236754

افزایش ۱۶۰۰ تنی تولید پودر آلومینا در کارخانه آلومینای جاجرم

دنیای معدن: مدیرعامل کارخانه آلومینای جاجرم از افزایش یک هزار و ۶۰۰ تنی تولید پودر آلومینا در این واحد تولیدی طی ۵ ماه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش دنیای معدن، امیر تردال اظهار کرد: میزان تولید پودر آلومینا طی ۵ ماه نخست سال جاری به ۱۷۱ هزار تن رسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که میزان صادرات این محصول طی امسال به سایر کشورها چه میزان بوده است؟ گفت: از آنجاییکه آلومینای جاجرم تنها تولیدکننده و تامین کننده پودر آلومینا در کشور است، تمام محصول تولیدی در داخل مصرف می شود.

تردال افزود: در حال حاضر شرکت آلومینای جاجرم در حال اجرای طرح های توسعه ای به منظور افزایش تولید پودر آلومینا است اما چالشی که بر سر راه آن است تامین مواد اولیه یعنی بوکسیت است.

وی ادامه داد: به دنبال توسعه فعالیت های بخش خصوصی در صنعت آلومینیوم هستیم و هم اکنون ۱۰ درصد بوکسیت مورد نیاز ما از معادن بخش خصوصی تامین می شود و تمام تلاش ما این است که در این راستا بتوانیم به افزایش بوکسیت پر عیار دست پیدا کنیم.

تردال بیان کرد: با توجه به فقر معدنی کشور در تامین بوکسیت به عنوان ماده اولیه تولید آلومینیوم، استفاده از خاک‌های بوکسیت کم‌عیار با دانش بومی به عنوان راهکاری دانش‌بنیان در دستور کار است.

وی اظهار کرد: ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور سالیانه ۷۰۰ هزار تن است و برای تولید آن نیازمند استفاده از ۱.۴ میلیون تن پودر آلومینا هستیم که اکنون فقط ۲۵۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید و بقیه از خارج تامین می‌شود.

تردال تصریح کرد: ایران کشوری فقیر در ارتباط با دارا بودن منابع بوکسیت پر عیار است به همین دلیل به دنبال انجام فعالیت های دانش بنیان برای پرعیارسازی بوکسیت از بوکسیت های کم عیار هستیم.ایسنا

 

دیدگاهتان را بنویسید