237633

رفت و برگشت قیمت آلومینیوم/ روسیه هراسی آلومینیوم را گران کرد

دنیای معدن: قیمت آلومینیوم پس از یک افت ۸۱ دلاری در معاملات روز جمعه بورس لندن، بار دیگر به مدار صعودی بازگشت و به بالاترین نرخ چند هفته اخیر رسید. احتمال ممنوعیت عرضه این فلز توسط روسیه عامل اصلی این رفت و برگشت قیمتی معرفی می شود.

به گزارش دنیای معدن، در پی نگرانی ها از توقف عرضه فلزات از سوی روسیه و البته به دنبال سیاست های حمایتی چین از بخش مسکن، قیمت آلومینیوم در آخرین روز معاملاتی بورس فلزات لندن برای سومین بار پیاپی رشد ۸٫۵ درصدی را ثبت کرد.

البته معاملات این فلز در روز جمعه با افت ۳٫۶ درصدی آغاز شد، اما روسیه هراسی بار دیگر قیمت آلومینیوم را به مدار صعودی بازگرداند.

همان طور که در نمودار زیر هم مشخص است، این روند باعث شد تا نرخ این فلز با رسیدن به ۱۱۴۵ دلار در هر تن در بالاترین حد روزهای گذشته قرار بگیرد. البته این در ساعاتی از روز آلومینیوم نرخ مقاومتی ۲۲۲۰٫۵ دلار را شکست و تا ۲۲۴۶٫۵ دلار هم پیش رفت؛ اما در پایان نتوانست این شاخص را حفظ کند.

در بازار ایران نیز قیمت آلومینیوم متناسب با قیمت جهانی پیش رفت. با این حال نرخ این فلز در هر تن روی شاخص ۲۱۵۵ دلار متوقف شد. یعنی ۱۰ دلار بالاتر از بورس فلزات لندن.

با این حال تفاوتی در نمودار خطی دو بازار دیده نمی شود و نوسانات در بازارها همزمان پیش می رود. نمودار زیر روند قیمت آلومینیوم را در بورس کالای ایران نشان می دهد.

 

دیدگاه تان را بنویسید