چهار سال با صرف هزینه ۵۲۴ میلیون دلار و ۵۲۰ میلیارد ریال ساخته شد و در تیر ماه ۱۳۷۵ با حضور رئیس جمهور وقت مورد بهره برداری قرار گرفت.

پتروشیمی خراسان واقع در بجنورد سالانه ۶۲۰ هزار تن کود شیمیایی اوره، ۳۳۰ هزار تن آمونیاک، ۲۰ هزار تن کریستال ملامین و ۵۰۰ تن ازت مایع تولید می کند.

براساس اعلام پتروشیمی خراسان در نیمه نخست امسال ۶۵ میلیون و ۳۰۱ هزار دلار کالا از این شرکت صادر شده و این میزان صادرات، بیش از ۷۰ درصد صادرات کل استان خراسان شمالی را به خودش اختصاص داده است.

پتروشیمی خراسان واقع در بجنورد سالانه ۶۲۰ هزار تن کود شیمیایی اوره، ۳۳۰ هزار تن آمونیاک، ۲۰ هزار تن کریستال ملامین و ۵۰۰ تن ازت مایع تولید می کند.

جانمایی بیمارستان مادروکودک در تخته ارکان بجنورد

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره احداث بیمارستان مادر و کودک گفت: این بیمارستان هزار میلیارد ریال اعتبار دارد و باید در سال ۱۴۰۰ کلنگ زنی می شد ولی به تاخیر افتاد.

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی گفت: این پروژه در تخته ارکان اجرا می شود و اکنون مشاور در حال مطالعه است.

وی راه اندازی کلینیک غربالگری سرطان پستان در مرکز استان را ارمغان دولت دانست و افزود: این کلینیک زیر نظر پژوهشکده معتمد سرطان سینه احداث شد.

پاکمهر با اشاره به اینکه سینه شایع ترین سرطان زنان استان است افزود: ۳۳ درصد بانوان به این سرطان مبتلا هستند و کلینیک غربالگری نویدبخش زندگی و سلامت این قشر دارد و بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.

وی خاطرنشان کرد: از هر پنج ازدواج یک مورد مشکل ناباروری دارد که آماربالایی است و در این استان زوج ها برای درمان به سایر استان ها مراجعه می کردند.

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به راه اندازی و تاسیس دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در بجنورد با وجود کمبود پزشک و ضرورت تربیت نیروی متخصص در زمینه درمان را از دیگر افتخارات استان عنوان کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید